Čech zdolal v rekordním čase Dawn Wall, kilometrovou stěnu v Yosemitech

  • 242
Český horolezec Adam Ondra jako druhý na světě zdolal volným způsobem pověstnou stěnu Dawn Wall v masivu El Capitan v amerických Yosemitech. S časem osm dní však spolu s jističem Pavlem Blažkem posunul dosavadní výkon o celých 11 dní.

Špičkový český lezec dokončil volný přelez stěny Dawn Wall, která je považována za jednu z nejtěžších vícedélkových cest světa, v úterý v půl jedné ráno našeho času. V téměř kilometr vysoké kolmé stěně strávil společně se spolulezcem Pavlem Blažkem, který ho zajišťoval a dělal mu nezbytnou podporu, 8 dní. Stěnu Ondra zdolal pouhé dva měsíce po tom, co ovládl letošní mistrovství světa v lezení na obtížnost.

Do asi nejtěžší velké stěny světa nastoupil Adam Ondra v pondělí 14. listopadu ve 2:46 ráno místního času. Po 8 dnech, v pondělí 21. listopadu v 15:30 místního času, byl na jejím konci, a ukončil tak teprve druhý volný přelez této cesty na světě. Rychlost, s jakou postupoval, byla i vzhledem k tomu, že je na velkých stěnách trochu nováčkem a v Yosemitech lezl vůbec poprvé, mezi lezeckou komunitou považována za senzační.

„Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme nahoře k prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování,“ popsal Adam první pocity těsně po přelezu.

Co je Dawn Wall

Dawn Wall je považována za nejtěžší velkou stěnu na světě. Poprvé byla volně přelezena v lednu 2015, což bylo považováno za obrovský zlom v historii lezení. Tommymu Caldwellovi a Kevinu Jorgesonovi, kteří přelez po 19 dnech ve stěně dokončili, gratuloval i prezident Obama a byli oslavováni i v mainstreamových médiích.

Přelez proběhl jako tzv. “single push”, kterým se označuje přelez bez přerušení pouze s nutným nocováním ve stěně. Termín „volné lezení“ pak označuje způsob, kdy se různé jisticí pomůcky jako lano, vklíněnce, skoby používají jen jako jištění ve smyslu ochrany před pádem na zem, ale ne pro postup vzhůru.

“Nahoru se člověk dostává jen vlastní silou za pomoci chytů a nerovností, které samotná skála nabízí,” vysvětlil Adam Ondra v dřívější zprávě. Tento styl je považovaný mezi lezci za čistší a hodnotnější, protože v lezení, tak jako v mnoha jiných sportech, nejde jen o to, že něčeho dosáhnete, ale je to především o tom, jak toho dosáhnete. Je to rozdíl oproti tzv. technickému lezení, kdy jsou jistící pomůcku využívány i k postupu vzhůru.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz