Zatněte zuby. Chcete-li zhubnout, pivko se budete muset odepřít.

Zatněte zuby. Chcete-li zhubnout, pivko se budete muset odepřít. | foto: Profimedia.cz

Alkohol si s hubnutím vůbec nerozumí. Při dietě se s pivem rozlučte

  • 56
Hlídáte si vyváženou stravu, dodržujete rytmus pěti či šesti jídel denně, dokonce se i hýbáte, váha ale stávkuje. Kila ne a ne jít dolů. Viníkem může být alkohol.

"Jedna vydařená akcička v hospodě odpovídá kalorické hodnotě aktivní účasti na vepřových hodech," zdůrazňuje Martina Běhalová, nutriční specialistka ve společnosti IFW "Dieta v pohodě".

Zkuste si někdy spočítat, kolik piv či jiných alkoholických nápojů za týden vypijete a možná odhalíte pravou příčinu neúspěchu svého hubnutí.

Kalorie, které alkohol našemu tělu dodává, jsou takzvaně "prázdné", nemají žádnou nutriční hodnotu, nezásobují metabolismus dostatkem živin, a proto urychlují ukládání tuku.

"Pokud si k alkoholu rádi zobnete i oříšky, tučné sýry nebo dokonce i chipsy, budou veškeré kalorie z těchto jídel automaticky uloženy ve formě tuku. Náš organismus je totiž plně zaměstnán odbouráváním alkoholu, který je pro něj toxinem, spalovat kalorie už prostě nestačí," vysvětluje Martina Běhalová.

Když už, tak střik

Ani kalorie z alkoholu nejsou zanedbatelné. "Pro představu, půl litru světlé desítky představuje cca 650 kJ, u dvanáctky to je o cca 100 kJ více a tmavé pivo může mít až 1 050 kJ," vypočítává nutriční specialistka.

Další počty zvládnete sami. Posezení si obvykle vyžádá půllitrů víc a tři čtyři desítky dodají vašemu tělu 1 400 až 2 100 kJ. "To odpovídá například pořádnému obědu. Pokud byste chtěli tuto energii vydat, museli byste po pivku absolvovat alespoň hodinu a půl svižné chůze," zní nemilosrdný verdikt.

Kolik aktivity potřebuje tělo na odbourání alkoholu

  • 3 půllitry "desítky" (1 950 kJ) = 1 hodina intenzivního plavání
  • 2 velké panáky rumu (720 kJ) = 1 hodina jízdy na kole/rotopedu
  • 2 panáky (50 ml) skotské whisky (996 kJ) = 30 minut běhu
  • 3 sklenky (2 dcl) sladkého bílého vína (1 920 kJ) = 1 hodina chůze v terénu
  • 2 sklenky (3 dcl) mojita (1 788 kJ) = 1 hodina fotbalu

Pokukujete-li teď po tvrdém alkoholu, který obvykle nekonzumujeme v takovém množství, nevybrali jste si dobrý směr. Panák ginu se chlubí 120 kaloriemi, rum, vodka či whisky 98 kaloriemi, o cukrem napěchovaném koňaku nemluvě.

"Snažíme-li se o snížení hmotnosti, měli bychom tvrdý alkohol z jídelníčku nekompromisně vyloučit," shrnuje Martina Běhalová. Budete-li mít skutečně zásadní důvod ke skleničce, nejmenší zlo vám způsobí jedna malá desítka, dvě deci suchého bílého vína nebo ideálně střik.

"Pamatujte přitom, že alkohol dehydruje. Každou jeho dávku byste proto měli vyvážit sklenicí vody," uzavírá nutriční specialistka.