Prvním krokem k hollywoodské slávě byla pro Schwarzeneggera hlavní postava ve...

Prvním krokem k hollywoodské slávě byla pro Schwarzeneggera hlavní postava ve filmu Barbar Conan. | foto: Profimedia.cz

Božský Arnie: na plátně likvidoval zloduchy, v politice chránil přírodu

  • 14
Z neduživého kluka dokázal díky své zarputilosti vytesat kulturistickou ikonu. A později se díky svalům stal Barbarem Conanem, Terminátorem a hvězdou Hollywoodu. A pak i úspěšným politikem. Arnold Schwarzenegger vedl sedm let nejlidnatější americký stát, Kalifornii. Dnes slaví sedmdesát let.

Na svět přišel 30. července 1947 v městečku Thal, které je dnes předměstím Štýrského Hradce, a jako dítě ničím nevynikal. Neduživý a zakřiknutý hoch s brýlemi měl ovšem sen, za kterým ze všech sil šel: stát se nejlepším kulturistou na světě. „Vyprávěl mi, že když vyrůstal v Rakousku, nesmírně se styděl za svá hubená lýtka. A tak si ustřihl všechny kalhoty od kolen dolů, aby ta hubená lýtka vystavil veřejnému posměchu,“ vzpomínal Schwarzeneggerův známý, producent Michael Linder.

V době, kdy se po škole učil tesařem, se začal věnovat kulturistice, a když mu bylo 18 let, už se Schwarzenegger za svá lýtka rozhodně stydět nemusel. Mladík, jenž mezi své vzory řadil třeba Johnnyho Weissmullera, plavce a slavného představitele Tarzana proslulého dokonalou muskulaturou, se v roce 1965 stal juniorským Mr. Europe. A o dva roky později zazářil i mezi dospělými, když jako nejmladší soutěžící v historii získal prestižní kulturistický titul Mr. Universe.

Filmová sázka na svaly

Mezi roky 1970 a 1980 se stal sedmkrát „Mistrem Olympia“ a stal se kulturistickou legendou, o kterou se začali zajímat i filmaři. Poprvé se před kamerou objevil už v roce 1969 ve filmu Herkules v New Yorku, ale to byly dny jeho filmové slávy ještě daleko. Producenti mu krkolomné příjmení změnili na Strong. A také ho nechali předabovat - Schwarzeneggerův typický tvrdý rakouský přízvuk se stal jeho „ochrannou známkou“ až o mnoho let později.

Trailer k filmu Terminátor 2:

23. dubna 2016

Poprvé mu ho producenti nechali v roce 1984 v hitu Terminátor, kde Schwarzeneggerem ztvárněný bezcitný robot z budoucnosti pronesl nezapomenutelné „I’ll be back“, tedy „Já se vrátím“. Na plátně přitom Arnold poprvé zazářil plnou silou už o dva roky dříve ve snímku Barbar Conan, který odstartoval jeho hvězdnou filmovou kariéru. V 80. letech hrál v kasovních trhácích Komando nebo Predátor. V nich ukázal vše, za co ho milovali fanoušci i producenti, předváděl lesknoucí se muskulaturu a likvidoval padouchy po tuctech.

Po druhém dílu Terminátora v roce 1991 se však nad jeho filmovou kariérou začala stahovat mračna, éra akčních hrdinů už byla ta tam. A Schwarzenegger, ať se snažil, jak chtěl, a jakkoli si dokázal sám ze sebe dělat legraci, se pořádně hrát zkrátka nikdy nenaučil. Komedie Junior, Rolničky, kam se podíváš nebo Policajt ze školky nikdy neuspěly tolik jako další díly Terminátora. A nebo nedávná reinkarnace akčního žánru, série Postradatelní, kde se Arnie ve velkém stylu sešel s dalšími trochu zaprášenými hvězdami.

Guvernér, který chránil životní prostředí

Před sérií, ve které spolu se Sylvestrem Stallonem nebo Dolphem Lundgrenem zase kosil záporáky po desítkách, řadu let na plátnech chyběl. V říjnu 2003 byl totiž zvolen guvernérem Kalifornie, když nahradil neoblíbeného kariérního politika Graye Davise. Schwarzenegger vstoupil do politiky plný nadšení, slibů a kalifornských snů, které však nakonec narazily na realitu. Řadu jeho plánů zmařila neradostná finanční pozice státu, se kterou se potýkal prakticky celých sedm a čtvrt roku.

Ze Schwarzenegerovy guvernérské éry se nejvíce bude vzpomínat na jím podporované zákony na ochranu životního prostředí, jedny z nejpřísnějších v USA. Do politiky měl přitom Schwarzenegger nakročeno už od půlky 80. let, kdy se oženil s novinářkou Marií Shriverovou, neteří Johna Fitzgeralda Kennedyho. Na rozdíl od demokratického klanu Kennedyů se ovšem hlásil k republikánům a prezident George Bush starší si jej svého času vybral jako poradce pro tělovýchovu a sport.

Krátce po odchodu z úřadu guvernéra se ovšem manželství po 25 letech rozpadlo, když se ukázalo, že Schwarzenegger má 14letého nemanželského syna. Dnes se muž, kvůli kterému kdysi republikáni uvažovali o změně ústavy, aby se prezidentem mohl stát i člověk nenarozený v Americe, zase věnuje herectví, chystá se třeba návrat legendárního Barbara Conana. A úplně neopustil ani politiku, čas od času vede slovní přestřelky s prezidentem Donaldem Trumpem a uvažuje o kandidatuře do Senátu.

,