Vymodlený potomek. Při zkoumání souvislosti věku a reprodukční schopnosti věda...

Vymodlený potomek. Při zkoumání souvislosti věku a reprodukční schopnosti věda opomíjela muže. Jenže i jim tikají jejich biologické hodiny. | foto: Profimedia.cz

Biologické hodiny tikají i mužům, říká věda

  • 21
Tak pozorně se věda věnovala ženským biologickým hodinám, až pozapomněla na to, jak si s rostoucím věkem rozumí jejich reprodukční schopnosti. Aktuální studie proto varuje obzvlášť rázně: Času nazbyt nemají ani muži a jejich hranice přichází kolem čtyřicátého roku.

„Jde-li o dopad věku na reprodukci, věda se téměř výlučně, zdá se, věnovala biologickým hodinám ženské části páru,“ říká Laura Dodge, která vedla americko-izraelský výzkum, který se dluh vědy rozhodl napravit. Proto se chopil téměř záznamů o téměř 19 tisícovkách cyklů oplodnění ze zkumavky, které se odehrály v bostonském regionu v letech 200 až 2014. Týkaly se zhruba osmi tisíc dvojic.

Přečtěte si

Aniž bychom úplně předbíhali, vyzraďme rovnou, že závěr studie je očividný. Se stoupajícím věkem muže šance na oplodnění klesala.

Tým Dodgeové nejprve rozdělil jak muže, tak ženy do skupin podle věku. První obsáhla věkovou skupinu do třiceti let, druhá byla vymezena třiceti a pětatřiceti lety, třetí pětatřiceti a čtyřiceti, poslední měla krajní body ve čtyřiceti a dvaačtyřiceti letech.

Nejstarší věková skupina žen měla, podle očekávání, nejnižší úroveň porodnosti. To nepřekvapilo, ani to, že na jejich šanci otěhotnět neměl věk jejich partnera vliv. Jenže na nižší věkové skupiny ano, tam již na mužově stáří záleželo.

Měla-li žena mladší třiceti let partnera mezi třiceti a pětatřiceti lety, měla 73procentní šanci na otěhotnění. Byl-li však její partner mezi čtyřicátým a dvaačtyřicátým rokem života, klesla pravděpodobnost úspěšného oplodnění na pouhých 46 procent. Jinými slovy: ať to muži slyší, nebo ne, biologické hodiny tikají i jim, shrnuje lapidárně server The Guardian.

A připadává další čísla ze studie: Je-li ženě mezi pětatřiceti a čtyřiceti lety a má-li muže ve věkové skupině třicet až pětatřicet, má 54procentní šanci otěhotnět. Kdyby bylo jejímu partnerovi pod třicet, bylo by to 70 procent. A má-li žena mezi třiceti a pětatřiceti staršího muže, jsou její šance na otěhotnění64 procent, je-li však stejně starý, stoupnou na 70 procent.

Vědci si však nejsou zcela jistí, proč u mužů plodnost s věkem klesá. V případě žen je to kvůli mutacím, jimiž vajíčka během jejich stárnutí procházejí. Příčinou neplodnosti jsou pak změny v chromozomech. U mužů je jistě ve hře klesající kvalita spermií, Dodgeová však namítá: „Náš výzkum ale ukazuje, že to není celý příběh.“ Právě oním směrem chce zaměřit další výzkum.


Témata: věda