Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při celiakii je vám nepřítelem lepek

Jste neustále unavení, bolí vás břicho, trápí vás nervozita a náladovost. Navíc chytíte každou virózu, která kolem vás letí. Seznamte se s tím, co se s vaším tělem děje při podceňované a často neobjevené celiakii.

Téměř permanentní únava a k tomu nejrůznější zdravotní problémy, včetně trávících. I tak se hlásí celiakie. | foto: Profimedia.cz

Nedá se říci, že byste někdy překypovali zdravím a energií. V podstatě se prakticky neustále potýkáte s nějakými zdravotními problémy, nesnázemi a pocitem, že s vámi není všechno v pořádku. Vaše potíže jsou však těžko definovatelné. Vlastně jste pořád unavení a nervózní, dělají se vám afty, trpíte bolestmi břicha, často se u vás objevují průjmy, zácpy či nadýmání, zkrátka máte problémy různého druhu v břišní oblasti.

Kdykoli se ve vašem okolí vyskytne člověk s virózou, chytíte ji i vy. Často jste depresivně naladění, máte záchvaty úzkosti, možná trpíte i atopickým ekzémem. Vaše tělesné projevy odpovídají tomu, co naše babičky označovaly jako "nedochůdče". Na druhou stranu není žádný z těchto zdravotních problémů natolik zásadní, abyste kvůli němu navštívili lékaře.

Když už náhodou lékaře vyhledáte, obvykle je to kvůli jednomu konkrétnímu problému (například atopickému ekzému, průjmu, viróze), ale už se mu nezmíníte o řadě dalších drobných nesnází, s nimiž se dlouhodobě potýkáte, takže se primárně snaží odstranit a léčit pouze jednu z nich. A vy si připadáte jako hypochondr, protože je vám zároveň všechno a nic. Možná máte štěstí na osvíceného lékaře nebo se na vaši pravou diagnózu přijde víceméně náhodou. Výsledky krevních testů odhalí, že už roky trpíte celiakií.

Nebezpečné jídlo

I když si většina populace myslí, že celiakie je jakési vzácné onemocnění, které se jich nikdy nemůže týkat, ve skutečnosti je diagnostikováno u jednoho lidí ze sta (a to mluvíme pouze o těch případech, které jsou odhaleny a které pravděpodobně tvoří jen zlomek skutečného počtu nemocných). Je dalším z řady poněkud záhadných autoimunitních onemocnění, která jsou charakterizována nepřiměřenou obrannou reakcí těla na látku, která většině lidí nečiní žádné problémy. V případě celiakie je to lepek.

Lepek se nachází v pšenici, ječmenu, žitě a ovsu a pro naprostou většinu lidí je zcela neškodný. Úkolem našeho imunitního systému je chránit nás před útoky toxinů, bakterií, virů a dalších nepřátel a nikoli před látkou, která se nachází prakticky ve všech potravinách. Tušili jste například, že lepek je i v řadě uzenin, čokoládě nebo ochuceném mléce?

Jenže u celiatiků se z neznámých důvodů imunitní systém "zblázní" a částečně natrávený lepek začne považovat za cizorodou látku, proti které je potřeba nasadit všechny dostupné zbraně.

V rámci boje proti ní napadá imunitní systém i zdravou tkáň a ničí ji. Nejvíce bývá postižena tkáň tenkého střeva, ale to bohužel není jediná komplikace, kterou vám celiakie způsobí. V důsledku bouřlivé autoimunitní reakce dochází k poškozování dalších orgánů a tkání v těle.

Skrytá hrozba

U celiatiků ničí imunitní systém tkáň tenkého střeva, které je zodpovědné za vstřebávání živin z jídla, které zkonzumujeme. V důsledku toho začnete trpět nedostatkem základních vitamínů a minerálů. Pro lidi nemocné celiakií je typická například chudokrevnost způsobená nedostatkem železa. Nedostatek vápníku vám zase způsobí křehké a lámavé kosti a zvýšenou kazivost zubů.

Nedostatečné množství vitamínu B může za tvorbu aftů, ale i za svalovou slabost, i ta se u celiatiků často objevuje. Celkový nedostatek stopových prvků je zase příčinou vaší nervozity, náladovosti a depresivního ladění.

Tenké střevo je zanícené, a čím více jeho buněk je poškozených, tím horší je jeho schopnost fungovat a zajistit vstřebání živin do těla. Brzy se objeví bolesti břicha, průjmy, zácpy či plynatost. Pokud lepek jídelníčku ani po těchto varovných signálech nevyřadíte, zánět se stále zhoršuje. Imunitní systém bije na poplach a připojují se další autoimunitní onemocnění, jako je například zánět štítné žlázy, diabetes prvního typu, atopický ekzém, zánět jater a řada dalších.

A právě přidružené komplikace představují největší nebezpečí neléčené celiakie. Nemusíte mít žádné zjevné zdravotní problémy, ale přesto u vás toto onemocnění rapidně zvýší riziko onkologického či autoimunitního onemocnění.

Celiakie se bohužel nedá vyléčit a jedinou možností, jak utlumit zánětlivou reakci a umožnit obnovu střevní výstelky, je nasazení bezlepkové diety (případně užívání kortikoidů, pokud nedojde ke zlepšení stavu ani po vysazení lepku). Ke zmírnění symptomů obvykle dochází po dvou týdnech od vyřazení lepku z jídelníčku, k jejich kompletnímu vymizení je většinou zapotřebí přibližně tří měsíců.

Nicméně ani skutečnost, že žádnými zdravotními problémy netrpíte, neznamená, že se vaše tělo umí s lepkem vyrovnat. Symptomy jsou velmi různé, mají různou intenzitu a navíc mohou mizet a znovu se objevovat. U dospělých se celiakie nejčastěji objeví mezi dvacátým a padesátým rokem.

Autor:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...