Únava a spokojenost. Tomáš Bardas a Josef Novotný na vrcholu Ulamertorsuaq

Únava a spokojenost. Tomáš Bardas a Josef Novotný na vrcholu Ulamertorsuaq | foto: ulamertorsuaq.blog.idnes.cz

Čeští horolezci přemohli obávané grónské obry

  • 3
Čelili bouři i lijáku a přespávali přímo na skalní stěně na závěsných postelích. A především změřili síly s extrémně náročnou výzvou, skalním masivem Ketil a horou Ulamertorsuaq s kilometrovou kolmou stěnou. První z grónských velikánu pokořilo všech pět horolezců, druhý s pomocí ostatních dva.

Až do základního tábora pod Ulamertorsuaq se Leopold Sulovský, Jan Martasek, Tomáš Bardas, Josef Novotný a Radovan Marek dostali z Česka letadlem, helikoptérou a lodí a na zdolání hory měli pouhých pět dnů. Skalní stěna Ulamertosuaq je totiž většinu roku skrytá v zimě a ve tmě a přístupná je pouze po dobu polárního léta po oněch pět dnů.

První lezeckou partii po Ulamertorsuaq si dobrodruzi obhlédli v neděli 6. července, kdy vynesli vybavení do prvního bivaku, po návratu do základního tábora je však v dalších plánech zastavila bouře a déšť. A navrch se jim stala společníky milionová hejna komárů.

K hoře vysoké 1 843 metrů, která patří spolu s Ketil k nejnáročnějším skalním stěnám pro sportovní lezení s technickými pomůckami, se tak vydali až ve čtvrtek 10. července.

Na nejhůře přístupný západní vrchol Ulamertorsuaq česká skupina lezla cestou Moby Dick, která byla poprvé prostoupena v roce 1994. Po čtyřech dnech "hákování" s odpočinkem v závěsném lůžku vystoupili v noci na vrchol hory jako jediní z expedice Josef Novotný a Tomáš Bardas, jejich úspěch byl však možný jen díky pomoci ostatních členů. Podle horolezců bylo extrémní lezení ve více než kilometrové kolmé stěně kruté do posledního metru.

"Je půl jedenácté a jako by někdo otočil vypínačem. Hlava vypíná a uvolňuje se i napětí a koncentrace v těle. Jsme zpátky v našem bivaku se závěsnou postelí v patnácté délce, odkud jsme dnes brzo ráno vyrazili na vrchol," hlásil na blogu výpravy Tomáš Bardas a jeho kolega Josef Novotný dodal: "Radost z dosažení vrcholu ustupuje únavě. Díváme se, neschopni pohybu, do údolí. Euforie prožitá na vrcholu mizela společně s koncentrací při slanění."

Hned následného dne po zdolání Ulamertorsuaq, v pondělí 14. července, se celé kvarteto vydalo k pyramidovému masivu Ketil, jehož hlavní vrchol ční do výšky 2 010 metrů nad mořem. A pokořili ho všichni členové výpravy. Výstup na Ketil Pyramide, jehož vrcholovou partii představuje 450 metrů vysoký skalní trojstěn, zakončil tým originálně. S pomocí speciální audiotechniky přehráli z vrcholu hory do světa vzkazy příznivců výpravy nahrané přes expediční web www.vykrictetodosveta.cz.