Nefunkční játra aneb co se děje při cirhóze

  • 1
Trvá dlouho, než se rozvine, začíná velmi nenápadně, ale v okamžiku, kdy vás přivede k lékaři, už je v pokročilém stádiu a chystá se vás zabít. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle při cirhóze jater.

Považujete se za veselého chlapíka, který nezkazí žádnou legraci. Jste společenský, máte svou partu přátel, s nimiž se prakticky denně scházíte a nad skleničkou něčeho dobrého probíráte, kam to všechno spěje. Samozřejmě se nezpíjíte do němoty, nejste přece žádný alkoholik. Denně urazíte tak čtyři pět piv nebo sedmičku vína. Čas od času sice od svého okolí vyslechnete nejapné poznámky, že už se bez alkoholu nedokážete bavit a obejít, ale to je jen slepá závist od zapšklých abstinentů, kterou můžete úplně klidně ignorovat.

V poslední době už to ale s vaším dobrým a pohodovým rozpoložením jaksi není ono. Nějak vám přestalo chutnat a v podstatě neustále máte pocit, že jste plní až přejedení. Jste příšerně unavení, tudíž nemáte ani chuť na sex, trpíte zácpou a nadýmáním. Také jste poměrně dost zhubli, ale to vám samozřejmě nijak zvlášť nevadí. Mnohem hůř snášíte bolest, která se objevuje na pravé straně pod žebry, a také vás poněkud děsí frekvence, s níž se vám v poslední době dělají modřiny. Když se vám k tomu ještě jako by nafoukne břicho a jako bonus zežloutne kůže a oční bělma, vypravíte se k lékaři, aby vás dal co nejdřív dohromady. Dozvíte se ale, že trpíte cirhózou jater a pokouší se o vás smrt.

Čtyři piva denně

Lidská játra jsou veskrze úžasným orgánem. Dokáží filtrovat krev, odbourat z ní celou řadu škodlivin, které v ní nemají co dělat, a ještě s neuvěřitelnou vitalitou zvládnou sama sebe regenerovat. Jenže pro to, aby takhle dokázala fungovat, je samozřejmě nutné, aby byla zdravá a v kondici. Existuje několik typů cirhózy, největší počet případů je však způsoben buď následky onemocněním hepatitidou, nebo nadměrnou konzumací alkoholu.

Pokud svým játrům pošlete čas od času prostřednictvím krve malé množství alkoholu, nestane se vůbec nic, protože se s takovou zátěží játra dokáží bez problémů vyrovnat. Krev s obsahem alkoholu jednoduše přefiltrují, alkohol detoxikují pomocí enzymu alkoholdehydrogenázy a do těla vrátí čistou krev. V tomto ohledu máte výhodu nad něžnějším pohlavím, protože jako muž máte alkoholdehydrogenázy větší množství (přibližně dvaapůlkrát více), alkohol tudíž odbouráváte lépe. Jenže právě s vědomím, že to s vámi nic moc nedělá, v kombinaci s pracovním vypětím, stresem a společenskou tolerancí k alkoholu, začnete své popíjení zintenzivňovat.

Játra každého člověka pracují a reagují jinak (záleží i na momentálním zdravotním stavu, vrozených dispozicích, prostředí, v němž se pohybujete, například na vdechovaných chemikáliích a podobně), takže možná zvládnou "přefiltrovat" pět piv denně, ale stejně tak pro ně mohou být obrovskou zátěží už jen dvě piva za den. Obecně však odborníci uvádějí jako kritickou míru u průměrného muže šedesát gramů alkoholu denně, což jsou přibližně dva litry piva nebo ona sedmička vína.

Pozdní diagnóza

Játra sice mají obrovskou regenerační schopnost, ale na druhou stranu nejsou perpetum mobile a nemůžete od nich chtít nemožné. Pokud je pravidelně vystavujete nutnosti odstraňovat z vaší krve alkohol, začne v nich stoupat hladina tuků a železa. Základní stavební jednotkou jater jsou takzvané jaterní lalůčky, které se v důsledku metabolických změn mění v jakési uzlíky. Původně hladká tkáň jater se mění na vazivovou hmotu, kterou krev nedokáže volně protékat. Dochází k poškození vnitřní struktury jater, vzrůstající tlak v krevních cévách vede k prosakování tekutin a k jejich typickému městnání v břišní dutině, případně nohou (to jsou ony typické otoky břicha a nohou u lidí s cirhózou). Cirhóza postihne i žlučové cesty, které poté nemohou odvádět žluč, v těle se začnou hromadit látky, které jsou za normálních okolností vyloučeny žlučí do stolice. Vysoká hladina bilirubinu způsobí typické zežloutnutí a žlučové kyseliny, které se ukládají pod kůží, jsou zase příčinou nepříjemného svědění. Jako bonus se můžete těšit na zvětšení prsních žláz, protože poškozená játra už nestíhají odbourávat estrogen.

Problém je v tom, že k poškození jater nedojde během několika týdnů, onemocnění se rozvíjí pozvolna, postupně a hlavně velmi nenápadně, takže v prvních stádiích nejvíc ze všeho připomíná chřipku nebo obyčejnou únavu. V okamžiku, kdy vás k lékaři přivedou obtíže s ní spojené, už je nemoc obvykle v pokročilém stádiu. Je samozřejmě nutné okamžitě absolutně vysadit alkohol, začít držet přísnou dietu a vůbec játra zatěžovat co nejméně, aby jejich poškozování nepokračovalo. Cirhózu bohužel nelze zcela vyléčit, poškozená tkáň jater se už nikdy neobnoví, pokud není nahrazena transplantovanou.