Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Roman ČejkaMAFRA

Mačetu? Karimatku? Alumatku? Poučte se, co si připravit na čundr

  • 55
Buřty, pivo a nenávist. Deku a Ibalgin. Hlavně ne ženskou, nebo to nedopadne dobře. Žebradlo plné lahváčů. Náhradní fusekle. Zaručené rady a doporučení zkušených trempů, vandráků i čundráků by vydaly na trilogii. Proto jsme pro vás připravili zevrubný přehled.

Váš inventář se pochopitelně bude odvíjet od vašich cestovních plánů. Klasická plná polní má v průměru třicet kilogramů a vojenským výsadkářům s ní nečiní problémy denní přesuny na vzdálenost sedmdesáti kilometrů. Ale to asi nebude to pravé ořechové pro vás.

S dobrým báglem a botami dojdete kamkoliv

Dobře zvažte své možnosti, plán cesty, převýšení a také jak moc vlastně usilujete o vyrovnanost poměru adrenalin a relax. Pokud vyrážíte na týden s kamarády do lesů a máte možnost cestou zakopnout o nějakou civilizaci, což je případ celého českého území, potřebujete toho ve skutečnosti strašně málo.

Jen nebuďte moc slečinky. Když pomineme dobrou náladu, jsou z vašeho vybavení opravdu skutečně nezbytné jen dvě věci: dobré obutí a kvalitní batoh. Ani jedno nesmíte podcenit. Batoh vybírejte tak, aby vám dobře seděl na zádech. Na škodu není, pokud má batoh vlastní pláštěnku, odvětrávaná záda a pohodlný bederní pás.  V případě bot preferujte pohodlné a pevné obutí nad kotníky. Zapařené a těžké kanady nejsou ten nejlepší nápad.

Každý správný muž by měl mít nůž

Ale tu dvoukilovou mačetu skutečně můžete nechat doma. Potřebujete nástroj, se kterým zvládnete nakrájet salám nebo chleba, obrousit do špičky opékací klacík, udělat třísky nebo uřezat tkaničku. Impozantní Bowieho nůž se hodí do westernu, ale ne na túru. Stejně zbytečný je gigant se zubatou čepelí a kompasem. Navíc s ním vypadáte, že máte potřebu si kompenzovat jiné nedostatečné rozměry.

Zvolte něco rozumné délky čepele, asi tak do patnácti centimetrů, ideálně v uzavíratelném provedení. Brousky nechte doma, po každém použití nůž jen přetřete do sucha. Mimochodem, co se svým nožem vlastně umíte?

Pojízdná polní kuchyně? Proč?

Zredukujte své kuchyňské náčiní na cesty na minimum. Voda se dá nabírat i pít z dlaní nebo prázdné PET lahve. Pokud na stylovém otlučeném plechovém hrníčku trváte, bude vám jistě stačit jeden dohromady. Stejné je to i s počtem fenomenálních hliníkových esšálků.

Polévku z pytlíku si můžete s klidem zamíchat kohoutím pařátem nebo větvičkou, vařečku si nechejte na Velikonoce. Poměrně užitečný je kapesní otvírák konzerv, tedy pokud si nechcete tupit nůž. Že máte švýcarský nůž s osmačtyřiceti funkčními nástavci? A už jste s ním někdy něco otevřeli? Neocenitelné služby u bublajícího kotlíku poskytne i obyčejná polévková lžíce. Ale nezapomeňte na vývrtku!

Hlad je nejlepší kuchař

Vybrat dostatečné zásoby vhodného jídla není jen tak. V českých luzích a hájích se vám nestane, že byste tři dny šli bez ustání divočinou, aniž byste nenarazili na výletní restauraci, samoobsluhu nebo bufet. A lovit tu bez patřičného povolení stejně nemůžete.

KPZ

Krabička poslední záchrany (KPZ) neboli Survival Kit by měla teoreticky obsahovat svíčku, pár zápalek a škrtátko, kousek březové kůry k zapálení ohně, kousek papíru, tužku, kousek křídy, jehlu a nit, zavírací špendlíky, žiletku, kus slabého drátu a provázku, několik drobných mincí plus padesátikorunovou minci a nezbytný lístek s tísňovými telefonními čísly, obvykle přilepený na vnitřní straně víčka.

Do začátku se spokojte se zásobou „rychlých cukrů“, tedy snadno stravitelných a energeticky hodnotných poživatin. Pečivo je lehký, leč poněkud rozměrný luxus. Pořídíte ho cestou. Turistickou klasiku hutnější báze představují tuhé trvanlivé salámy, klobásy a nezbytný špek, případně konzervy. Jsou ale poměrně těžké a pár dnů se dá klidně přežít i na sušeném hovězím. K zahození není špetka soli v nepromokavé tubě, protože ta je nad zlato. Plynový vařič vynechejte.

Bez vody to nejde

Potkáte cestou studánky a prameny? Můžete si v hospodě dočerpat pitnou vodu z kohoutku? Životní minimum je okolo dvou litrů, optimum tři a půl. Plechové feldflašky a mariňácké čutory jsou hezké, ale pronesou se. Dvoulitrová, průběžně dočerpávaná petka na osobu postačí. Dezinfekční pilulky, hygienizující šumáky a kapky raději vynechte, pokud na ně není vaše tělo připravené.

Bylo by však smutné vydat se mimo civilizaci bez kapky alkoholu. Čaj z jehličí provoněný kapkou rumu vám na tváři vyvolá úsměv na celý den a domácí silná pálenka může být stejně dobře využita k vnitřní i vnější dezinfekci. Ale nezapomeňte ale, že větší přísun alkoholu vaše tělo dehydruje.

Oheň, dar bohů

Jak na oheň pomocí PET lahve

Postačí vám průhledná láhev s hladkým povrchem, bez žebrování, naplněná vodou nebo jinou průzračnou tekutinou. Teoreticky je možné rozdělat oheň i s pomocí zabarvené láhve, naplněné čajem nebo v extrémním případě močí, ale je to o poznání těžší. Zbavte ji etikety a uchopte tak, abyste mohli zacílit a koncentrovat dopadající paprsek na připravený papír. Je to úplně stejné, jako byste podpalovali papír lupou. Důležité je zamířit na tmavou část papíru (například potištěný kousek jízdenky), ta více absorbuje teplo. Papír můžete také ztmavit zaprášením hlínou. Ve slunečný den se vám podaří papír zapálit během třiceti sekund.

S jeho rozděláváním je to už trochu horší. Sirky jsou nepřekonaným ideálem, byť už se nedají usušit ve vlasech jako za časů Robinsona Crusoa. Sirky a několik škrtátek zavřete do lékovky nebo tubičky. Ocílky a křesadla jsou super, ale i u nich platí totéž, co u všech hraček pro opravdové muže: je dobré se s nimi naučit pracovat předem, budete pak působit dojmem profesionálů.

Benzinový zapalovač otevřený lusknutím je dobrý na baru, ale v přírodě působí trochu nepatřičně, asi jako horkovzdušná pistole. Mimochodem víte, že se oheň dá na principu lupy stejně tak rozdělat i vodou v petflašce nebo kondomu?

Pro případ nehody

Cestovní lékárnička je značně neohraničený pojem. I když vás rozhodně nikdy nebrala kolena, se stahovacím obvazem chybu neuděláte. Výhody tekuté dezinfekce netřeba znova zmiňovat. Žaludek napraví živočišné uhlí. S pomocí bezpolštářkové náplasti lze opravit děravé kalhoty i zakrýt díru v botě.

Opalovací krém zavání banalitou, ale na komáří louce jistě doceníte malý repelent. S trojcípým šátkem nebo síťovanou barakudou ze sebe můžete na skautském bále pohotově udělat piráta, ale hodí se i proti slunci, nachlazení i jako jednoduchá dlaha. Zvažte jehlu a nit a meditujte nad toaletním papírem.

Když vám rosnička nepřeje

Sledujte předpověď počasí a raději se předem připravte na nejhorší. Nejdete na módní přehlídku, takže postačí kalhoty, triko a košile plus ponožky navíc. Nebo radši dvoje. Je horko? Vyhrňte si rukávy a nohavice. Je zima? Vnitřně dezinfikujte.

Říkali jste něco o funkčním termo... cože? To už si rovnou můžete vzít klobouk s bažantím pérem. Správný chlap je pochopitelně tvor nepromokavý, ale dvoudenní liják dokáže znepříjemnit natáčení i dobrodruhovi z Discovery Channel Bearu Gryllsovi. Pionýrským zapařeným pláštěnkám už odzvonilo, ale stylové pončo v maskovacích barvách z vojenského výprodeje určitě není k zahození.

Jak si kdo ustele…

Přespávání je dilema všech kotlíkářů, podle jeho kvality je možné oddělit zrno od plev. Někdo si vystačí s obyčejnou dekou, jiný nedá dopustit na celtu, ale není důvod se nehýčkat spacákem. Z trojice karimatka, nafukovací podložka a alumatka vychází v létě nejlépe posledně jmenovaná.

Spát se dá naprosto všude a není nutné s sebou do hor vláčet stan. Noci pod hvězdami jsou krásné a lehký večerní vánek odvětrá několik zapařených párů bot. Budiž světlo! Dobrá čelovka je k nezaplacení, ale pro většinu případů postačí i obyčejná LED kapesní baterka z přívěsku na klíče.


Témata: Adrenalin