Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Časovaná bomba: co se děje při "slepáku"

  • 17
Máte pocit, že se vám v podbřišku otáčí lodní šroub, zvracíte a chodíte v předklonu. Zánět apendixu slepého střeva je skutečně nezapomenutelným zážitkem.

Zatímco se řada onemocnění rozvíjí plíživě a nenápadně, v případě zánětu slepého střeva rozhodně nehrozí, že byste ho přehlédli a nepoznali, že máte problém. Obvykle to začne bolestí kolem pupku, která se postupem času přestěhuje do pravé části podbřišku, zhruba nad výběžkem kyčelní kosti. Máte prakticky neustále pocit, že si budete muset dojít "vyluxovat" žaludek nebo začnete přímo zvracet. Nemáte sice nijak vysokou teplotu (obvykle do 38 stupňů, ale může dosáhnout i čtyřicítky), ale pokud si sáhnete, nebo nedejbůh zmáčknete na bolestivé místo na podbřišku, máte pocit, že vám tam někdo otáčí rozžhaveným nožem. Břicho může být na pohmat tvrdé a nafouklé. Máte zimnici, bolí vás záda a můžete též trpět průjmem.

V podstatě jedinou snesitelnou polohou, která vám trochu uleví, je leh na zádech nebo na boku s koleny přitaženými k břichu. Pokud se pokusíte postavit rovně, jste přesvědčeni, že nastala vaše poslední minuta. Nakonec se víceméně doplazíte na pohotovost a odtud zamíříte rovnou na sál.

Tajemný apendix

Slepé střevo je hodně zvláštní případ. Jednak ho většina lidí zaměňuje s apendixem a domnívá se, že jde o totéž. Jenže slepé střevo ústí v tlustém střevě a apendix je jeho červovitým výběžkem. Když tedy mluvíte o zánětu slepého střeva, ve skutečnosti máte na mysli zánět apendixu a pouze ten je také při operaci odstraněn.

Záhadná je i jeho funkce, protože nikdo zatím přesně neví, k čemu by měl tento střevní "přívěšek" sloužit. Podle jedné teorie je to pouze pozůstatek vývoje našeho trávicího systému, který nemá žádný zvláštní účel, zatímco jiní odborníci předpokládají, že má nezastupitelnou roli v produkci antibakteriálních látek a ochranou před střevními infekcemi.

Ať už jde pouze o nefunkční součást trávicího systému, nebo má skutečně důležitou imunitní funkci, problém nastává v okamžiku, kdy se tento červovitý výběžek ucpe. V ideálním případě bychom měli konzumovat stravu, která je dostatečně bohatá na vlákninu. Ta změkčuje stolici a apendix se bez problémů vyprazdňuje. Proto jsou také záněty slepého střeva prakticky neznámé v Africe a Asii, kde je ovoce a zelenina podstatnou součástí jídelníčku. V západních zemích je však složení stravy dramaticky odlišné a právě kousek ztvrdlé stolice, který ucpe průsvit apendixu, je nejčastější příčinou zánětu slepého střeva. Další možnou příčinou, která se však objevuje jen v menšině případů, je ucpání apendixu nestravitelnými zbytky potravy, jako je například pecka a podobně.

Otrava organismu

V okamžiku, kdy se apendix ucpe, se začne rozvíjet mikrobiální infekce. Bakterie se množí a tělo vysílá do boje bílé krvinky. Vzniká klasický zánět. Pokud se vám podaří zachytit zánět v jeho začátcích, může se vám ho podařit zvládnout ledováním břicha, které zpomalí množení bakterií a dá tak organismu šanci vypořádat se se zánětem vlastními prostředky. Tato varianta je však silně minoritní, příčinu vzniku zánětu, tedy například kousek ztvrdlé stolice, ostatně ledování beztak neodstraní a ke zlepšení stavu může dojít pouze v případě, že dojde k jeho samovolnému uvolnění ještě před tím, než se zánět stihne plně rozvinout. Mnohem častěji je potřeba apendix chirurgicky odstranit.

Pokud z nějakého důvodu nevyhledáte lékařskou pomoc a dopustíte, aby se zánět rozvíjel dál, musíte se připravit na skutečně nezapomenutelné zážitky. Zánětem oslabená stěna apendixu se může protrhnout a zánět se rozšíří do břišní dutiny. V tomto stádiu už vám začíná jít skutečně o život, protože její stěna je silně prokrvená a toxiny, které produkují bakterie, jsou krví roznášeny do celého organismu. Tak se rozvine otrava krve, která se celkem bez problémů může stát tím, co budete mít napsané ve vlastním nekrologu.