Bradavice vám znepříjemní život.

Bradavice vám znepříjemní život. | foto: Profimedia.cz

Kaňka na kráse: co se děje s vaším tělem při bradavicích

  • 13
Sice to není problém, který by vás zabil, ale esteticky vám bradavice rozhodně nepomohou. Přečtěte si, jak vznikají a co s nimi.

Máte novou partnerku a váš ložnicový život by byl naprosto ideální, kdybyste si jednoho dne nevšimli, že se vám na penisu objevily drobné kožní výrůstky - bradavičky. V ničem vám sice nepřekáží, nebolí, nesvědí (ale také mohou), rozhodně to však není ozdoba, kterou byste se chtěli před svou milou chlubit.

Nějaký čas se je pokoušíte zdolávat pomocí zásob z domácí lékárny, ale jediné, čeho dosáhnete, je jejich rozšíření. Když na váš problém začne upozorňovat i vaše milenka, odhodláte se s nepříjemnou záležitostí navštívit lékaře. Tam se dozvíte, že to jsou genitální bradavice a že přenašečem je nejspíš právě váš nový postelový objev.

Víc než sto druhů

V první řadě byste měli vědět, že bradavice se neomezují zdaleka jen na ruce a chodidla, jak si možná pamatujete z let, kdy jste se školou chodili na hodiny plavání a ze společných sprch plaveckého stadionu si je přinesla polovina třídy. Existuje celá řada nejrůznějších typů bradavic.

Setkat se můžete s pravými neboli obecnými bradavicemi (objevují se nejčastěji na rukou a vystupují nad povrch kůže), plantární formou (lokalizovanou na chodidlech, zanořenou do hloubky), plochými bradavicemi (nejčastěji se objevují na obličeji) nebo například s již zmíněnými genitálními bradavicemi. I když každá z těchto forem vypadá jinak a jinak se projevuje, jejich původce má společné jméno, je jím lidský papilomavirus (HPV).

Toho existuje víc než sto typů, takže i jeho projevy a vliv na lidské tělo se liší podle toho, který typ vaše buňky napadne. Většina z typů HPV naštěstí nezpůsobuje u lidí žádné potíže a infekce obvykle proběhne bez nepříjemných příznaků. Některé z nich jsou však původcem právě různých druhů bradavic nebo mohou být zdrojem rakovinového bujení (HPV může způsobovat rakovinu děložního čípku). I když se navíc u někoho nemusejí příznaky HPV infekce projevit, neznamená to, že není přenašečem a nemůže nakazit někoho dalšího.

Invaze virů

Virus je bohužel vysoce nakažlivý a přenáší se pohlavním stykem, ale i kontaktem s pokožkou infikovaného (například sdílením ručníku s nakaženým člověkem). Virové částice pronikají drobnými trhlinkami v kůži nebo sliznici a infikují buňky ze svrchní vrstvy kůže. Virus se rychle množí a deformuje původně zdravé buňky. Po nakažení HPV může trvat celé měsíce, než deformované buňky prorostou kůží a objeví se nad jejím povrchem ve formě nevzhledných bradavic. Bradavice jsou zásobované droboučkými kapilárami, které je vyživují, a právě ony se mohou jevit jako typické tmavé body v centru bradavice.

Neví se ještě úplně jasně, jak je možné, že někteří lidé se vyrovnají s invazí viru bez jakýchkoli potíží, zatímco u jiných se objeví bradavice. Jisté však je, že svou roli v tom hraje aktuální oslabení imunitního systému, takže například děti jsou obecně k bradavicím náchylnější, protože jejich imunitní systém není ještě dostatečně vyvinutý.

Když se s bradavicemi vydáte k lékaři, existuje několik možností jejich léčby: zmrazují se tekutým dusíkem, vypalují se, v některých případech dokonce vyškrabávají, někdy je možné použít na jejich odstranění lokální přípravky. Bradavice však mají tendenci vracet se a znovu se objevovat, proto je velmi důležité, abyste zároveň posílili svůj imunitní systém.