Problémy s hemoroidy nepatří mezi nejžádanější konverzační témata.

Problémy s hemoroidy nepatří mezi nejžádanější konverzační témata. | foto: Profimedia.cz

Problém, o kterém se nemluví: co se děje s tělem při hemoroidech

  • 6
Svědí vás to, bolí při každém pohybu, můžete i krvácet a rozhodně to není nic, o čem byste chtěli vést společenskou konverzaci. Přečtěte si, co se děje s vaším tělem při hemoroidech.

Začne to zničehonic. Nejprve pocítíte v oblasti konečníku jemné svědění, za pár hodin se k tomu připojí pocit, jako kdybyste se v citlivých místech zapařili nebo vám něco podráždilo kůži. Pořádně se osprchujete, možná natřete krémem a předpokládáte, že tím se váš problém vyřeší. Jenže ráno se vzbudíte a je to ještě horší. Inkriminovaná oblast vás bolí při každém rychlejším pohybu, a když se večer odvážíte ohmatat, cítíte boule, které jsou velmi citlivé na dotek. To je samozřejmě záležitost, se kterou se nikomu nechce příliš svěřovat, takže doufáte, že se jedná jen o přechodnou záležitost, která se sama tak nějak vyřeší.

Bohužel už během pár dní je zřejmé, že ať je to, co je, rozhodně se tomu u vás líbí. Bolí vás to při každém kroku, při dosednutí na tvrdý povrch počítáte všechny svaté, a když už není vyhnutí a musíte na velkou, máte pocit, že sepíšete poslední vůli. Možná se ve vaší stolici objeví také krev a vám vytanou na mysl všechna varování ohledně rakoviny tlustého střeva. Překonáte tedy všechnu hrdost a ostych a vypravíte se k lékaři. Tam se dozvíte, že vás netrápí rakovina, ale hemoroidy.

Nadměrný tlak na cévy

Ohledně příčiny hemoroidů nemají odborníci ještě zcela jasno. Jsou známy situace a faktory, které přispívají k jejich vzniku, ale není zatím úplně zřejmé, proč u někoho ke vzniku hemoroidů vedou, zatímco jiní lidé odolávají bez problémů. Riziko, že vás tato zdravotní nepříjemnost postihne, se výrazně zvyšuje, pokud máte nadváhu, nezdravý jídelníček s nedostatkem vlákniny, trpíte zácpou nebo dlouhodobým průjmem. Všechny tyto faktory mají jednoho společného jmenovatele: nadměrný tlak na cévy v anální oblasti.

I když se v běžné řeči používá pro tyto potíže slovo hemoroidy, ve skutečnosti jsou hemoroidy součástí každého lidského těla a správně by se mělo mluvit o problémech s hemoroidy. Jako hemoroidy se totiž označují cévní pleteně v oblasti konečníku a ty má samozřejmě každý člověk. Jejich existenci si však většinou uvědomí až v okamžiku, kdy se objeví problémy. V zásadě existují dva typy hemoroidů (respektive potíží s nimi), vnější a vnitřní. Zásadní rozdíl mezi nimi je nejen v umístění (vnitřní si už z podstaty věci jen těžko nahmatáte či vizuálně diagnostikovat), ale i například v bolestivosti. U obou se sice může objevit krvácení při vyprazdňování, ale vnitřní hemoroidy většinou nebolí, zatímco u vnějších je bolestivost značná.

Bolestivé uzle

Hemeroidy jsou tvořeny cévami, které se nazývají sinusoidy a na rozdíl od ostatních žil nemají svalovou tkáň. Když tedy například trpíte dlouhodobou zácpou, vysedáváte na záchodě a intenzivně tlačíte, tlak na tuto tkáň se nadměrně zvyšuje. Tkáň otéká a je znemožněný plynulý odtok krve, takže ta se hromadí v jakýchsi bolestivých uzlech, respektive rozšířených cévách.

V některých případech se může sražená krev vstřebat, jindy ale hemoroidní uzel praskne a hrozí riziko, že se do vzniklé rány zanese infekce. Právě kvůli tomu je potřeba při potížích s hemoroidy dodržovat úzkostlivou hygienu a ideálně se po každém vyprázdnění důkladně osprchovat nebo omýt. V prvních stádiích obvykle lékaři doporučují zvýšit příjem vlákniny, aby se upravila plynulost vyprazdňování, a zvýšit množství pohybu (stačí denně dvacetiminutová procházka v rychlejším tempu, která povzbudí činnost střev). V pozdějších stádiích, kdy už není hemoroidy možné zatlačit zpátky a jsou vyhřezlé, je nutné přikročit k chirurgickému zákroku. Uvědomte si však, že i když problémy s hemoroidy obvykle nejsou nijak vážné, přítomnost krve ve stolici vždy může být příznakem mnohem vážnějšího onemocnění a je nutné, aby diagnózu a adekvátní léčbu stanovil lékař.