Obezita nevede jen k infarktu, zvyšuje též riziko cukrovky.

Obezita nevede jen k infarktu, zvyšuje též riziko cukrovky. | foto: Profimedia.cz

Co se děje při diabetu. Když vás zabíjí cukr

  • 32
Máte stále žízeň, jste unavení, malátní, sužují vás kožní infekce a nehojící se rány. Zveme vás na exkurzi do těla postiženého cukrovkou.

Jste ve středním věku, na vrcholu psychických i fyzických sil (alespoň o tom sami sebe každodenně přesvědčujete), život máte ideálně rozběhlý, tudíž samozřejmě nemáte čas ani důvod zabývat se takovými prkotinami, jaké vám v poslední době znepříjemňují život. Ostatně jsou přece mnohem horší věci než časté návštěvy WC, velká žízeň, únava, váhový úbytek, náladovost nebo občasné rozmazané vidění. Takové detaily si snadno sami sobě odůvodníte a vysvětlíte, časté močení přičtete na vrub tomu, že dodržujete poctivě pitný režim, únava a náladovost zcela jistě pramení z vašeho náročného zaměstnání a hubnutí je veskrze pozitivním jevem.

Poslední, na co byste mysleli, je cukrovka, protože ta se přece týká jen beznadějně obézních seniorů. Jenže tak to bohužel není. Je sice pravdou, že senioři jsou cukrovkou postiženi zdaleka nejvíc, ale podle lékařských statistik trpí ve věkové skupině od osmnácti do čtyřiačtyřiceti let cukrovkou tři lidé z tisíce a počet postižených v této věkové skupině stále stoupá. Podle Diabetické asociace sužoval v roce 2010 v České republice jeden z typů diabetu víc než osm set tisíc lidí. Pokud bude počet nemocných přibývat dál tímto tempem, v roce 2035 bude cukrovkou postižen každý desátý člověk bez ohledu na věk. Významně větší podíl u nemocných cukrovkou zaujímá diabetes typu 2. Zjišťovali jsme, co se při něm děje s vaším tělem.

Stále více inzulinu

Všechno v životě "cukrovkáře" stojí a padá s inzulinem. Tento hormon, produkovaný slinivkou, má za úkol snižování hladiny cukru v krvi. Jakmile se po jídle zvýší hladina krevního cukru, slinivka zareaguje zvýšenou produkcí inzulinu, který množství krevního cukru vrátí na únosnou míru. Funguje totiž jako jakýsi klíč, který otevře buňky, aby glukóza mohla dovnitř.

Docela snadná prevence

Paradoxem je, že ačkoli diabetes typu 2 tvoří devadesát procent případů všech onemocnění cukrovkou, je také zároveň nejlépe ovlivnitelný prevencí, která není nijak složitá. K tomu, aby mohl inzulin fungovat tak, jak má, je primárně nutné, abyste si udržovali zdravou tělesnou hmotnost. Výskyt diabetu je výrazně větší mezi lidmi s nadváhou a obezitou. "Vnímavost" buněk na inzulin také zvyšuje pravidelný pohyb.

Problém je v tom, že když začnete buňky "bombardovat" inzulinem příliš často a v příliš velké míře, časem "otupí" a začnou vyžadovat mnohem větší množství inzulinu. Zpočátku slinivka zvyšujícím se nárokům organismu na produkci inzulinu stačí a dokáže ho vyrábět tolik, aby hladinu krevního cukru v těle udržela na přijatelné míře. Postupem času však přestane stále se zvyšující nároky zvládat. Tehdy se u vás poprvé projeví diabetes.

Kóma a amputace nohy

Cukr se hromadí v krvi a dochází k hyperglykémii. Tělo cukr, ve snaze zbavit se ho co nejrychleji, vylučuje do moči. To vede nejen k tomu, že trávíte na toaletě čím dál víc času, ale také k velkému pocitu žízně spolu s tím, jak se váš organismus odvodňuje. Postupem času se začnou přidávat další typické příznaky, jako jsou například kožní infekce, špatné hojení ran, časté záněty močových cest nebo rozmazané vidění (to proto, že sítnice oka reaguje na změnu hladiny cukru v krvi nejcitlivěji).

Pokud svou situaci nebudete nijak řešit, můžete se těšit na takové lahůdky, jako je například diabetické kóma, které stojí za dvěma procenty úmrtí diabetiků. Dochází k němu v situaci, kdy je už hladina krevního cukru tak vysoká, že zcela rozvrátí vodní i elektrolytovou rovnováhu organismu. Za zmínku stojí rozhodně i takzvaná diabetická noha, kterou má na svědomí kombinace poškození cév i snížená hojivost ran u diabetiků. V extrémním případě se rozvine gangréna a nohu je potřeba amputovat.