Diskuze

Japonská lukostřelba: protivníkem si je střelec sám

Bojovník, luk, šíp a terč. A stoprocentní soustředěnost, klid a pokora. „Největším protivníkem si je lukostřelec sám,“ říká Václav Kučera, učitel Kyudó - Cesty luku, japonského umění, které vyrostlo z mistrovství válečných lučištníků, ale během stovek let se stalo prostředkem k očistě vlastní mysli.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zkuste pochopit, že meditace nemusí být jen sezení na turka, poslouchání uklidňující hudby a "nicnedělání", ale může to být spojeno s jakoukoli činností, která vás přivede do podobného stavu, například skrze střelbu lukem.

Představte si, že dva lidé mají stejné bohatství, ale jeden k nim přijde poctivě a druhý podvodem. Výsledek je stejný, ale ten průběh je jiný. Nechci říct, že evropská cesta je špatná a podvodná a japonská dobrá a poctivá. Jen to dobře reprezentuje to, že i přes stejný cíl je cesta jiná. Evropana většinou nezajímá nic jiného než terč a aby se v něm objevil šíp. Japonec naopak ví, že při dodržení cesty a všech správných pohybů tam ten šíp doletí "automaticky" tím, že dokonale zvládne přípravu na vystřelení. Proto Evropan trefí terč se zavázanýma očima jen náhodou, kdežto mistr v tomto umění kdykoliv. A o tom je toto cvičení.

6 0
možnosti

hmm - chápu že podstatný je stav mysli nikoli výsledek, ale nechápu jak ti mystři hodnotí stav mysli, když vidí právě jen ten výsledek.:-/

3 1
možnosti

Jsou to mistři, umí to. Přesně o tom je mistrovství v těchto japonských disciplínách;-)

0 0
možnosti

knížku Zen a umění lukostřelby asi četl každý kdo se zajímá o zen. Četl jsem později článek o těchto lukostřelcích a tam se psalo, že tento způsob střelby s velkým lukem není tak úspěšný jak vám to při čtení připadá, Je u nás někdo parta lidí co  takto střílí?

0 0
možnosti

Třeba zde jsou stránky České asociace japonské lukostřelby:

http://kjudo.cz/

0 0
možnosti

Podle kvality některých příspěvků tady opravdu autor slušně řečeno háže perly samicím vepře domácího. Až tu bude článek o Iaidó, to bude teprve "odborný" pokec ohledně použití meče...

2 0
možnosti

Nemůžeme očekávat, že všechny ženy budou zapálené pro bojová umění vycházející z východních filozofie. Ženstvo je od přírody méně bojově nastaveno. A protože jsou více emotivně založené, jsou pro ně příjemnější aerobiky, salsy, pilates a podobné věci. Beru to tak, že se zde obohacují. ;-)

1 0
možnosti

tohle je zajímavá diskuze. Obvykle se ve svém okolí setkávám spíše s ženami, které věří v sílu meditace, energie a všelijakých dalších podivných new-age výmyslů, zatímto muži bývají mnohem racionálnější.

A tady se ukazuje pravý opak, snad jediná ženská se tady v diskuzi dokáže odprostit od všech těch filozofických rádoby mouder, zatímco muži jim bez zaváhání věří ;-)

1 3
možnosti

Promiňte, ale to jsou dvě odlišné věci - energie, new-age apod nemají s bojovými uměními pranic společného.

0 0
možnosti
Foto

Reakce na zbytečnost počínání v kyudu jsou roztomilé... a pak se Evropan nestačí divit, když lukostřelec vyznávající Kyudo trefí střed terče se zavázanýma očima :) Přátelé, vše popsané v článku je cesta k dokonalosti. V Evropě jsme orientováni na okamžitý úspěch - ale má to svá negativa, skuteční mistři pak chybí.

9 0
možnosti

především jsme orientováni mnohem pragmatičtěji. K čemu být mistr v lukostřelbě, když si může pořídit kulomet ;-D

1 2
možnosti

J23a77n 23Č68e62r64n70ý

28. 8. 2014 10:40

Když to někoho baví a povznáší, tak ok. Lepší, než kdyby fetoval a kradl. Ale souhlasím s Kateřinou. Za ty roky se ze z přesné střelby stala bublina, modla a "náboženství". Výplach mozku asi v tomto případě, bez zásadních negativních konsekvencí ale pořád výplach mozku. :-/

1 6
možnosti

Kyudó není "přesná střelba".

Sportovní lukostřelba je zaměřená na přesnost. (ona i instinktivní lukostřelba, nebo lovecká)

1 0
možnosti

...krasny clanek...

10 0
možnosti

A umí tedy střílet lukem nebo jenom pózují pro kamery a meditují? Mě to připadá jako by byl kdysi před tisíci lety nějaký nešikovný lučištník a velitel samuraj mu říká: "Proč se s tím tak mazlíš, tak budeš střílet?" Nešika se zapotí a horlivě přemýšlí a pak vysvětluje: "Není důležité zasáhnout cíl, důležité je sladit tělo s lukem." "To mi vysvětli, co to je za pitomost? Snad je potřeba prostě zasáhnout nepřítele a vyhrát bitvu, ne?", odpoví velitel. A tak vznikla filosofie lukostřelectví a ten nešika se jmenoval Kyudó - což od té doby znamená cesta luku. ;-)

12 13
možnosti