Diskuze

Slavné tiché gesto proti rasismu v USA olympionikům zničilo život

Je to zřejmě nejznámější gesto z olympijských her. Symbolizuje hrdost, moc, ale též útlak Afroameričanů a chudobu černých i bílých pracujících lidí. Jeho aktérům, americkým sprinterům Tommie Smithovi a Johnu Carlosovi, který oslavil 5. června sedmdesát let, i jejich australskému kolegovi Peteru Normanovi změnilo život.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J19a49n 50P20u39l44e96c

18. 6. 2015 11:02

Politika do sportu nepatří, ale v extrémních případech je politické gesto natolik důležité, že má smysl ho udělat. A tohle ten případ byl.

1 0
možnosti
KH

Říkejte si, co chcete. Myslím si, že taková gesta jsou důležitá a formují společnost. Kde bychom my byli bez gesta Husova či Palachova?

1 0
možnosti
PN

No bylo by nás o 80 víc. Ten pitomec měl 80 následovníků.

0 1
možnosti
PM

... "Organizaci založili v říjnu 1966 v kalifornském Oaklandu černošští aktivisté Huey P. Newton a Bobby Seale a původně měla sloužit hlavně jako domobrana pro ochranu černošských čtvrtí a komunit před rasismem a policejní brutalitou. Cíle a filozofie organizace se postupem času vyvíjely směrem k podpoře a prosazování socialismu a komunismu, mnozí z lídrů organizace byli maoisté. Reputace Černých panterů jako hnutí podporujícího tzv. černý nacionalismus však často přitáhla lidi i s jiným politickým smýšlením, a tak v rámci celé strany nikdy nebyl dosažen ideologický konsensus. Organizace přesto vydala svůj klíčový 10-bodový program s názvem Co chceme, v co věříme, který obsahoval požadavky na zlepšení postavení černošské menšiny a apel na změny společenského systému" ...

Tolik k oněm skvělým Černým panterům. Černý nacionalismus, socialismus, komunismus, maoismus, anticivilizační snahy. Posléze se rozpadli, protože začali bojovat uvnitř strany, mezi sebou.

2 0
možnosti
OS

Byla to facka všem náckům, rasistům,  xenofobům a ubožákům a že to byla správná věc dokládá i tahle diskuze. Rv

9 6
možnosti
PM

Anthony Browne konstatuje, že nařčení názorového oponenta z "homofobie", "rasismu", "fašismu" či "sexismu" slouží jako nástroj politické korektnosti k vynucení si cenzury a potlačení odlišného a politické korektnosti nepohodlného názoru.

_____

BROWNE, Anthony. Úprk rozumu : politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : Dokořán, 2009. 157 s ISBN 978-80-7363-240-3. s. 82

1 0
možnosti
VL

Největší peklo je, že seto stalo před 50 lety, ne ve 14. století...

4 0
možnosti
LJ

Pred 25 lety byli masove vrazdeni lide v byvale Jogoslavii. Sikana za svobodny nazor tu byla cele 20. stoleti. Tedy az na par poslednich let.

6 0
možnosti
JR

J36i76ř31í 63R76y58s

12. 6. 2015 23:21

To jsem nevěděl,že jsou v Rusku tak odporné poměry jak o nich píše článek.

0 1
možnosti
Foto

V době, kdy Vás v USA mohli za politický protest vyhodit ze sportovního týmu, v SSSR vás rovnou odvezli do gulagu na sibiři. Ten poměr zůstává podobný, jen se svět od té doby na obou stranách zase maličko civilizoval.

4 0
možnosti
AR

Nám budou cosi servírovat o demokracii a sami měli v 50. a 60. letech na svém Jihu de facto polotrokářský řád !! Nám servírují demokracii o které se můžeme přesvědčit ve Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Lybii, Sýrii, Nikaragui atp. Ať si ty svoje metódy vepchají do vrecka a neotravují skutečně demokratické země Evropy. Oni  v USA o demokracii jen vedou debaty, do praxe to prosadit neumějí. Vždycky se jim jaksi ze zadní kapsy vyklube revolver a nebo rovnou automatická puška ;-€

2 8
možnosti
Foto

Co jsme v 50. letech dělali my? Za politický názor rovnou věšeli!

9 0
možnosti
VR

To rudi soudruzi byli daleko vetsi lidumilove, coz?? Znicili kde jakeho sportovce nebo umelce za daleko mensi vec. A ne jen jeho, ale celou jeho rodinu i pribuznejma.

9 5
možnosti
MN

Příspěvek jen dokresluje úroveň dnešních demokratických amerikanofilů.

4 7
možnosti
OK

Jako celý rok 1968. Proklamace ideálů všem navzdory. A kdo s tím má problém ať se podívá na film Hořící Mississippi. Situace černochů v USA byla v šedesátých letech dost tristní.

6 3
možnosti
PC

Kdežto dnes je dost třískni situace bělochů.

5 0
možnosti
SR

A to ti pokrytci se modlejí k listině práv a svobod ............... Kde je ve skutečnosti osa zla?

1 6
možnosti
RK

Ti pokrytci veřejně přiznají, že se ke svým spoluobčanům tmavé pleti chovali velmi hnusně. Jenže už je to naštěstí minulost, i když ne příliš vzdálená.

2 2
možnosti