Pocení slouží ke snižování tělesné teploty. Doprovází ho však nepříjemný

Pocení slouží ke snižování tělesné teploty. Doprovází ho však nepříjemný zápach, který vzniká působením bakterií rozkládajících pot. | foto: Profimedia.cz

Překvapivé důvody, proč se tolik potíte

  • 16
Spouštěčem nemusí být jen fyzická námaha, vysoké teploty nebo stres. Za nadměrné pocení mohou i kořeněná jídla, alkohol, jídla s vysokým obsahem cukru a tuku, ale i pravidelné sportování, prozrazují výzkumy.

Kořeněná jídla

Pokud máte na odpoledne naplánovanou důležitou schůzku nebo přijímací pohovor, rozhodně si k obědu nedávejte feferonkovou pizzu nebo jiné kořeněné jídlo. Kapsaicin, který je obsažen ve feferonkách, totiž v těle provokuje stejné reakce, jako kdyby se organismus nacházel v horkém prostředí.

Půl litru denně

Průměrný dospělý člověk vyprodukuje za den půl litru potu (ve vedru a při velké tělesné námaze to může být i několikrát víc), který je z devětadevadesáti procent tvořen vodou, jedno procento představuje močovina a odpadní látky. Množství potních žláz se liší člověk od člověka, ale obvykle se pohybuje mezi dvěma až třemi miliony, přičemž potní žlázy mužů jsou většinou aktivnější než jejich ženských protějšků. Proto se také muži s nadměrným pocením potýkají častěji.

Podle serveru Live Strong kapsaicin aktivuje určité receptory v těle, které vysílají mozku signály, že je organismus potřeba ochladit. A to se děje právě za pomoci potu. Takže několik okamžiků poté, co pozřete pikantní jídlo, kapsaicin zařídí, že jsou k vašemu mozku vyslány signály o "přehřátí" organismu. Hypothalamus, který zodpovídá za termoregulaci, aktivuje miliony potních žláz a výsledkem bude vaše propocená košile. Efekt kapsaicinu nelze neutralizovat vodou, mnohem lepších výsledků dosáhnete, když se napijete mléka nebo si dáte kousek čokolády.

Alkohol

Ano, stačí si dát pár panáků a pravděpodobnost výskytu mokrých fleků v podpaží rapidně vzroste. Alkohol vám totiž rozšíří cévy a zvýší teplotu na povrchu pokožky. Tím dochází opět k aktivaci potních žláz a produkci potu, jehož účelem je ochlazení pokožky a tím i celého organismu. Studie, jejíž závěry uveřejnil letos server eHealthMe, ukázala, že s nadměrným pocením po konzumaci alkoholu má zkušenost jeden a půl procenta lidí.

Pravidelné sportování

Je samozřejmé, že pokud se vrhnete na sportování a absolvujete například lekci spinningu, pravděpodobně neodejdete suší. Věděli jste však, že pokud budete sportovat pravidelně a intenzivně, budete se potit víc i mimo tělocvičnu? Prokázal to výzkum, který provedli v roce 2010 vědci na univerzitě v Ósace.

Pocení jako příznak nemoci

Existují situace, kdy nadměrné pocení není jen kosmetickým problémem, ale může upozorňovat na probíhající nemoc. Zvýšenou produkcí potu se mohou projevovat například tyto nemoci:

diabetes

zvýšená funkce štítné žlázy

 tuberkulóza

 nádorová onemocnění

 onemocnění podvěsku mozkového

 některá neurologická onemocnění

 předávkování léky

 vysoký krevní tlak

Autoři výzkumu porovnávali trénované a netrénované muže a ženy. Zjistili, že zdaleka nejvíc ze všech těchto skupin se potí trénovaní muži. Je tomu tak pravděpodobně proto, že jejich tělo se pravidelnému sportování přizpůsobilo a naučilo se účinně ochlazovat tím, že produkuje větší množství potu.

Cukr a tuk

Další velmi nepříjemnou záležitostí je noční pocení, s nímž má zkušenost přes čtyřicet procent dospělých. Pokud se týká i vás, měli byste se v první řadě zamyslet nad tím, co obvykle večeříte. Podle údajů serveru Live Strong, který shromáždil výsledky doposud provedených výzkumů, je v řadě případů viníkem nočního pocení nevhodné složení jídelníčku, který obsahuje příliš mnoho cukru a tuků. Dochází proto k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, což vede k nočnímu pocení. Vůbec nejhorší kombinací, kterou si můžete vymyslet, je tučná večeře korunovaná šálkem silné kávy nebo alkoholem. Kofeinové nápoje totiž představují pro náš organismus další významný poticí spouštěč.