Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Holým hlavám možná svítá naděje, vědci jsou na stopě mizejícím vlasům

Ani plešatým mužům nepřestávají růst vlasy. Jen jsou slabounké jako chmýří a mikroskopicky krátké, zjistili nedávno vědci. A vědí taky proč. Mohou za to kmenové buňky. Ne že by jich ubývalo, jsou "jen" poškozené. Zbývá už jen jediné. Přijít na to, jak je vrátit zpátky do hry.

Pleš nepotěší žádného muže. Vědci ale začínají opatrně mluvit o tom, že boj s plešatostí mohou vyhrát. | foto: Profimedia.cz

Lidské vlasy povyrostou každý měsíc v průměru o půl centimetru. Vlas roste dva až šest let a v průběhu této doby prochází klidovými fázemi a růstovými. Je normální, pokud vám denně vypadne sto až sto padesát vlasů. Po vypadnutí na jejich místě začnou růst vlasy nové, které je nahradí. V tomto okamžiku se na vaší hlavě nachází zhruba pětaosmdesát procent vlasů v růstové fázi a patnáct procent v klidové.

Plešaté mumie

Pro většinu mužů představuje okamžik, kdy si všimnou zvětšujících se koutů nebo prosvítajícího kolečka, noční můru. Plešatění přitom není žádným novodobým fenoménem. Podle odborníků trápil přílišný úbytek vlasů už například muže žijící ve čtvrtém století. Podle zprávy zveřejněné v magazínu Nature v roce 2010 potvrdila analýza DNA z řeckých vykopávek, že muži trpěli nadměrným řídnutím vlasového porostu již tenkrát. Vědci při ní totiž objevili stejné genetické odchylky jako u současných mužů, kteří mají problém s úbytkem vlasů.

Ztráta a řídnutí vlasového porostu přitom není ve většině případů důsledkem onemocnění či nevyhovujícího jídelníčku, jak se stále ještě řada lidí domnívá. Přesné příčiny plešatění zatím nejsou stoprocentně známy, velmi pravděpodobně je ale geneticky podmíněné. Možnosti jeho léčby, prevence a nápravy jsou v současné době zatím sporadické, odborníci ale ve výzkumu stále pokračují.

Ochmýřená hlava

Jistou naději pro muže s prosvítající lebkou představuje výzkum z centra lidské genetiky na Columbia University, jehož závěry citoval loni například magazín Nature. Vědci totiž tvrdí, že objevili gen, který má přímou souvislost se situací, kdy máte na hlavě místo bujného porostu spíš chmýří připomínající broskvi.

Možná přijde čas a plešatí pánové nebudou muset skrývat svůj mindrák pod kloboukem.

Oproti obecnému přesvědčení totiž plešatým mužům nepřestávají vlasy růst, jen se radikálně mění jejich kvalita a vzhled. Dochází k miniaturizaci folikulů, takže místo bujné kštice roste jen jemné a krátké chmýří. Folikuly jsou ale stále funkční a vědci doufají, že právě díky tomu by se jim mohlo podařit nalézt způsob, jak obnovit původní vlasový porost. Gen, který by s vypadáváním vlasů a plešatěním mohl souviset, už má i jméno, APCDD1.

Podle autorů výzkumu postihuje plešatění přibližně polovinu lidí starších padesáti let. Zatím dostupné léky se však soustřeďují spíše na prevenci vypadávání vlasů a neumí povzbudit růst nových. Navíc mají dostupné léky na vypadávání vlasů celou řadu nepříjemných vedlejších účinků, jako je například významný pokles libida nebo poškození jater. Oproti tomu léčba na genetickém základu by mohla pomoci vlasům v tom, aby rostly zase normálně.

S těmito závěry v podstatě souhlasí i vědecký tým z University of Pennsylvania. Podle něj mají vlasy mikroskopickou velikost kvůli poškození kmenových buněk.

V současné době se vědci na Pensylvánské univerzitě proto snaží vyvinout krém, který by po aplikaci na vlasovou část hlavy pomohl vrátit kmenovým buňkám jejich normální funkci. "Skutečnost, že i u plešatých mužů zůstává na hlavě stejný počet kmenových buněk, dává velkou naději, že se podaří najít prostředek, který je znovu reaktivuje," uvedl vedoucí výzkumu George Cotsarelis.

Svaly, nebo vlasy?

Při léčbě plešatosti se v současné době zkouší i podávání "antistresových hormonů". Při výzkumu onemocnění trávicího traktu se totiž náhodou přišlo i na to, že u laboratorních myší, které měly zvýšenou hladinu CRF (faktor uvolňující kortikotropin), docházelo k výraznému prořídnutí srsti.

Po podávání antistresového hormonu se vypadávání chlupů zastavilo a docházelo k obnově srsti, hormon fungoval navíc i jako prevence ztráty srsti. Otázkou je, zda se podobných nadějných výsledků dosáhne i u lidí. Autoři výzkumu doufají, že by mohlo jít o novou a účinnou léčbu plešatění.

Studie zveřejněná letos v únoru v magazínu Clinical Journal zase poukazuje na možnou souvislost mezi ztrátou vlasů a užíváním kreatinu. Kreatin je oblíbený zejména u sportovců, protože podporuje růst svalové hmoty a úbytek tuku. Tento účinek se během třítýdenního výzkumu skutečně prokázal, ale také se zjistilo, že už po prvním týdnu u jeho konzumentů stoupla hladina dihydrotestosteronu (DHT). Během dalších týdnů sice klesla, ale stále zůstala významně zvýšená. Právě nadbytek dihydrotestosteronu je přitom dáván do souvislosti s plešatostí.

Autor:
  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...