Znaky chytrých lidí: chodí pozdě, jsou nepořádní, milují béčkové filmy

Megažralok versus obří chobotnice, Toxický mstitel, Žralokonádo. Podobné filmy jsou přehlídkou trapnosti a nepovedenosti, přesto přitahují chytré, kreativní a kulturní mozky, aspoň podle vědy. Výzkumníci přitom dodávají i další poznávací znamení chytrých lidí: chodí pozdě, ponocují a jsou nepořádní.

Toxický mstitel Lloyda Kaufmana je jedním z nejproslulejších filmových propadáků. Natočila se ovšem tři jeho pokračování. | foto: csfd.cz

„Na první pohled se zdá paradoxní, že se někdo úmyslně dívá na špatně natočené, trapné a někdy dokonce nepříjemné filmy a má z nich potěšení,“ uvádí výsledky své studie Keyvan Sarkhosh z frankfurtského Institutu Maxe Plancka pro empirickou estetiku. Právě proto prostřednictvím on-line šetření pátral, co k tomu fanoušky béčkových filmů vede a jaké jsou jejich vlastní charakteristiky. Jeho studie vydaná v magazínu Poetics je první velkou empirickou prací o fenoménu „trash films“, tedy béčkových propadáků, a o jejich publiku.

Potvrdila, že fanoušci podřadné filmové produkce usedají do kin vybaveni ironií. Právě ta jim umožňuje vytěžit z braku pozitivní zábavu, filmy nazírají jako vtipné, byť to rozhodně neodpovídá záměru jejich tvůrců. Nadhled a sarkastický, cynický odstup, s nímž dotyční ke snímkům přistupují, souvisí s tím, co výzkum vyzradil o nich samotných.

„Máme co do činění s publikem, které je nadprůměrně vzdělané a které bychom mohli popsat jako kulturní všežravce,“ líčí Sarkhosh. Dodává, že laciné a neumělé filmy oceňují jejich fanoušci jako vítanou odchylku od dominantní filmové produkce.

Jejich zájem přitom není pouhou pasivní konzumací, nekončí totiž s posledními titulky. Pokračuje psaním recenzí, debatováním na internetových fórech a blozích, pečlivým analyzováním zápletek, scén a dialogů a vyzdvihováním groteskních a absurdních momentů, tedy právě těch, které dělají z dotyčných filmů nepovedená díla.

Chytří lenoši a navrch nedochvilní

Ironický zájem o filmové propadáky přitom není jedinou charakteristikou inteligentních lidí, která se na ně prozradila. Floridští vědci dodávají, že jiným znakem chytrých lidí je fyzická lenost.

Jejich výzkum na základě ověřeného psychologického testu rozčlenil dobrovolníky do dvou skupin. V jedné shromáždil účastníky, kteří měli rádi a potřebovali mentální aktivitu, v druhé ty, kteří věnovali přemýšlení jen tolik času, kolik je nezbytné. Všechny poté na sedm dní vybavili zařízeními, která vědce zásobovala daty o fyzické aktivitě svých nositelů. Výsledky, které magazín Journal of Health Psychology označil za „velmi závažná“ a „přesvědčivá“, prokázaly, že první skupina byla prokazatelně fyzicky méně aktivní.

Autoři výzkumu pro to mají dokonce vysvětlení. Lidé s vyšším IQ podle nich mnohem méně propadnou snadno nudě, proto jim nedělá problém fyzicky zahálet a věnovat se přemýšlení. Naopak lidé, kteří neholdují mentální činnosti, vyhledávají více externích stimulů, aby se vyhnuli přemýšlení nebo právě nudě.

Ani tím však výčet odhalení, která věda o chytrých obyvatelích planety přinesla, nekončí. O tom, že vzdělaní lidé častěji klejí, protože správně volené nadávky odrážejí rozsah a kvalitu obecné slovní zásoby a cit pro jazyk, jsme již psali. Server Business Insider však upomíná na to, že ruku v ruce jde s inteligencí i nedochvilnost. Může za to zvyk dělat více věcí najednou, jehož se chytří lidé drží a mají poté pocit, že vše stihnou. Věda sice s tím, nakolik je „multitasking“ chytrou a efektivní praxí, polemizuje, výzkumy však potvrzují, že inteligentní lidé mu přejí.

A ještě jeden faktor stojí za nedochvilností, jíž se inteligentní lidé vyznačují, dodává Business Insider. Připomíná, že od padesátých let minulého století věda rozděluje lidstvo do dvou skupin, typem A jsou soutěživí a netrpěliví lidé, zatímco typem B lidé, kteří jsou uvolněnější, mají větší tendenci nehlídat čas a být v zacházení s ním „velkorysejší“, kteří jsou však kreativnější.

K svéráznému filmovému vkusu, časové nezodpovědnosti a fyzické lenosti si však do výčtu rysů chytrých lidí musíme přidat ještě jednu vlastnost, nepořádnost. Právě ta totiž přeje originalitě myšlení, tvrdí Kathleen Vohsová, která se svým týmem z minnesotské univerzity stojí za studií vydanou magazínem Psychological Science. „Neuklizené prostředí inspiruje, zdá se, osvobození se od tradic, a to může produkovat nové, čerstvé myšlenky,“ tvrdí a dodává: „Naproti tomu spořádané prostředí povzbuzuje konvenčnost a zdrženlivost.“

A abychom doplnili poslední faktor, který se s inteligencí podle vědy pojí a který ilustruje i velkorysou nekonvenčnost a kreativitu samotných vědců, zastavme se ještě u jednoho spojení. Myšlení totiž prý souvisí se čmáráním automatických obrázků při telefonování či během porad. Jackie Andrade z University of Plymouth napadlo věnovat výzkum právě otázce, co se za bezděčnými malůvkami na papír skrývá: odvádějí naši pozornost, nebo ne?

Účastníci jejich pionýrského výzkumu měli za úkol poslouchat po telefonu jména lidí pozvaných na imaginární narozeninovou party. Polovina z nich měla při telefonátu čmárat na papír, vědce poté zajímalo, jak si obě skupiny povedou při nenadálém paměťovém testu. Zjistili, že ta, jejíž členové během volání kreslili čtverečky, kolečka a postavičky, měli o 29 procent lepší výsledky. „Na rozdíl od mnoha situací, kdy provádíme dva úkoly najednou, je automatické čmárání při práci prospěšné,“ uzavřeli studii vědci.

Autor:
  • Nejčtenější

S vyléčeným sadistou chodil na ryby. Markovič nebyl jen postrachem vrahů

26. března 2024

Chytil spartakiádního vraha Jiřího Straku, díky minisérii Metoda Markovič: Hojer se nám do povědomí...

Uzlování je sice stará škola, objasňuje ale současné krimi případy

23. března 2024

Zločinci zastírají svou totožnost, pracují v kuklách a s rukavicemi. Dopadeni však bývají kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Říkali, že je to stydlivý kluk. Dívkám přitom ubližoval chladně a bez lítosti

23. března 2024

Premium Půlnoc už odbila. S posledním úderem zvonu přikryl měsíc, který ještě před chvílí ozařoval pustou...

Přesvědčí vaše svaly, že cvičí. Pilulka má simulovat účinky tělesné aktivity

22. března 2024

Má umět namluvit vašim svalům, že cvičíte. I když přitom budete sedět v křesle, ležet na gauči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Umělá inteligence ladila piva. Podle degustátorů úspěšně

29. března 2024

Premium Vyškolili ji v ingrediencích, nechali ji studovat posudky z pivních testování profesionálů i...

Návykový obal. Dějiny bublinkové fólie začaly nepovedeným vynálezem

28. března 2024

Premium Její praskání nabízí neodolatelně svůdné uspokojení, především však způsobila obalovou revoluci....

Policie dopadla zloděje kočárku. Byl jsem opilý a nic si nepamatuji, tvrdí muž

18. března 2024  12:56,  aktualizováno  27.3 13:51

Pražští policisté ve středu 27. března zadrželi cizince, který v polovině ledna ukradl z chodby...

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...