Ischias se ozve zejména v bedrech, ale bolest může vystřelovat i do nohou.

Ischias se ozve zejména v bedrech, ale bolest může vystřelovat i do nohou. | foto: Profimedia.cz

Když se nemůžete pohnout: co se děje v těle při ischiasu

  • 30
Příšerná bolest v bedrech, která vám znemožňuje jakýkoli pohyb a kterou cítíte téměř i při dýchání. Brnění v nohách a neschopnost zvládnout i běžné úkony. Přečtěte si, co se ve vašem těle děje, když se u vás objeví ischias.

V rámci probíhajícího jara jste přinuceni zapojit se do zahrádkářských prací. Ryjete, okopáváte, a protože to nejsou činnosti, které byste vykonávali denně, patřičně se u toho zpotíte. Na druhou stranu si užíváte paprsků jarního slunce, takže odkládáte jednu vrstvu za druhou. Propocené oblečení na vás usychá v pofukujícím větříku a vy se kocháte představou svých svalů, které vám díky práce s rýčem bezesporu narostou. Až do okamžiku, kdy se znovu rozmáchnete motykou nebo rýčem a vašimi zády projede elektrizující bolest. Máte pocit, jako kdyby vás někdo v bedrech přeštípl na dvě poloviny, a zůstanete v předklonu.

Zabraly bylinky?

Co pomohlo na ischias, sdílí pacienti na Vitalion.cz

Zpočátku se nevzrušujete, protože předpokládáte, že jste si jen „zablokovali“ záda a bolest za chvíli pomine. Odbelháte se domů, lehnete si a zbytek dne strávíte vzdycháním a vymýšlením polohy, v níž by vás nebolelo alespoň dýchání. Večer není situace o moc lepší, ale utěšujete se tím, že až se vyspíte a záda si odpočinou, bude všechno mnohem lepší.

Jenže ráno máte pocit, že jste si snad museli páteř přerazit, protože jinak si nedokážete vysvětlit příšernou bolest v bedrech, kterou pociťujete nezávisle na tom, zda jste v klidu nebo se hýbete, a také podezřelé brnění v jedné nebo obou nohách. I když jste možná přesvědčeni, že už se nikdy v životě nenarovnáte, postihl vás „pouze“ ischias nebo lidově řečeno „houser“.

Utlačovaný nerv

Příčina vašich bolestí při ischiasu je sedací nerv, respektive jeho podráždění, uskřípnutí nebo zánět. Sedací nerv je největším nervem celého těla. Vychází z míchy v místech, kde bederní páteř přechází v křížovou, a pokračuje dál do nohou. Příčin ischiasu může být hned několik, ale mezi nejčastější patří vyhřeznutí meziobratlové ploténky, nepřiměřená fyzická zátěž či neopatrný, prudký pohyb často kombinovaný s prochladnutím.

Jak si můžete pomoci

Následující tipy by vám měly přinést při ischiasu úlevu:

  • Bolest je nejhorší vsedě. Seďte proto co nejméně, případně sezení střídejte se stáním.
  • Vezměte si protizánětlivé léky, které vám uleví od bolesti, jako je například ibuprofen.
  • Pokud máte možnost, spěte na tvrdším podkladu. Měkká postel vám spíše přitíží.
  • Držte oblast bederní páteře v teple. Naše babičky moc dobře věděly, jaké jsou výhody takzvané "kočky", která se nosí uvázaná přes bedra.
  • Zapomeňte na horkou vanu, která by vaše bolesti jen zhoršila. Žádoucí je suché teplo.
  • Dva nebo tři týdny po vymizení bolesti začněte s mírným sportováním. Právě pravidelný pohyb je tou nejlepší prevencí ischiasu.

Lidskou páteř tvoří obratle, mezi nimiž se nacházejí meziobratlové ploténky, které si můžete pro zjednodušení představit jako gelové polštářky. Jejich úkolem je minimalizovat tření mezi obratli a zajištění jejich hladkého pohybu. V situaci, kdy uděláte prudký, nepřirozený pohyb, se svaly na jedné straně páteře příliš stáhnou a meziobratlová ploténka se na jedné straně vyboulí. Jenže v okolí páteře samozřejmě není neomezené množství volného prostoru a v případě ischiasu začne vyhřezlá ploténka (nebo sval stažený křečí) dráždit či utlačovat probíhající sedací nerv.

Pokud je utlačování či dráždění sedacího nervu dlouhodobé, může se v něm rozvinout i zánět. A protože postižený nerv prochází až do nohou, často bolest „střílí“ až do chodidla (častěji se bolest objevuje jen v jedné noze, méně často v obou).

Ve většině případů potíže způsobené ischiasem odezní, když se stažené svaly kolem páteře uvolní nebo se meziobratlová ploténka vrátí na své původní místo a přestane utlačovat sedací nerv. Pokud však prudké bolesti přetrvávají i po několika dnech, je potřeba navštívit lékaře, který rozhodne o adekvátní léčbě.