Hlavně trpělivost. Příchod vaší nové partnerky je pro vašeho potomka

Hlavně trpělivost. Příchod vaší nové partnerky je pro vašeho potomka nepřehlednou situací a zaslouží si dostatek času, aby se v ní vyznal. | foto: Profimedia.cz

Jak představit dítěti novou partnerku

  • 2
Na obzoru se objevila nová žena, která vás velmi zajímá, ale dřív nebo později ji budete muset představit svému dítěti. Nespěchejte, dělejte kompromisy a počítejte s odmítavou reakcí dítěte, radí odborníci.

"Jde o značně stresující situaci, která je často spojena s velkým množství obav. Dochází tu totiž k prolnutí dvou rolí, které jsou pro člověka velmi důležité. Na jedné straně vystupuje jako rodič, který miluje své děti a má za ně zodpovědnost. Na straně druhé je partnerská rovina rozvíjejícího se vztahu, do něhož člověk vkládá naděje," říká psycholožka Zdeňka Dušková. "Představa, že by tyto dvě role nebylo možné skloubit a nastala by nutnost volby, je proto logicky spojená se značným stresem." Situace, kdy budete představovat novou partnerku dětem, přitom není obtížná jen pro vás, ale i pro vaši přítelkyni a samozřejmě i pro samotné děti.

Stěžejní otázkou, kterou budete v této záležitosti řešit, je doba, kdy byste měli svou novou partnerku dětem představit. Psycholožka doporučuje s představováním příliš nespěchat: "Rozhodně bych neradila představovat novou přítelkyni dětem dřív, než si budete jisti, že má váš vztah nějakou budoucnost a bude pravděpodobně fungovat delší dobu."

Je samozřejmé, že nikdo nemůže vědět, zda se za měsíc nerozejdete, ale pokud budete seznamovat se svými dětmi každý svůj objev už čtrnáct dní poté, co ho potkáte, zbytečně je budete vystavovat stresovým situacím. Navíc se v takovém případě těžko můžete divit, že když děti snídají každý měsíc s jinou kandidátkou, neberou je vážně a nerespektují je.

"Když mi bylo pět let, moje matka od nás utekla a zůstali jsme se sestrou s tátou sami," vzpomíná Martin K. z Plzně. "Tátovi se ženy vždycky líbily a vystřídalo se jich u nás skutečně hodně. Pamatuju si, jak mě to hrozně štvalo už odmalička. Měl jsem pocit, jako kdyby u nás byla neustále nějaká návštěva a neměli jsme vůbec žádné soukromí."

Počítejte s odmítavou reakcí

Pokud jste se nerozešli za extra dramatických okolností a váš vztah nebyl pro vaše děti traumatickou zkušeností, počítejte s tím, že první reakce na vaši přítelkyni může být silně odmítavá.

"Každé dítě přirozeně touží po tom, aby mělo harmonický domov a oba dva rodiče. I když se jeho tatínek s maminkou rozešli, stále doufá, že se jednoho dne stane zázrak a bude je mít zase oba dva pro sebe. Nová partnerka pro ně představuje cizí element, který mu tyto naděje ničí, proto může být reakce i prudce odmítavá," vysvětluje psycholožka. Buďte na tuto variantu připraveni a proberte ji dopředu i se svou novou partnerkou.

V žádném případě se nesnažte vynutit si na dítěti kladné city a projevy. Váš potomek musí mít pocit, že se vám může svěřit se svými emocemi i pocity, které budou pravděpodobně značně zmatené. A především ho musíte dostatečně ujistit, že na vaší lásce k němu se přítomností nové partnerky nic nemění a jste tu pro něj, kdykoli bude potřebovat.

"Jejich případnou negativní reakci dětem nevyčítejte. Uvědomte si, že pro ně je to další stresující situace, s níž se dítě musí vypořádat. Nejprve se jeho rodiče rozešli a poté se na scéně objeví cizí člověk, který se, z jeho pohledu, snaží vetřít do rodiny," vysvětluje Zdeňka Dušková. "Počítejte i s tím, že se bude dítě všemožně snažit upoutat vaši pozornost."

Podle odborníků se tak může zčistajasna začít chovat například agresivně, plačtivě nebo začít napodobovat mladší děti. Důležité je, abyste toto chování vy ani vaše partnerka nevnímali jako osobní útok, ale jako způsob, jímž si dítě brání své vlastní území.

Hledejte kompromisy

Je samozřejmé, že jste do své nové přítelkyně zamilovaní a nejraději byste s ní trávili každou minutu. Jenže její příliš překotné a násilné včleňování do vaší rodiny neprospěje nikomu ze zúčastněných. Dopřejte svým dětem dostatek času, aby si zvykly na její přítomnost i na myšlenku, že se nejspíš stane součástí vaší rodiny. Nestavte je před hotovou věc, ale ptejte se jich na jejich názor a společně poté hledejte kompromis.

"Uvědomte si, že dítě s vámi někdy potřebuje být také samo a mít vaši stoprocentní pozornost," upozorňuje psycholožka. Když tedy plánujete víkend, navrhněte například, že v sobotu pojedete na výlet společně i s vaší přítelkyní, zatímco neděli si užijete pouze vy a vaši potomci. Předejdete tak tomu, že se vaše děti budou cítit odstrčené na druhou kolej a budou na vaši novou partnerku žárlit ještě víc.

Stejně tak si nemůžete vynutit, aby dítě vaši novou partnerku mělo rádo. "Vztah dvou lidí vzniká postupně, je potřeba trpělivosti, než se vybuduje patřičná důvěra. Konkrétně v tomto případě je to jednoznačně dospělý, kdo musí mít větší trpělivost, pochopení a na nic nespěchat. Dítě potřebuje čas, aby se s novou situací vypořádalo a urovnalo si vlastní myšlenky a city," říká psycholožka.

To však samozřejmě neznamená, že pokud se vaše dítě změní v malého tyrana, musíte si nechat všechno líbit. Trvejte na dodržování určitých hranic (například dejte jasně najevo, že nejste ochotni tolerovat jakoukoli verbální či fyzickou agresi směrem k vaší nové přítelkyni), nenaléhejte však na dítě, aby projevovalo víc pozitivních citů a podobně.