Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se pitvá mimozemšťan a další videa, která vyvolala spory

Na operačním stole leží podivná postava s obrovskýma očima. Kamera ji prozkoumá ze všech stran a sleduje, jak ji dvě osoby v bílém pečlivě rozřezávají. Záznam pitvy roswellského „mimozemšťana“ rozděluje lidi na tábor věřících a pochybovačů. Podle milovníků konspiračních teorií mu konkuruje video z přistání na Měsíci nebo bin Ládinovo přiznání k 11. září 2001.

Mimozemšťané se v Roswellu zabydleli. Tenhle odpočívá v tamním muzeu věnovanému události z roku 1947 | foto: Profimedia.cz

Roswell: spadli tady a vláda to tají

Americký stát si o to tak trochu říkal. Když v létě roku 1947 nahlásil farmář William Brazel, že našel údajné havarované UFO, bylo vyjádření tamního velitelství vzdušných sil jasné. V Roswellu skutečně havaroval létající talíř. Druhý den se armáda opravila, teď už šlo jen o pád meteorologického balonu, to už ale byl vlak rozjetý. Všichni ufologové slavili a stát byl zahalen v mraku podezření ze skandálního utajování reality.

Pak se na roswellskou událost pozapomnělo, vlajková loď všech pozemských přátel ufonů se z ní stala až koncem 70. let, kdy jeden z vojáků, kteří v roce 1947 trosky prohlíželi, prohlásil, že se opravdu jednalo o mimozemský objekt. A pak se v roce 1995 dostalo ufologům daru přímo obrovského.

Britský producent Ray Santilli totiž uveřejnil videozáznam, který má zachycovat pitvu roswellského mimozemšťana. Koupit ho údajně od nejmenovaného člověka za 150 tisíc dolarů (podle dnešního kurzu asi 2,4 milionu korun) a byla to dobrá investice. Videokazety odhalující vnitřnosti "mimozemské návštěvy" šly na dračku, na německém trhu se cena vyšplhala až na 100 marek za kus.

Teď byla nadšená už i laická veřejnost: "Něco na tom bude!" Vědci naopak nahrávku hned zkraje zavrhli jako podvrh. Nešlo jen o to, proč se nahrávka objevila až po 48 letech, během nichž o ní neměl nikdo ani tušení, či o to, že se nepovedlo identifikovat ani jednu z osob, které pitvu prováděly.

Mimozemšťan má navíc pouze třiceticentimetrovou ránu na noze, která podle vědců neodpovídá zranění po leteckém neštěstí. Podle hodin na stěně pitevní místnosti trvala jedna z nejzásadnějších pitev historie pouhých 150 minut! To je dost krátká doba, takže to patologové buď pořádně odflákli, nebo už pitvali tolik mimozemšťanů, že to berou levou zadní, anebo jde o podvrh.

Kauza Roswell je hnacím motorem ufologického hnutí

Důkazů proti nahrávce je spousta. Patologové otevírají břišní dutinu natřikrát, což vypadá jako opakované záběry. Když v jednom záběru vyndají hrudní kost, v dalším je zase zpátky v těle.

Tvrdou ránu pak dostali UFO nadšenci před čtyřmi lety, kdy udělal velkou otočku sám Santilli. Prohlásil, že film není pravý celý. Nepoškozených "autentických" záběrů se prý dochovalo jen pár, takže zbytek museli jeho lidé zrekonstruovat. Dvě "mimozemská" těla vyrobil za tři týdny sochař John Humphrey. Jejich mozky byly ovčí, vnitřnosti kuřecí. Jedním z "patologů" byl sám Humphrey.

První člověk na Měsíci: copak tam ale fouká?

"Toto je malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo." Slova kosmonauta Neila Armstronga hltal 21. července 1969 u televizních obrazovek celý svět. Sledovali ale lidé se zatajeným dechem první lidské kroky na Měsíci, nebo to byla jen lest Spojených států v jejich soupeření se Sovětským svazem? Právě o to se posledních čtyřicet let přou dva nesmiřitelné tábory.

Hlavní roli ve sporu hraje videozáznam, respektive to, jak se na něm jisté věci chovají.

"Na Měsíci není atmosféra, takže hvězdy by tam měly zářit ještě jasněji než na Zemi. Jenže na videu žádné hvězdy vidět nejsou!" ohánějí se pochybovači. Stejně rychle, jako se vyrojily spekulativní dotazy, na ně ale NASA začala odpovídat. Problém je v tom, že sluneční světlo, které se odráží od plochy Měsíce, je tak silné, že přesvítí i ty nejjasnější hvězdy. Sám americký astronaut československého původu k tomu říká: "Abych mohl vidět hvězdy, musel jsem si dát ruku pod hledí přilby, abych odstínil odrážející se světlo z Měsíce."

Druhým esem v rukávu nevěřících je americká vlajka: Jak to, že vlaje? I na tohle má NASA odpověď. Astronauti si prý velmi dobře uvědomovali, že na Měsíci skutečně nebude efektně plápolat, proto na horní část stožáru napnuli tyč. Pro ještě lepší optický klam ji zmačkali.

Další spekulace se týká měsíčních stop: Jak to, že se na Měsíci stopy hned nerozpadnou jako třeba v poušti? Tuhle otázku vědci odbývají mávnutím rukou. Lunární prach je prý velmi ostrý a jeho částečky do sebe zapadnou jako ozubená kolečka v hodinkách, proto zůstává otisk zřetelný.

Otázek zpochybňujících přistání na Měsíci je celá řada. Proč není lunární modul zaprášený? Jak to, že je záběr tak nekvalitní? Kde se na videu vzal ten či tamten stín? NASA se snaží, jak může, odpovědi na všemožné útoky dokonce vydala ve speciálním dokumentu. Přesto si 20 procent Američanů a spousta autorů myslí, že video je jen zdařilým podvrhem.

Někteří jdou ale ještě dál. Nejbláznivější "měsíční" konspirační teorie tvrdí, že Armstrong tam sice přistál, ale potkal mimozemskou civilizaci, a tak se o celé záležitosti mlčí. Kdyby se totiž o ufonech dovědělo Rusko, mohlo by s nimi navázat mezihvězdné spojenectví dříve než USA.

Usáma k 11. září: přiznává se k útokům, ale vypadá moc zdravě

Konspiračními teoriemi o 11. září se popsaly tisíce stran a některé z nich se týkají i samotného videa, na němž se Usáma bin Ládin ke všemu přiznává. Objevilo se dva měsíce po útoku a šéf teroristů na něm svým soukmenovcům vypráví, jak útok připravoval, přesvědčoval atentátníky a sledoval průběh útoků.

Veřejnost snímku zpočátku věřila, ale první spekulace na sebe nenechaly dlouho čekat. Je za nimi přitom domněnka, že Spojené státy potřebovaly viníka, tak si ho zkrátka vytvořily.

Tak zaprvé, záznam údajně vznikl 9. listopadu 2001 a našel se pár dní poté v kamenné chajdě v Džalalabádu. Proč ho vláda vytáhla na světlo s takovým zpožděním? Oficiální místa odpovídají, že prezident Bush ho zhlédl už v listopadu, na veřejnost se ale dostal později kvůli ověření pravosti.

Pochybovači ale mají další námitky. Usáma má na pravé ruce prsten, nikdy dřív ale šperky nenosil, jen hodinky. Je příliš tlustý a vypadá příliš zdravě. Jeho vousy pod dolním rtem mají špatnou barvu, mají být bílé, ne černé. Ve všech projevech zmiňuje utrpení muslimů a izraelsko-palestinský konflikt, v tomhle záznamu ale ne. A co ty zvuky a hluky na záznamu?

Londýnský expert na vizuální efekty Seal Broughton tvrdí, že udělat falešné video, na němž osoba říká to, co chcete, aby říkala, není nic těžkého: "Nejdříve se obraz převede na filmový pás, odstraní se zrnitost a ve speciálním programu se nasimulují ústa a mimika tak, aby odpovídaly zvuku. Nakonec se vrátí zrnění, převede se to na video a je hotovo." Jako když děláte animovaný film, zkrátka vám musí sedět obraz a zvuk. "Jen v Americe žije asi dvacet lidí, kteří vám takové video udělají," uvažuje Bob Crabtree, šéfredaktor časopisu Computer video, a jeho slova cituje řada víc nebo míň šílených konspiračních webů.

Co už ale lze zpochybnit jen těžko, je bin Ládinovo přihlášení se k odpovědnosti za útoky z 11. září v televizi Al Jazeera v říjnu 2004.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

30. dubna 2024

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin....

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezhlavý vekslák byl jediný Markovičův nedořešený případ. Důkazy nestačily

1. května 2024

Premium Legendární vyšetřovatel Jiří Markovič vypátral pětinásobného vraha Hojera, dostal spartakiádního...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

Dávali jí dva roky života. Místo toho stará paní přejela Ameriku na koni

2. května 2024

Premium Byla to asi nejvelkolepější koňská jízda Amerikou. Paní Annie přitom po třiašedesát let svého...

Uspěl navzdory Tourettově syndromu. Když s tiky bojujete, jsou pak horší, líčí

1. května 2024

Premium Narodil se s Tourettovým syndromem, nepříjemnou neurologickou poruchou. „Děláte zakázané věci, aniž...

Bezhlavý vekslák byl jediný Markovičův nedořešený případ. Důkazy nestačily

1. května 2024

Premium Legendární vyšetřovatel Jiří Markovič vypátral pětinásobného vraha Hojera, dostal spartakiádního...

Škrtiči a no-go zóny v Londýně. Fake news pomohly v 19. století represi

1. května 2024

Premium Reformy trestního zákoníku mohly v devatenáctém století učinit Spojené království liberálnějším....

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...