Rakovina plic, vysoký krevní tlak, poruchy erekce, zápach z úst... Zdravotní

Rakovina plic, vysoký krevní tlak, poruchy erekce, zápach z úst... Zdravotní rizika jsou známá, ale jen malá část kuřáků dokáže se zlozvykem přestat. | foto: Profimedia.cz

Všechno, co musíte vědět, když končíte s kouřením

  • 108
Nový rok je když ne ideální, tak určitě tradiční dobou na ušlechtilá rozhodnutí. Típnout poslední cigaretu je jedno z nejčastějších a nejzáslužnějších. Pokud jste se k němu odhodlali i vy, následující informace se vám budou hodit.

Pro začátek by vás mohlo utěšit, že ve své snaze rozhodně nejste opuštěni. Podle výzkumu z roku 2011 by si se svým zlozvykem přálo skoncovat téměř sedmdesát procent kuřáků a víc než polovina se o to v uplynulém roce reálně pokusila. Řada z těch, kteří se snaží s kouřením přestat, je však neúspěšná. Odborníci tvrdí, že je to mimo jiné kvůli tomu, že se o odvykání poradí s lékařem nebo použije podpůrné přípravky jen každý třetí člověk. Obě tyto metody přitom zvyšují pravděpodobnost úspěchu dvakrát až třikrát.

K podobným závěrům dospěl i výzkum z letošního roku. Zúčastnily se ho víc než dva tisíce kuřáků a většina z nich přiznala, že se v uplynulém roce pokusila s kouřením skončit. Pouze dvanáct procent kuřáků uvedlo, že jim jejich zlozvyk nevadí a nechtějí s ním přestat. Čtyřicet procent se pokusilo skončit alespoň jednou nebo dvakrát, jednačtyřicet procent to zkusilo třikrát a čtyři procenta víc než desetkrát. Nejčastěji se kuřáci rozhodnou típnout poslední cigaretu v pondělí.

Nikdy není pozdě

Pokud přemýšlíte o tom, zda se vám vůbec takové úsilí vyplatí a jestli si raději kouřící doplněk neponechat, měli byste vědět, že už dvacet minut poté, co vykouříte svou poslední cigaretu, poklesne váš krevní tlak a puls se vrátí do normálu. Podle odborníků se pak dva dny poté, co přestanete kouřit, obnoví váš poškozený čich a chuť. Rok po poslední cigaretě se vaše riziko kardiovaskulárního onemocnění sníží na polovinu a po deseti letech klesne riziko rakoviny plic na polovinu.

Jak skončit s kouřením

Sepište si důvody, proč chcete přestat kouřit, a tento seznam si vyvěste na viditelné místo.

Snažte se zamyslet nad tím, v jakých situacích kouříte (například když jste ve stresu, když sedíte v hospodě...) a tyto situace buď eliminujte, nebo je vnímejte jako ohrožující a snažte v nich "zaměstnat" ruce a odvést pozornost jinam.

Cigareta je vždy cigareta. Nenamlouvejte si, že se například "light" verze nepočítají. Počítají.

Zbavte se nejen cigaret, ale i sirek a zapalovačů. Nebudete vystaveni pokušení.

Pokud máte abstinenční příznaky, každý den odložte okamžik, kdy si zapálíte první cigaretu, o hodinu.

Hýbejte se. Pohyb je dokonalým způsobem, jak odvést pozornost a zároveň zmírnit abstinenční příznaky.

Když zvládnete skončit s kouřením do čtyřiceti (a dožijete se alespoň průměrného věku), bude to, jako byste téměř nikdy nekouřili. Tvrdí to alespoň kanadský výzkum. V rámci něho vědci zjistili, že nekuřáci mají, ve srovnání s kuřáky, dvakrát větší šanci, že se dožijí osmdesáti let. Pokud však zvládnete přestat mezi pětatřiceti a čtyřiačtyřiceti lety, získáte v průměru o deset let života navíc a budete na tom téměř stejně jako ti, kteří nikdy nekouřili.

Na skoncování s kouřením není pozdě nikdy. Výzkum z roku 2012 ukázal, že i když skončíte s kouřením po šedesátce, budete žít déle. Lékaři tedy vyvracejí vžitou pověru, že v pokročilém věku už nemá cenu s kouřením přestávat, protože to na zdraví nemá už stejně žádný vliv.

Zapojte Facebook

Nikdo neříká, že odvykání cigaretám je jednoduché, ale zároveň to není nic nemožného. Například výzkum z letošního roku doporučuje zapojit do hry sociální sítě. Ať už svůj úmysl skoncovat s kouřením oznámíte na svém facebookovém profilu nebo se zapojíte do patřičné skupiny, odborníci tvrdí, že díky tomu budete k odvykání přistupovat zodpovědněji a zvýší se vaše naděje na úspěch.

Poněkud problematické je z hlediska odvykání používání elektronických cigaret. Zatímco některé výzkumy tvrdí, že elektronické cigarety jsou při odvykání kouření stejně účinné jako například nikotinové náplasti a mohou vám významně usnadnit abstinenční období, další odborníci s tím zásadně nesouhlasí. Podle nich elektronické cigarety v odvykání nejenže nepomáhají, ale navíc škodí. Lidé totiž považují elektronické cigarety za zcela neškodné, takže kouří jak klasické cigarety, tak elektronické. Nicméně elektronické cigarety rozhodně nejsou tak neškodné, jak by kuřáci rádi věřili. V jejich výparech objevili vědci značné množství rakovinotvorných molekul a některé z nich škodí zdraví dokonce víc než klasické cigarety.