CROCKETT & JONES. Tato rodinná obuvnická firma funguje už více než 135 let....

CROCKETT & JONES. Tato rodinná obuvnická firma funguje už více než 135 let. Společnost založili Charles Jones se svým švagrem Jamesem Crockettem s dotací 100 liber. Jejich obchod si oblíbil ve 20. letech minulého století proslulý vévoda z Yorku (pozdější král Jiří VI). | foto: Tomáš Syrovátka, MF DNES

Stoletá tradice pánské módy. Projděte se po londýnské Jermyn Street

  • 0
Podobnou ulici nikde jinde na světě nenajdete. Desítky více než stoletých pánských obchodů, mahagonový nábytek, historické podlahy, na zdech fotografie slavných zákazníků: král Eduard VIII, Winston Churchill i Picasso. Každý krámek je muzeum pánské módy a památka. Vítejte v londýnské Jermyn Street.

Nehledejte tu masové oděvní řetězce, kavárny a restaurace nadnárodních firem či neprostupné davy nakupujících. Kdepak, Jermyn Street není obyčejná nákupní zóna. Je to především oáza noblesy, tradic a vznešenosti britských gentlemanů, nacházející se v relativně klidné postranní uličce nedaleko londýnského Piccadilly. Kdysi tu bydleli třeba Isaac Newton, básník Thomas Gray či William Gladstone.

Je to místo, kde turista v tesilkách a umělohmotné košili vypadá tak nějak nepatřičně. Vždyť v místních obchodech, často otevřených už v 19. století, se psaly dějiny.

Nechte se provést po Jermyn Street

Tak třeba krejčí Thomas Mayes Lewin, zakladatel značky TM Lewin, tu zavedl novátorskou „coat shirt“, tedy propínací košili, díky níž si dnes pánové nemusejí přetahovat košile přes hlavu. Do Hawes & Curtis si chodil pro košile kontroverzní vévoda z Windsoru, pozdější král Eduard VIII. Tedy panovník, který byl módní ikonou své doby, ale jenž musel abdikovat kvůli sňatku s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.

Do krámku kloboučníka Batese, který tu stojí už od roku 1898, cestovali nadšenci z celého světa. Crockett & Jones zase obouvali proslulého vévodu z Yorku, pozdějšího krále Jiřího VI., a během druhé světové války dodali přes milion párů bot spojeneckým vojákům.

„Obchod v Jermyn Street je otázkou prestiže každé tradiční pánské značky. Zákazníci jsou tu velmi zkušení a nároční, nemůžete tu prodávat nekvalitní zboží,“ vysvětluje Mary Smithová, která v Jermyn Street už deset let prodává boty Barker Shoes, jednu z nejznámějších značek na světě.

Říká se, že vrcholem Jermyn Street je Turnbull & Asser, ručně šité košile z nejkvalitnější bavlny nazývané Sea Island. Značka Turnbull & Asser se pyšní tím, že oblékala či stále obléká prince Charlese, Winstona Churchilla, Ronalda Reagana, George W. Bushe, Charlie Chaplina či Picassa.

V Jermyn Street najde muž snad vše, co potřebuje. Od košilí, obleků, kabátů, bot, klobouků, svetrů, manžetových knoflíčků až po kosmetiku, přičemž v duchu tradic nejde o žádnou „drogerii“. Třeba holičství Geo. F. Trumper je doslova galerie umění z konce 19. století. Návštěvníci tu uvidí tradiční štětky na holení, břitvy, kolínské, parfémy, deodoranty, vůně, mycí houby, kartáče na vlasy. Stejně jako nejstarší obchod se sýry Paxton a Whitfield, založený už roku 1797. Proč je právě v Jermyn Street? Pro sýry kdysi chodívali výhradně muži.

V Jermyn Street si přitom může nakoupit každý průměrně vydělávající muž. Zapomeňte totiž na to, že by místní značky byly nedostupné. Zboží většiny z nich si můžete dovolit. Třeba v TM Lewin, Charles Tyrwhitt či Hawes & Curtis koupíte oblek kolem deseti tisíc korun a celokožené boty pro byznys už za tři a půl tisíce korun.

U jiných značek si musíte připlatit, u Turnbull & Asser vyjde košile zhruba na pět tisíc korun a více. Ale kvalita stojí za to.

,