Crohnova choroba se projeví i průjmy. Co ji způsobuje, se zatím neví.

Crohnova choroba se projeví i průjmy. Co ji způsobuje, se zatím neví. | foto: Profimedia.cz

Když je jídlo prokletí: co se děje při Crohnově chorobě

  • 26
Je vám prakticky neustále zle od žaludku, trpíte průjmy, máte křeče a hubnete, aniž byste se o to snažili. Máte pocit, jako kdyby se váš trávicí systém definitivně zbláznil. Přečtěte si, co se děje v těle při Crohnově chorobě.

V poslední době se vůbec necítíte dobře. Prakticky neustále vás bolí břicho, občas v něm máte křeče a dost často se u vás objevují průjmy. Nemůžete téměř nic jíst, protože je vám prakticky po všem špatně. Jste zoufale unavení, cítíte se slabí, bolí vás svaly a klouby a dost možná se u vás objevila i vyrážka. To všechno jsou však podružné detaily ve srovnání s tím, jak se chová zažívací trakt. Nějakou dobu tyto příznaky přecházíte a doufáte, že se vše časem samo srovná, ale pak si všimnete, že se ve vaší stolici objevila příměs krve, a hlavně výrazně hubnete.

Propadnete panice, že se u vás objevila rakovina žaludku, tlustého střeva nebo jiné části trávicího traktu a vydáte se konečně k lékaři. Po vylíčení všech příznaků, rentgenovém snímku a kolonoskopii se konečně dozvíte diagnózu. Sice vám spadne kámen ze srdce, že se nejedná o rakovinu, ale to rozhodně neznamená, že by se jednalo o pouhou banalitu. Váš problém má jméno Crohnova choroba a bude vás doprovázet už do konce života.

Příčina neznámá

Většina lidí se domnívá, že pokud netrpěli tímto onemocněním od dětství, jsou mimo riziko. Jenže ve většině případů Crohnova choroba vypukne mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Navíc se nemusí nutně projevovat všemi výše popsanými příznaky a liší se i jejich intenzita. Takže zatímco někteří lidé trpí krutými bolestmi žaludku, křečemi a průjmy, jiní mohou mít „jen“ mírné obtíže a nemoc může zůstat dlouhou dobu neodhalená.

Crohnovu chorobu (pojmenované po svém objeviteli ve třicátých letech) si můžete zjednodušeně představit jako zánět střevní stěny. I když je nejčastěji (přibližně v padesáti procentech) postiženo tenké střevo, zánět se může projevit prakticky v jakékoli části trávicího traktu, tedy i například v ústní dutině, ačkoli se tato forma onemocnění objevuje jen asi v pěti procentech případů.

Co na to pacienti?

Jak se projevuje Crohnova choroba a co na ni zabralo, najdete na Vitalion.cz.

Její přesná příčina bohužel není známá, proto je její prevence problematická. Navíc je v případě tohoto onemocnění zřejmá genetická predispozice. Pokud jím trpí některý člen vaší rodiny, existuje mnohem větší riziko, že se objeví i u vás. Současně však očividně hrají roli i další faktory, jako jsou určité infekce vyvolané bakteriemi či viry. Crohnovou chorobou jsou také více ohroženi kuřáci a kouření navíc průběh onemocnění zhoršuje.

Přehnaná reakce imunitního systému

Nejvíc odborníků se přiklání k verzi, že Crohnova choroba je výsledkem přehnané reakce imunitního systému na některé složky potravy nebo na bakterie sídlící v trávicím traktu. Příliš silná obranná reakce imunitního systému je příčinou zánětu, který postihuje celou střevní stěnu. Jenže právě skutečnost, že zánět „prorůstá“ celou stěnou střeva, je důvodem, proč má toto onemocnění často sklon k tvorbě abscesů a píštělů.

Pokud Crohnova choroba postihne tenké střevo, které je zodpovědné za absorpci živin, může kromě toho dojít k závažnému deficitu vitaminů a dalších živin. Lidé, kteří jí trpí, jsou také mnohem náchylnější k objevení žlučníkových a ledvinových kamenů. Po delší době, po kterou Crohnovo chorobou trpíte, navíc dochází k zjizvení postižené tkáně trávicího traktu, průsvit střeva se zužuje a stolice prochází s mnohem většími obtížemi. Pokud je zjizvení, a tedy i „blokování“ střeva příliš velké, je v některých případech nutné přistoupit i k chirurgickému zákroku. Právě tento ztížený průchod potravy skrz zúženou část střeva je důvodem bolestí a někdy i zvracení. V důsledku zánětu dokonce může dojít i k perforaci střevní stěny.

Crohnova choroba také zvyšuje riziko vypuknutí rakoviny. Dlouhodobě nemocní proto musí být pod intenzivnějším lékařským dohledem a podstupovat pravidelné preventivní prohlídky, které případné rakovinové bujení odhalí v počátečních stádiích. Zatím není známý žádný prostředek, který by dokázal Crohnovu chorobu zcela vyléčit, možné je pouze zmírnění či potlačení jejích projevů.

Nemocní Crohnovo chorobou musejí držet zvláštní dietu (vyhýbat se musejí dráždivým potravinám, jako je alkohol, kofein, čokoláda, kořeněná jídla, ale například i vejce), doporučuje se také omezení fyzické námahy. Podle intenzity a rozsahu onemocnění se volí léky, v nejtěžších případech lékaři sáhnou k chirurgickému odstranění postižené části střeva. Bohužel ani to však nezaručuje vyléčení.