Ne, tohle místo se při intimních hrátkách nesmí opomíjet.

Ne, tohle místo se při intimních hrátkách nesmí opomíjet. | foto: Profimedia.cz

Tajemství klitorisu: existuje jen pro sex a je větší, než si myslíte

  • 170
Není k ničemu jinému než k potěšení. Nic jiného neumí. Je zformován ze stejné genitální tkáně jako penis, a i když je malý, je větší, než si myslíme. A především, je supervýkonným dodavatelem rozkoše.

Exploze citlivosti

Obsahuje přinejmenším osm tisíc nervových zakončení, a to z něj dělá nejcitlivější část ženských erotogenních zón. Pro srovnání, penis jich má čtyři tisíce. Tím ale nic nekončí, vzrušení dokáže přenášet prostřednictvím dalších patnácti tisíc nervových zakončení do celé pánevní oblasti, připomíná autorka Chiara Laurieová v článku na serveru AlterNet.org.

Větší, než byste řekli

Byl to velký omyl princezny a psychoanalytičky Marie Bonapartové. Usoudila (a změřila), že je-li klitoris dostatečně blízko vagině, může žena dospět k orgasmu během samotné kopulace. A protože její klitoris od vaginy příliš "utekl", obrátila se na vídeňského chirurga, aby jí ho, ano, operací, přemístil blíž.

Nefungovalo to. Bonapartová totiž nevěděla, že to, co je vidět, není celý klitoris, jen jeho čtvrtina. Zbytek je "tam dole", a proto ho nejde jen tak vyjmout a "přesadit". Skládá se z několika částí, má špičku, kterou částečně překrývá, podobně jako u penisu, předkožka, má tělo složené ze dvou polovin a "vespod" se rozebíhá dvěma rameny jako písmeno "V" ke stydkým kostem. Pokrokářská slečna Bonapartová přemístila jen jeho špičku a předkožku. Proto nedopadl její odvážný nápad ke spokojenosti.

Je jako penis

Existence předkožky už leccos napověděla, teď si řekneme pravdu celou. Všechny lidské plody mají totiž po početí stejnou genitální tkáň. Mužské a ženské pohlavní orgány se nezačnou odlišovat dříve než po dvanácti týdnech.

Marie Bonapartová byla zvídavá a moderní žena.

Jinými slovy, penis a klitoris je tentýž materiál použitý jinak. Mimochodem, při vzrušení dokonce klitoris roste podobně jako penis. Protože je však jeho většina ukryta v těle, jsou ženy uchráněny měření a vzájemného porovnávání, poznamenává jízlivě autorka článku.

On roste!

Klitoris ovšem neroste jen při vzrušení, roste vůbec. Mohou za to hormonální změny v těle, ty jeho růst nastartují se začátkem puberty. Na jejím konci je 1,8krát větší, tím to však nekončí. Kolem ženiných dvaatřiceti let bude ve srovnání se stavem na začátku puberty čtyřnásobný, jede se ale dál. Na konci menopauzy dospěje k velikosti, která bude sedminásobná oproti jeho rozměrům při narození.

Na nic jiného není

Ženské tělo zná několik velmi vzrušivých erotogenních míst, všechna však mají ještě jiná využití, dá se říci, že jejich sexuální kontury jsou jaksi náhodné. U klitorisu je vše jinak: ten k ničemu jinému než k intimní zábavě není. K ničemu jinému se nehodí. Je jedinou částí těla, která je vyhrazena výlučně rozkoši a potěšení.

Ve stopách slečny Bonapartové

Moc se o tom nemluví, ale i dnes chodí ženy s klitorisem k chirurgovi. Nikoli však s bláhovými zadáními jako slečna Bonapartová. Žádají si zbavit poštěváček překrytí přebytečnou tkání, aby se zvýšila jeho citlivost, dá se zmenšovat či zvětšovat. Chiara Laurieová cituje údaje Americké společnosti pro estetickou plastickou chirurgii, podle nichž loni podstoupilo "omlazení klitorisu" 2 140 tamních dam. Nejde-li o zákroky, které slouží ke zbavení bolesti či nepohodlí, nemělo by se na operační sál rozhodně spěchat: zatímco tam žena vejde proto, aby si skalpelem dopomohla k lepšímu sexuálnímu životu, kvůli zjizvení či infekci o něj může přijít.

Nikdy není pozdě

Jakmile dozraje, udrží si svůj sexuální vrchol až do konce života. Pokud jste se tedy s partnerčiným klitorisem nesehráli, platí: nikdy není pozdě. A slova Natalie Angeirové, autorky knihy Žena: Intimní zeměpis, platí stejně tak pro muže jako pro ženy: "Když ho žena mistrovsky ovládá, neodměňuje ji jen aplausem. Dopřeje jí potlesk vestoje."