Pavel Zavadil a chlouba firmy Herbadent: přes sto let staré sudy. | foto: Michal Šula, MAFRA

Staré sklepy s cennými sudy koupili srdcem. Dnes vyrábějí léčivá vína

  • 3
Bez rozmyslu, bez propočtů, hlavně z okouzlení koupil obchodník Pavel Zavadil a lékař Petr Koníř firmu z 19. století s rozsáhlými historickými sklepy. Byla v nich více než stovka obřích, často ručně vyřezávaných dubových sudů. Zachránili téměř národní poklad. A podle sto let staré receptury obnovují výrobu léčivého vína.

„Když jsme společnost koupili, bylo to čistě emotivní rozhodnutí. Byli jsme nadšeni historií firmy, jejími produkty a plnými sklepy ohromných dubových sudů,“ vzpomíná Pavel Zavadil.

Ale od začátku: rok 1897 byl v Praze překotný. Předměstí Karlín, Žižkov, Královské Vinohrady a Smíchov jednala o připojení k Praze, vznikly Elektrické podniky královského hlavního města (předchůdce dnešního dopravního podniku) a lékárník Vladimír Svatek tu se svým bratrem založil firmu První kvasírny a sklepy maltonových vín Svatek a spol., která se brzy stala slavnou.

Spojení experimentování a zámořských tradic

Magistr Svatek rád experimentoval: neustále vymýšlel nové receptury, kombinoval bylinky a sledoval jejich léčivé účinky. Jeho bratr zase rád cestoval po celém světě, kde hledal a sbíral byliny, které používají místní lidé k léčbě různých zranění a nemocí. Při jedné z cest do jižní Ameriky objevil liánu Marsdenia Condurango, kterou tamní indiáni žvýkali při potížích s trávením a při poruchách imunity, ale i při hadím uštknutím.

A tak vzniklo v Praze v laboratořích bratrů Svatků léčivé sladové víno Condurango, pomáhající při problémech s trávením, žaludeční slabostí nebo při nechutenství. A zanedlouho i léčivé sladové víno Maltoferrochin (slad-železo-chinin), které přispívá k tvorbě červených krvinek, k lepší funkci imunitního systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání. I tady pomohl Svatkův bratr, který přivezl, tentokrát z Afriky, kůru chinovníku lékařského.

Bratři Svatkové měli obrovský úspěch. Jejich sladová vína sbírala ocenění na mnoha světových výstavách v letech 1900 až 1906, dodávala se do lázní i lékáren. Už v roce 1903 proto přesunuli výrobu vín ke Smíchovskému pivovaru. A to z prozaického důvodu: kde je pivovar, je i slad, což byl základ jejich léčivých vín. O tři roky později pak dokonce začali stavět na nynější frekventované Strakonické ulici činžovní dům s rozsáhlým sklepením, do něhož putoval jeden dubový sud za druhým, až byl sklep plný - přes sto sudů, každý o minimálním obsahu tři tisíce litrů.

Firma rostla u nás i ve světě, získala si oblibu v Kanadě či Japonsku. Vše vypadalo růžově až do roku 1948, kdy ji komunisté znárodnili. Svatka předtím ve zinscenovaném procesu nacisti zastřelili a sklepy se staly součástí státního podniku Spofa, Léčivé rostliny Zbraslav. V 60. letech tu sice vyvinuli originální recepturu bylinného extraktu Herbadent ze sedmi bylin, ale celkově výroba upadala, sklepy chátraly a dědictví bratrů Svatků pomalu mizelo.

Sklepy nás okouzlily

Až v roce 2003 náhodou zavítali do sklepů dva společníci ze zavedené firmy na dodávku zdravotnických zařízení Aura Medical Group Petr Koníř a Pavel Zavadil. Koníř totiž sousedil s mužem, který sklepy po revoluci zprivatizoval, ale příliš nového do rozvoje nepřinesl.

Zavadil a Koníř procházeli monumentálními sklepy pod rušnou Strakonickou ulicí, prohlíželi si více než stovku obřích starožitných dubových sudů, v nichž zůstal vyryt název První kvasírny a sklepy maltonových vín Svatek a spol., a nadšeně obhlíželi bylinné lektvary zrající ve velkých skleněných báních. „Když jsme to viděli, byli jsme očarováni. A okamžitě jsme se rozhodli firmu koupit. Toužili jsme vyrábět něco pořádného,“ říká Zavadil.

„Za totality se mnoho hodnotného z firmy ztratilo. Nejen vzácné vyřezávané sudy a vitráže z oken domu pánů Svatků, ale i spousta výrobní dokumentace. Je velikým štěstím, že se zachovaly receptury,“ dodává majitel společnosti.

Po nákupu začali s obchodním partnerem dávat firmu do pořádku. Sháněli dokumentaci k tradičním recepturám, pídili se po historii společnosti a dobových záznamech, investovali a přemýšleli, jak obnovit slávu značky. Vznikla společnost Herbadent.

„Několik let nám trvalo pochopit, že z podstaty a historie se žít nedá, a tak jsme přistoupili k razantním změnám, které dnes posunují firmu kupředu. Naším společným cílem je z Herbadentu vybudovat další z řady českých značek, které se podaří zachránit před ohromným tlakem globální konkurence. Vybudovat zdravou, moderní firmu s historií přesahující tři století,“ vysvětluje Zavadil.

V roce 2003 měla bylinná společnost obrat zhruba pět milionů korun, v roce 2013 už to bylo 22 milionů korun. Kromě sladových vín podle původní receptury vyrábí především dentální bylinné přípravky: ústní vody či zubní pasty. Jejich základem je extrakt ze sedmi léčivých bylin, které se louhují ve smíchovských sklepích.

„Všechny produkty se vyrábějí přírodní, poctivou a nechemickou cestou. Například výroba dentálních produktů trvá tři až čtyři měsíce, vína zrají nejméně deset měsíců v dubových sudech,“ vypráví Zavadil.

Ve sklepích dnes stojí celkem 115 dubových sudů. Většina z nich o obsahu kolem tří tisíc litrů, největší s obsahem deset tisíc litrů. Vznik většiny z nich se datuje roky 1902 a 1903. Zachránci firmy věří, že časem prorazí nejen v Česku, ale i v zahraničí. Tak jako bratři Svatkové na přelomu 19. a 20. století.

,