Lymskou boreliózu vám nadělí klíště. | foto: Profimedia.cz

Totální rozklad organismu. Co se děje v těle při lymské borelióze

  • 24
Pokaždé se projevuje trochu jinak, probíhá nenápadně, ale může vám zcela zničit zdraví. Lymská borelióza je zákeřné a nebezpečné onemocnění, které se velmi těžko diagnostikuje.

Jdete si užít letního počasí do přírody, třeba na piknik na louce. Protože nejste v lese, nepovažujete za nutné použít prostředek proti klíšťatům, ani se po návratu zkontrolovat. Za pár dnů si všimnete červeného flíčku na pokožce (nebo vás ono místo začne svědit) a všimnete si, že jste si domů přinesli klíště. Možná na to za pár hodin zapomenete, možná jste na sebe opatrní a budete se pozorovat, nicméně ani to vám nezaručí, že zjistíte nákazu lymskou boreliózou včas.

Jedna ze zákeřností tohoto onemocnění totiž spočívá ve velké individualitě a vágnosti jeho příznaků. Zatímco u někoho se objeví týden až měsíc po nákaze typické zarudlé skvrny s prstencem kolem, u dalších lidí probíhá nemoc bez nich. Někdo pociťuje příznaky podobné chřipce, zatímco další nakažený je v tomto stádiu zcela bez příznaků. Tato nemoc je absolutně nevyzpytatelná.

Zákeřný průběh

Původcem onemocnění jsou různé typy bakterie Borrelia, která ve volné přírodě žije v těle řady živočichů (častá je například u hlodavců nebo lesní zvěře). Jejím přenašečem je klíště, které se přisaje na nakažené zvíře, s jeho krví nasaje i bakterie, a když ho poté "chytíte" vy, bakterie se dostanou do vašeho krevního oběhu. Borrelia je spirálovitě stočená a patří do stejné skupiny bakterií jako například původci syfilidy. Její rozmnožovací cyklus trvá od dvanácti do osmnácti hodin a každý kmen vyvolává trochu jiné příznaky a je jinak odolný proti léčbě, proto jsou projevy nemoci často nejednoznačné a diagnostikování je obtížné. Během čtyřiadvaceti hodin se bakterie rozšíří do krevního oběhu a rozvíjí se první stádium nemoci.

Právě první stádium lymské boreliózy se projevuje velmi nenápadně. Jeho příznaky připomínají nejvíc ze všeho slabou chřipku. Objevuje se zvýšená teplota, únava, bolest svalů, zimnice, bolesti hlavy, nateklé uzliny či ztuhlost krku. Zhruba u osmdesáti procent lidí se v místě, kudy do těla bakterie vstoupily (tedy na místě přisátého klíštěte), objeví po několika dnech zarudlá skvrna s typickým prstencem. Ta po několika dnech zmizí a někdy se objeví po několika týdnech na různých místech těla další skvrnky, které však už jsou menší.

V tomto stádiu, kdy není infekce ještě plně rozvinutá (příznaky, které pociťujete, jsou vlastně reakcí imunitního systému na přítomnost bakterií), je obvykle poměrně dobře zvládnutelná s pomocí antibiotik. Problém je v tom, že příznaky jsou natolik nenápadné a nespecifické, že si je zdaleka ne každý dá do souvislosti s přisátým klíštětem, a navíc ne každý kmen Borrelií reaguje na léčbu stejně.

Podívejte se, jak správně odstranit klíště z pokožky:

24. června 2008

Poškozené orgány

Pokud není lymská borelióza úspěšně přeléčena v prvním stádiu, bakterie se dál množí a napadají obvykle kůži, klouby a nervový systém. Nemoc se tak dostává do druhého stádia, které se typicky rozvíjí týdny až měsíce po prvotní nákaze. Tady už vás příznaky nenechají na pochybách, že se s vaším tělem děje něco nezdravého. Spolu s tím, jak infekce napadá pokožku, se může objevit na různých částech těla vyrážka.

Váš imunitní systém bude ze všech sil bojovat s šířící se infekcí, což poznáte podle obrovské únavy. Bakterie velmi rády napadají i klouby, takže budete cítit bolest, slabost a brnění v rukou a nohou. Někdy můžete dokonce mít pocit, že nekontrolujete obličejové svaly, objevují se svalové záškuby, bude vás bolet hlava, budete mít potíže se soustředěním a pamětí. Může se objevit i nepříjemné bušení srdce. V tomto stádiu už je léčba mnohem složitější, protože bakterie jsou velmi rozšířené a často je nutné podat antibiotika nitrožilně. U někoho dojde k úplnému vyléčení nemoci, zatímco u jiných nemocných léčba selhává a musí se soustředit spíše na zmírnění nepříjemných následků.

Pokud budete mít tu smůlu, že u vás infekce pokročí do posledního stádia (ne u všech nemocných se rozvinou všechna stádia), které se může rozvinout i roky po prvotní nákaze, kdy už jste samozřejmě dávno zapomněli, že jste kdy nějaké klíště chytili, dochází k poškození kloubů, nervů a dokonce i mozku. Obvykle si postižení lidé stěžují na paralyzující bolest kolen, která je způsobena zánětem v kolenních kloubech. Časté je mravenčení a brnění rukou a nohou.

V důsledku poškození obličejových nervů může dojít k obrně lícního nervu a neurologické změny způsobené působením bakterií mají zase za následek problémy s pamětí, poruchy nálady, spánku, ale i například vady řeči. Klouby jsou oteklé, zarudlé a bolestivé a vliv bakterií se bohužel může negativně projevit i na funkci srdečního svalu. Několik let po kousnutí nepatrného a neškodně vyhlížejícího klíštěte tak nastane ve vašem organismu naprostý rozvrat.