V pubertě se téměř každý nemůže dočkat, až bude dost starý na odstěhování se od

V pubertě se téměř každý nemůže dočkat, až bude dost starý na odstěhování se od rodičů a osamostatnění se. V třiceti však mnozí u rodičů bydlí pořád. A servis, který rodiče dopřávají, jim docela vyhovuje. | foto: Profimedia.cz

Mamahotel aneb když chlap bydlí s rodiči

  • 799
Čeká je teplé jídlo, plná lednička, vyprané a vyžehlené prádlo a toho se zkrátka nehodlají vzdát. I když vyfasují titul mamánka. Od rodičů se odmítá hnout a výhod mamahotelu využívá stále víc dospělých mužů.

Studie, kterou provedl ve Velké Británii v roce 2009 úřad Office for National Statistics a které se zúčastnily tři tisíce respondentů, zjistila, že každý třetí muž ve věku od dvaceti do čtyřiceti let žije stále pod ochrannými křídly svých rodičů. Poněkud tristní je zjištění, že muži o sobě, v rámci výzkumu, sice uvažovali jako o statečných a silných jedincích s nezávislým přístupem k sexu, nicméně na druhé straně mnohem neochotněji než ženy opouštěli bezpečí a komfort rodičovského domu. Ve stejné věkové skupině totiž žije u rodičů jen každá pátá žena.

Úspora peněz a servis

Autoři výzkumu, který citoval Daily Mail, tvrdí, že sice stále přetrvává obecně vžitý názor, že muži jsou nezávislejší než ženy, ale ve skutečnosti tomu tak není. Respondenti sice zmiňovali, že by měli rádi svůj vlastní prostor, ale rozhodně kvůli tomu nehodlali obětovat servis, který jim poskytovali rodiče.

Nejčastěji zmiňovaným důvodem, proč účastníkům výzkumu vyhovovalo společné bydlení s rodiči, byla úspora peněz, o níž mluvilo padesát devět procent respondentů. Současně se ale sedmapadesát procent mužů přiznalo, že jim vyhovuje, pokud jsou matkou opečováváni. K témuž se přiznalo jen šestnáct procent žen. Pouze jedenáct procent mužů mluvilo o tom, že se neodstěhují od rodičů protože, že by jim chyběli.

A aby toho nebylo málo, šestapadesát procent dospělých mužů přiznává, že pro ně jejich matka stále vaří. Pro pětapadesát procent stále pere a osmnácti procentům připravuje a balí každé ráno svačinu nebo oběd do práce.

"Martin bydlel u maminky do 27 let. Mně to přišlo divné, ale pro něj to bylo pohodlné," píše v internetové diskusi uživatelka pod přezdívkou Medox. "Neplatil nic na byt a sice si kupoval vlastní jídlo, ale používal i jejich. Ona prala a třídila mu prádlo. Připravovala mu, co si má vzít druhý den na sebe. Já se s tím potýkám doteď, protože to já dospělému chlapovi dělat nebudu a on podle toho vypadá. Za dobu, co tam bydlel, ušetřil hodně peněz, měl to se servisem, a i když neměl přítelkyni, nežil sám."

Parazitující děti

Nepatříte mezi takové zoufalce? Ještě nejásejte, protože se můžete ocitnout na druhé straně barikády a za pár let budete přemýšlet, jak vystrnadit svého vlastního potomka. Potom vás nejspíš nepotěší, že devatenáct procent mamánků hodlá bydlet u rodičů tak dlouho, dokud to budou ochotní tolerovat. A dalších třicet procent se odmítá stěhovat, dokud nenajdou partnera, s nímž by mohli sdílet společné bydlení.

Jednadvacet procent dospělých sice bydlelo nějaký čas samo, nicméně si nebyli schopni platit vlastní náklady, takže se k rodičům zase pokorně vrátili. Odborníci navíc předpokládají, že jejich počet, vzhledem k ekonomické krizi, i nadále poroste. Skutečnost, že už jste se jednou svého potomka "zbavili", proto vůbec nic neznamená.

Podle statistik navíc počet mužů, kteří zůstávají se svými rodiči i v dospělosti, rapidně stoupá. Mezi roky 1981 a 2006 se například podle údajů Statistics Canada jejich počet zvýšit o šestnáct procent. Růst počtu mamánků potvrzují i výsledky výzkumu U.S. Census Bureau z loňského roku, který tvrdí, že od roku 2005 stoupl počet parazitujících singles o dalších pět procent.

Mění se i důvody, které přimějí děti k tomu, aby opustily rodičovský dům a zkusily si žít samostatně. Zatímco do konce osmdesátých let zůstávaly děti ve společné domácnosti s rodiči do té doby, než vstoupily do manželství, v současné době opouští děti své rodiče nejčastěji kvůli škole nebo novému zaměstnání. Tvrdí to alespoň statistiky z roku 2006. Poté ale velmi často nastává situace, kterou Angličané nazývají "boomerang kids": po skončení studia se již dospělé děti vrací zase zpátky do rodičovského domu.

Luxus pro potomky

Pokud vás tato situace potká například u vašeho syna, počítejte s tím, že to značně zatíží váš bankovní účet. Podle výzkumů totiž jen minimum příznivců mamahotelu (přesně patnáct procent) přispívá na rodinné výdaje, kromě toho se naprostá většina z nich nepodílí ani na domácích pracích. A co hůř, téměř polovina mamánků dokonce nemá problém požádat své rodiče o finanční výpomoc.

Důvodem nepodílení se na rodinných výdajích však není nedostatek financí. Klienti mamahotelu většinou nechávají rodiče nakupovat, vařit, prát a vůbec dělat a platit všechny každodenní položky. Za ušetřené peníze potom dělají radost sami sobě, cestují, kupují si luxusní zboží a dopřávají si přepychu.

"Mně je třiatřicet a u rodičů stále bydlím a měnit to zatím nehodlám… Díky tomu můžu cestovat a trochu si užívat života… Normálně pracuji a na domácnost přispívám, ale pořád je to za hubičku, než platit za vlastní byt xkrát tolik! A o tom to je," píše jeden přispěvatel do internetové diskuse.