VIDEO: Volnolezci poprvé pokořili stěnu Dawn Wall na masivu El Capitan

  • 13
Horolezci považují 900 metrů vysokou kolmou stěnu Dawn Wall za jednu z nejnáročnějších výzev na světě. Dva američtí odvážlivci ji přitom ve středu 14. ledna zdolali volným lezením, jen s pomocí vlastních rukou a nohou, bez jakýchkoli horolezeckých pomůcek.

Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson se stali prvními volnolezci, kteří náročnou stěnu kalifornského El Capitana v Yosemitském národním parku zdolali v souvislém přelezu jen vlastní silou. Měli sice jisticí lana pro případ pádu, ale šplhali výhradně s pomocí chytů v podobě prasklin úzkých jako ostří žiletky a často tak malých jako drobná mince. Pro výstup nepoužívali žádné skoby ani jiné horolezecké pomůcky.

O výstup se pokoušeli 19 dnů, během nichž se potýkali s neustálými pády a zraněními. Ale nakonec bylo jejich úsilí korunováno úspěchem, který završil roky trvající sen hraničící s posedlostí. Ve středu v 15:30 místního času stanuli na vrcholu, kde je čekalo asi 200 lidí, mimo jiné Caldwellova manželka a Jorgesonova přítelkyně.

Pozdrav od Obamy

K výkonu volnolezců jim na svém účtu na Twitteru poblahopřál i americký prezident Barack Obama. Ve vzkazu napsal, že jejich výkon je „připomínkou, že všechno je možné“.

Stěna Dawn Wall je rozdělena na zhruba tři desítky lezeckých úseků, takzvaných délek. Některé délky byly dosud považovány za nepřekonatelné volnou technikou. V minulosti byla tato stěna již několikrát překonána, ale vždy za použití horolezeckých nástrojů. Prvním pokořitelem byl v roce 1970 legendární horolezec Warren Harding. Ten byl rovněž prvním, kdo El Capitan zlezl, stalo se tak v roce 1958.

Dvojice, která souvislý výstup započala 27. prosince, po celou dobu bivakovala na stěně. Potýkala se mimo jiné s řadou zranění, především pak s bolestivými poraněními konečků prstů. K ošetřování čerstvých ran používali nejen náplasti, ale také vteřinové lepidlo. Často museli celé dny odpočívat, jindy si zase pravidelně museli speciálním krémem hydratovat ruce.

Některé úseky byly hladké jako pokojové stěny. Na jejich cestě k vrcholu jim pomáhal podpůrný tým, který jim dodával zásoby a výstup dokumentoval. Dvojice se stravovala mimo jiné broskvemi v plechovkách, příležitostně si dopřála i doušek whisky. Vyřešit musela i problém s toaletou, používala speciální odpadní sáček, který následně zlikvidoval pomocný tým.

K výstupu na El Capitan lze využít zhruba stovku tras, ta klasická se nazývá The Nose (Nos). Právě tu použil k prvovýstupu Harding.

,