Prořeknutí se při natáčení přivedlo milionáře Roberta Dursta zpět do...

Prořeknutí se při natáčení přivedlo milionáře Roberta Dursta zpět do vyšetřovací cely. | foto: Profimedia.cz

Robert Durst: milionářův bizarní život je plný vražd, převleků a drog

  • 15
Je to bizarní, přízračný, neuvěřitelný příběh. Miliony na kontě, sourozenecká nenávist až za hrob, muž na útěku v převleku za ženy, psi pojídající tělo zavražděné manželky. Realitní magnát Robert Durst rozhodně nemá obyčejný život a není to jen kvůli jeho jmění.

Z ušmudlaného, laciného bytu číslo dva ve čtyřdomu na Avenue K 2213 vycházely v roce 2001 minimálně čtyři osoby. Dva muži a dvě ženy. Dorothy byla němá, údajně botanička, Roberta naopak extrovertní, okázalá, výstřední.

Všechny identity však patřily jedinému muži. Milionáři Robertu Durstovi, jenž se v nuzné části města Galveston v Texasu skrýval před úřady, které ho podezřívaly z vraždy jeho ženy a jeho známé. Ukrýval se tam dlouho, než zabil a rozřezal svého souseda Morrise Blacka.

Robert Durst je totiž mužem mnoha tváří.

Z rodinného byznysu ho vyloučili kvůli čurání do koše

Narodil se 12.dubna 1943 newyorskému realitnímu magnátovi Seymourovi Durstovi, synovi židovského imigranta z Rakouska-Uherska, který přicestoval do Spojených států bez jediného halíře, ale dokázal vybudovat mohutné impérium ovládající podstatný kus trhu s nemovitostmi v americké metropoli. Rodinný původ mu měl předznamenávat otevřené dveře ke spokojenému, důstojnému, zajištěnému životu. Jenže předznamenání selhalo, jeho život je cokoli jen ne spořádaný a klidný.

Když teď psychologové spekulují, co se pokazilo, poukazují hlavně na jednu tragickou událost v životě rodiny. Když mu bylo sedm, spadla jeho matka ze střechy a zabila se, podle mnohých, dokonce i podle zasahujícího policisty, to byla sebevražda. Sám Robert Durst historku a její psychologickou tíhu vykresluje v ještě hrůznějších tóninách, otec ho prý sadisticky přivedl k oknu, aby chlapec matčin skok ze střechy sledoval. Jeho bratr Douglas Robertovu verzi odmítá, Robertova slova však přinejmenším dokreslují jeho nenávist k vlastní rodině.

Jako malý lhal, vymýšlel si, bájil. Otci například tvrdil, že hraje ve školním orchestru na tubu, dokonce si ji i nechal pořídit a odcházel s ní z domu, jakoby na zkoušky, ale cestou ji pohodil do křoví. Na denním pořádku byly rvačky a strkanice s bratrem Douglasem, které přetrvaly do dospělých let. Když spolu oba dva pracovali v rodinném impériu, měl Robert na pracovním stole velký hasák, jako výhrůžku. Na Douglasově ležel zase kus trubky. „Na mou ochranu,“ vzpomíná Douglas.

Robert se choval se nevyzpytatelně. Do práce chodil výhradně až poté, co skončila pracovní doba ostatním, nosil provokativní obleky, lhal, že má dva doktoráty, kouřil trávu, fušoval do psychologie a primární terapie, kradl ve firmě peníze. Choval se výstředně, a to je ještě eufemismus. Z rodinného byznysu byl odstaven kvůli čurání do odpadkových košů. Bratr Douglas vzpomíná, že když jednou zjistil, že je v koši na papíry moč, uklízečka mu to vysvětlila: „To váš bratr, dělá to často.“ Rodinná rada starších seznala, že Robert není nejserióznější kandidát na převzetí otěží podnikání.

Rodina předala kontrolu nad gigantickou továrnou na peníze mladšímu bratru Douglasovi. To bylo roku 1994. Robert po onom rozhodnutí nepřišel na rodinný oběd a k rodině se už nevrátil nikdy jinak než s násilnou výhrůžkou. Nenávist si uchoval do stáří. Ještě v roce 2012 a 2013 ho zachytily videokamery, jak navzdory soudnímu zákazu prolézá Douglasův dům ve Westchester County, jednou měl s sebou dvě střelné zbraně, podruhé si navlékl lyžařskou kuklu. „Nepochybuju o tom, že kdyby měl příležitost, zabil by mě,“ říká jeho bratr Douglas Durst.

Patří se dodat, že z aktivní kontroly nad rodinným trustem byl Robert sice odstaven, ale neodešel s prázdnou. Nejprve pobíral výslužku ve výši dvou milionů dolarů ročně, v roce 2006 dostal ve finálním vypořádání odchodné 65 milionů dolarů. Sám navíc podnikal, FBI letos odhadla jeho celkový majetek na sto milionů dolarů.

O peníze nouzi neměl, problémy byly jinde.

Sedm Igorů

Zaprvé mu v lednu roku 1982 zmizela jeho krásná žena Kathleen. Po partnerských hádkách a sporech. A poté, co svým přátelům řekla, že stane-li se jí něco, bude za tím stát její manžel. Policie tehdy nic nezjistila. Douglas si je ale jistý, že manželku zabil Robert. A následující slova dokreslují, že se v rodině Durstových kvůli letité nenávisti nechodí pro šílené interpretace daleko. Douglas v jednom rozhovoru tvrdí, že měl Robert sedm aljašských malamutů a všichni se jmenovali Igor. Tělo své ženy dal Robert sežrat svým psům, tvrdí jeho bratr. A pak zmizeli i psi, podle Douglase jednoho po druhém Robert zabil.

Podezření měla i policie, po případu šla celé roky a nakonec na přelomu století zjistila, že by o zločinu mohla něco vědět Robertova důvěrnice Susan Bormanová. (Aby celebrit a exotiky nebylo v celém příběhu málo, Bormanová byla dcerou muže, který převzal po zabití mafiána Bugsyho Siegela kasinové impérium v Las Vegas). V létě roku 2000 jí Robert Durst vystavil dvakrát šek na 25 tisíc dolarů. V prosinci téhož roku ji někdo zabil.

O dva roky později se zjistilo, že je „vysoce pravděpodobné“, že dopis zaslaný policii, který uváděl adresu domu, kde se nachází mrtvola Bormanové, je psán podobným písmem, jako je Robertovo. A novinář, který po Durstovi léta šel, se nakonec dopátral transsexuálky Frankie, která mu vyzradila, že Durst Bormanovou zabil proto, že za své mlčení žádala stále víc peněz.

To už se dostáváme k Durstovu ukrývání se v Galvestonu.

Milionář, co má dobré právníky

Právě tam Durst Frankie potkal. V jednom ze svých převleků. Jednou odcházel z bytu jako nenápadný, spořádaný muž, jindy byl vídán v baru s transsexuálními tanečnicemi, potom se stával Dorothy Cinerovou, tak se ostatně nahlásil pronajímateli, slečnou v příliš nápadné blonďaté paruce, údajně němou botaničkou. A nakonec se měnil v Robertu, extrovertní ženu v rudých šatech, která po Frankie chtěla, aby jí kupovala crack a naháněla mladíky. Milionář v převleku Frankie tvrdil, že by se chtěl nechat přeoperovat na ženu.

Americký podivín

Za 15 let starou vraždu a nelegální držení zbraní hrozí Durstovi až trest smrti

Robert Durst se zřejmě nevědomky přiznal k vraždám v dokumentu HBO.

V jaké identitě zabil svého popudlivého souseda Morrise Blacka, nevíme. Jisté však je, že i svárlivý pan Black měl své důvody, proč žít utajeně stranou v levné noclehárně, přestože měl na kontě téměř 140 tisíc dolarů. Robert Durst Blacka zabil a následně rozřezal a rozsekal za použití nože, dvou pilek a sekery a v pytlích hodil kusy těla do vody. Tehdy Dursta policie chytila, samozřejmě za groteskních okolností: Zatímco měl v kapse 500 dolarů a v autě dalších 37 tisíc (a marihuanu, Blackův řidičský průkaz a dvě pistole), kradl v obchodě sendvič, noviny a náplast. Tu vytáhl z krabičky a nalepil si ji pod nos. Zřejmě kvůli nenápadnosti.

Blacka jsem zabil, ale v sebeobraně, tvrdil. A tělo jsem odklidil proto, že jsem se bál, že mé verzi policie neuvěří. Je to nanejvýš překvapivé, ale soud jí nakonec uvěřil. V roce 2004 dostal pět let za lehčí zločiny, po roce milost.

Pan Durst?

Do problémů se zákony se Robert Durst dostal i v roce 2014, to mu už bylo 71 let. A znovu se vrátil ke staré libůstce – chytli jej, jak v obchodě čurá na polici s bonbony. V té době po něm šla policie kvůli dvěma předchozím případům, a to díky jeho větám, které pronesl při natáčení dokumentu pro stanici HBO. Zatímco měl na sobě mikrofon, na toaletě prohlásil: „Tak, a je to. Dostali tě... Co jsem to ksakru udělal? Zabil jsem je všechny, samozřejmě,“ říká milionář v dokumentu. To znělo jako přiznání.

Proto byl v sobotu 14. března 2015 zatčen v hotelu v New Orleans. Když si pro něj agenti FBI přišli, brouzdal tam bezcílně recepcí a mumlal si něco sám pro sebe. Zapsal se pod jménem Everette Ward, měl i texaský občanský průkaz na toto jméno, když jej ale agent za jeho zády oslovil „Pan Durst?“, zareagoval. V jeho pokoji našli agenti přes 42 tisíc dolarů, většina byla nastrkaná v obálkách ve stodolarových bankovkách, gumovou kuklu, pas, marihuanu. A taky revolver Smith & Wesson, osmatřicítku.

Rodině se podle Douglase ulevilo, doufá prý, že se černá ovce rodiny bude konečně zpovídat ze všeho, co udělala. Mnozí si myslí, že by měl pykat nejen za ony dvě vraždy své ženy a spolupracovnice. Podle některých investigativních novinářů (například CBS news) zabil i osmnáctiletou Kristen Modafferiovou a šestnáctiletou Karen Marii Mitchellovou.

Další žurnalisté a odborníci si zase lámou hlavu tím, proč k natáčení dokumentu, při němž s ním tvůrci filmu strávili přes čtyřiadvacet hodin a jímž riskoval odhalení, vlastně svolil. Podle losangeleské psycholožky Carole Liebermanové za to může jeho narcismus. V roce 2010 totiž jeho příběh ztvárnil hraný film All Good Things. „Poté, co tady bylo drama o jeho životě, kde ho hráli herci, chtěl být na scéně on sám,“ říká Liebermanová.

,