Bill Gates byl na počátku současné propagace filantropie.

Bill Gates byl na počátku současné propagace filantropie. | foto: Profimedia.cz

Děti na druhé koleji. Tito milionáři se rozhodli věnovat jmění charitě

  • 74
Vydělali miliony, ale svým dětem se je rozhodli upřít. Nebo alespoň jejich podstatnou část. Seznamte se s milionáři, kteří se rozhodli, že svým potomkům odepřou gigantické dědictví. Najdete mezi nimi Stinga, baskytaristu kapely Kiss, Jackieho Chana, Billa Gatese i Warrena Buffeta.

Anita Roddicková: Dát dědictví rodině je obscénní

V čele našeho výčtu si zaslouží být žena, která slíbila, že veškeré své jmění odkáže místo dětem charitě, a měla bohužel příležitost slib splnit. Anita Roddicková rozjela svůj obchod pod značkou Body Shop v roce 1976 a vždy se držela spojení mezi podnikáním a etikou. Kosmetické produkty její značky nebyly testovány na zvířatech, trvala na důstojných pracovních podmínkách a mzdách, část zisku šla na charitu. Od roku 1986 spolupracovala s Greenpeace a s kampaněmi za odpuštění dluhu třetího světa.

A podnikání jí šlapalo. V roce 1978 expandovala její značka Body Shop do Belgie, následovalo Rakousko, Francie, ale též Japonsko, Spojené Státy, Saúdská Arábie, Korea. Nakonec své produkty nabízela ve více než čtyřiceti státech světa. Když značku v roce 2006 prodala kosmetickému gigantu L´Oréal, vyneslo to údajně jí a jejímu muži 130 milionů liber (asi 4,7 miliardy korun podle aktuálního kurzu).

Svou půlku rozdám charitě, tvrdila od začátku s tím, že dát peníze jako dědictví rodině je „obscénní“. „Nejhorší věcí je nenasytnost. Nechápu, proč nejsou lidé, co mají enormní bohatství, velkorysejší,“ citovala ji agentura BBC. Slovo dodržela.

Poté, co v roce 2007 zemřela ve věku 64 let na krvácení do mozku, putovalo jejích 51 milionů liber (1,8 miliardy korun) na účty neziskových organizací a nadací. Dcery Sam a Justine nedostaly skutečně ani halíř. Nevidí v tom problém, naopak, naprosto prý souhlasí.

„Kdyby mi máma řekla ´Nedám vám nic, všechno odkážu vzdálené sestřenici´, to bych se urazila,“ uvedla Sam. „Ale dát peníze charitě, to je jiná věc. Proti tomu, že někdo rozdá své peníze na dobročinné účely, se těžko protestuje, ne?“ Matka jí a její sestře prý ostatně dala všechno, co mohla: lásku a podporu.

A nakonec, Anita Roddicková vlastnila jen polovinu rodinného bohatství. „Tu druhou má táta, a ten ještě neřekl, co s ní provede,“ dodala poťouchle Sam Roddicková, která provozuje v Londýně sexshop.

Huguette Clarková: Všichni mě chtějí oškubat. Nedostanou nic

Rodinu v závěti obešla i americká milionářka známá svým opulentním životním stylem Huguette Clarková. I když z docela jiných než bohulibých důvodů, jako je zelený aktivismus a pomoc chudým a hladovým v Africe či Asii.

Sama přitom nevděčila za své bohatství ničemu jinému než dědictví po otci, senátorovi a podnikateli Williamovi Andrewsovi Clarkovi. „Měděný král Montany“ kromě dolů podnikal i v bankovnictví či stavbě silnic. Bylo to velké dědictví. A hodně se na ní podepsalo, tak tučná konta a přepychové domy si lze ostatně od svého života odmyslet jen stěží. A stěží si nepřipouštět, že na vás ostatní zajímá pouze vaše jmění.

Clarková se stala extrémně podezřívavou a odtažitou, měla pocit, že po jejích penězích všichni jdou, včetně členů rodiny. Tedy hlavně členové rodiny. Musela si na ně dávat pozor. Dokonce kvůli tomu vedla rozhovory ve francouzštině, aby jí nerozuměli.

A lačnými příbuznými se nechtěla nechat doběhnout ani po smrti. Když před čtyřmi lety ve věku 105 let zemřela, příbuzní mohli puknout zlostí. Z celkového jmění ve výši 307 milionů dolarů (dnešních asi 7,7 miliardy korun) totiž neměli vidět ani cent. Ve výčtu dědiců nescházela zdravotní sestřička, která se o milionářku starala, její lékař, účetní, nemocnice, její různí zaměstnanci a oblíbené muzeum, z příbuzných tam však nebyl nikdo.

Sting i basák z Kiss: Děti musejí jít svou cestou

Další bohatí vyškrtnout potomky ze svých závětí teprve plánují. Patří mezi ně i rocková hvězda Sting. Nechci jim nechat kouli na noze, vysvětlil v rozhovoru pro Daily Mail. „Musejí pracovat. Všechny mé děti to vědí a jen zřídka mě o něco žádají, což respektuji a oceňuji,“ odtušil třiašedesátiletý zpěvák a otec šesti dětí, z nichž nejmladšímu je devatenáct a nejstaršímu osmatřicet. Odmítl, že by mohli vést zahálčivý život: „Moc jim toho nedávám.“

Kromě toho s nadsázkou dodává, že z jeho 180 milionů liber (asi 6,5 miliardy korun) toho ani moc nezbude: „Máme spoustu závazků. To, co vyděláme, utrácíme, moc nám toho nezůstává.“ Vysvětlil, že platí mzdu stovce lidí: „Moje kapela, moje crew, zaměstnanci, jsme jako korporace.“

Poznamenáni závětí

Dopady dědictví zkoumá výkonný ředitel C. G. Jung Institute v San Francisku John L. Levy. Podle něj se na obdarovaných členech bohatých rodin podepisuje dědictví předně nedostatkem sebevědomí, protože mají za to, že všechno, čeho dosáhnou, je jen díky zděděnému jmění. Trpí opožděným vyzráním, nedostatkem sebedisciplíny a motivace, bývá mezi nimi značně rozšířen pocit viny a bývají podezřívaví.

Obří částky prý nemohou čekat ani dvě děti basového kytaristy z kapely Kiss Gene Simmonse. A že by jim měl co odkázat. Mnohem spíše než muzikantem je totiž Simmons, jak píše ekonomický magazín Forbes, již dlouhé roky schopným podnikatelem. Jeho jmění se odhaduje na 300 milionů dolarů (7,5 miliardy korun). „Z mých peněz nikdy nezbohatnou. Každý rok budou nuceny vstát, pracovat a jít svou cestou,“ prohlásil na adresu svých dětí.

Jackie Chan: Buď peníze nepotřebuje, nebo mu k ničemu nebudou

Původně plánoval dát svému jedinému synkovi Jayceemu polovinu ze 130 milionů dolarů (3,3 miliardy korun), které vlastní, zatímco druhá polovina by šla na charitu, ale nakonec se Jackie Chan rozhodl ušetřit syna dědictví úplně.

„Je-li schopný, dokáže si vydělat peníze sám. Pokud ne, jen by utrácel moje,“ vysvětlil lakonicky. Za jeho tvrdým postojem je možná i to, že navzdory veškerému finančnímu zázemí se Jaycee nedokázal prosadit. Vykázat se může především nákladným životním stylem, neúspěchy u filmu, finančními problémy a navrch potyčkou se zákonem kvůli drogám. Možná i proto Jackie Chan uvedl, že lituje, že synka neposlal do armády, kde by se naučil disciplíně a dřině.

Bill Gates: Nepomohlo by to ani jim, ani společnosti

Toto je samozřejmě nejznámější případ, protože v něm míjí potomky obrovská suma peněz: 76 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun). Nedostanou ji. „Je třeba zajistit, aby měli pocit vlastní schopnosti,“ uvedl Gates. „Musejí cítit, že jejich práce je smysluplná a důležitá.“

A ještě jedna citace: „Dát mé peníze mým dětem není dobrý nápad. Nebylo by to dobré ani pro ně, ani pro společnost.“

Než propadnete lítosti, vezměte však na vědomí, že tři Gatesovy potomky nečeká sociální nejistota. Rodiče Bill a Melinda se jim rozhodli do začátku přece jen malou částkou vypomoci: každý z nich dostane skromných 10 milionů dolarů.

Warren Buffet: Ani málo, ani dost

Něco potomkům odkáže i finanční magnát Warren Buffet. A částku vyměřuje vychytrale. Bude to „dost na to, aby si mysleli, že s tím jde něco podniknout, ale ne tolik, aby nemuseli dělat nic“. I on se bojí následků nezaslouženého jmění, které by dětem spadlo do klína jen proto, že se narodily „v té pravé děloze“. Byl by to „antisociální čin“, myslí si.

„Řekne snad někdo, že nejlepší cesta, jak vyhrát olympijské hry, je poskládat tým ze synů a dcer těch, co vyhráli před dvaceti lety? Dát privilegovanou pozici někomu jen proto, že jeho rodinný předchůdce něco dokázal, je pro společnost velmi bláznivou cestou ke konkurenci,“ prohlásil. Slíbil, že 99 procent svého jmění dá na filantropické účely a kampaní Giving Pledge vyzval s Gatesem, aby i další američtí miliardáři dali alespoň polovinu svého majetku během života, či po smrti na dobročinné účely.

A. L. Webber: Peníze kazí pracovní morálku

Úplně zkrátka nepřijdou ani děti skladatele Andrewa Lloyda Webbera, jehož rukopis nesou například muzikály Jesus Christ Superstar nebo Evita. Celých 750 milionů liber (27 miliard korun), které umělci tvorba vynesla, však nedostanou. Závěť by podle něj neměla vyprodukovat smečku bohatých dětí a pravnoučat, jeho peníze mají podporovat umění.

„Ve zděděné peníze vůbec nevěřím,“ uvedl. „Celé je to o tom mít pracovní morálku.“ Obává se přitom, že pokud by jeho pěti dětem spadlo do náruče velké jmění, narušilo by to jejich vztah k práci.

Nigella Lawsonová: Nejdřív ani penci, pak obrátila

Ne všem však silná předsevzetí vydrží. U Nigelly Lawsonové mělo jepičí život. Lawsonová pochází z rodiny konzervativního poslance, vydala se však na vlastní dráhu novinářky píšící o jídle a restauracích a autorky kuchařek. Vyneslo jí to prý na 15 milionů liber (540 milionů korun). V roce 2008 se dostala do britských zpráv, když prohlásila, že ze svého majetku nemá v plánu dát svým dětem ani penci.

„Jsem přesvědčená o tom, že své děti finančně nezabezpečím. Když si lidé nemusejí sami vydělávat, zruinuje je to,“ prohlásila. Dodala dokonce, že se v tomto postoji rozchází se svým tehdejším manželem Charlesem Saatchim, reklamním guru se jměním 100 milionů liber: „Shodli jsme se, že se v tomto zkrátka neshodneme.“

Později svá slova vzala zpět, prý šlo o nedorozumění. A především, následné zprávy v tisku prý nenesly její děti dobře.

Úplně bez dědictví potomci bohatých nikdy nejsou

Nenamlouvejme si však, že i kdyby jim rodiče upřeli dědictví do posledního halíře, což se chystá udělat jen málokterý člen bohatých kruhů, budou jejich potomci muset začít zdola, od píky, od továrního pásu či pokladny v supermarketu.

„Když superbohatí lidé říkají, že svým dětem neodkážou žádné peníze, není to pravda,“ tvrdí filmový dokumentarista Jamie Johnson. I když potomkům neposkytnou přímý přístup k hotovosti, dopřejí jim nejlepší vzdělání, bydlení, ale především obchodní, kulturní a společenské kontakty a příležitosti. A to je jako peníze, mnohdy i víc. „Všechny tyto věci mohou udělat jen bohaté rodiny. A toto všechno jsou jen jiné cesty, jak odkázat a přenést bohatství a vliv na potomky,“ dodává Johnson.

Ví, o čem mluví. Je pravnukem zakladatele firmy Johnson & Johnson, a když mu bylo před patnácti lety jednadvacet, dostal dědictví, údajně 600 milionů dolarů (15 miliard korun), bez jakýchkoli restrikcí na jeho použití. Sám o sobě a o svých superbohatých přátelích s podobným osudem následně natočil kontroverzní dokument Born Rich.