I takhle může vypadat vyznavač minimalismu | foto: theminimalists.com, iDNES.cz

Minimalismus: jak se žije s málem aneb v jednoduchosti je krása

  • 98
Zkuste si představit, že 90 procent věcí, které vlastníte, během jednoho dne prostě vyhodíte. S tím, co vám zbude, budete muset žít. Šílená představa? Jsou lidé, kteří si podobnou cestu zvolili dobrovolně. Říkají si minimalisté. Jsou úspěšní podnikatelé, spisovatelé, ale i normální otcové od rodin.

Pojem minimalismus stačil během 20. století proniknout do všech sfér lidského konání. Máme minimalistickou architekturu, hudbu, malířství a celou řadu dalších odvětví. Poslední roky se začíná stávat čím dál oblíbenější také minimalismus jako životní styl. I když to může mnoha lidem připadat v dnešní konzumní společnosti zaměřené na hromadění co možná největšího množství nejnovějších výstřelků technologie jako šílenství.

Jádrem věci je eliminace všech nepotřebných věcí, které nás obklopují. Může se jednat jak o statky hmotné, tak čistě abstraktní. Topíte se doma v hromadách nepoužívaných blbostí, které vás jen vyrušují od práce? Pryč s nimi. Chodíte každý den do práce, která vás psychicky ubíjí? Zbavte se jí. Přesně tak to funguje.

Jak začít s minimalismem?

  • Základem je otázka: Které věci opravdu potřebuji ke svému životu?
  • Sepište si seznam všech věcí, které vlastníte.
  • Ke každé věci pak přiřaďte důležitost od 1 do 5 (jako ve škole).
  • Vše, co má číslo vyšší než 2, nemilosrdně odstraňte (darujte, prodejte, vyhazujte až v krajních případech).
  • Uvedený postup po několika měsících zopakujte.

Cíl je jednoduchý - žít mnohem spokojenější život. Ať se to na první pohled může zdát jako hloupost, pokud se člověk obklopí jen opravdu oblíbenými věcmi, má to na jeho smýšlení neuvěřitelné účinky. Pokud vás nebude na každém kroku po bytě rušit odložená elektronika, budete mnohem soustředěnější. Když se rozhodnete dělat to, co vás opravdu baví, dostaví se podobný efekt. 

Vyznavače minimalistického stylu si ale nepředstavujte jako náboženské fanatiky, kteří odmítají pozemské statky a žijí v dřevěné chatrči stranou od civilizace. Opak je pravda, jak dokazuje výběr nejznámějších minimalistů současnosti. Jsou úspěšní, jejich práce je pro ně zábavou, a co je nejdůležitější, žijí svůj život přesně tak, jak chtějí.

Leo Babauta (Zen Habits)

Rodák z Guamu je považován za jednoho z pionýrů minimalismu. Před sedmi lety měl stabilní práci, průměrný výdělek a podle měřítek většiny lidí si žil spokojený život. Měl ale také nadváhu, kouřil a v práci trávil tolik času, že neměl ani chvíli volna pro svých šest dětí. Jednoho dne si řekl dost, v práci dal výpověď a začal se věnovat tomu, co ho bavilo nejvíce - psaní. 

Leo Babauta při jedné ze svých přednášek

Když zakládal blog zenhabits.net, neměl s ním žádné velké plány. Jen chtěl veřejně mapovat svou novou životní cestu, která obsahovala radikální omezení majetku, zlepšení kondice a celou řadu dalších věcí. S přibývajícími příspěvky ale bylo jasné, že se rodí něco většího než jen další řadový blog.

O pět let později se umístil na předních pozicích v žebříčku nejvýznamnějších blogerů současnosti, jeho stránky, do nichž vložil pár dolarů, jsou nyní zdrojem jeho obživy. Je v nejlepší formě v životě, pravidelně se účastní maratonských běhů. Stala se z něj osobnost, kterou zvou na konference, kde přednáší o minimalismu a změnách životního stylu. Během pěti let se tak dostal z pozice absolutního zoufalství až mezi nejvlivnější osoby na internetu.

Colin Wright (Exile Lifestyle)

Stále ještě mladík Colin Wright představuje opačnou stranu minimalismu, kterou mnozí označují jako extrémní. Klučík s tváří modela a vlastník pouhých padesáti osobních věcí propaguje absolutní pracovní svobodu a mobilitu. Na svém blogu exilelifestyle.com nechává své čtenáře rozhodovat o tom, v jaké zemi bude po příští čtyři měsíce žít. Tento cyklus už několikrát zopakoval.

Colin Wright a jeho kompletní majetek

O svém putování napsal několik knih, kromě toho je autorem příruček pro mladé, začínající podnikatele, kteří se nehrnou do světa velkých korporátních firem. Sám provozuje internetový obchod s tričky, na něž navrhuje originální potisky, je vlastníkem a zakladatelem úspěšné reklamní agentury.

Joshua Fields Milburn a Ryan Nicodemus (The Minimalists)

Dvojice třicátníků, kteří byli ještě před pár lety symbolem toho, co znamená úspěch. Bez vysokoškolského titulu dosáhli na vysoké pozice v telekomunikačních společnostech, které s sebou nesly také astronomické příjmy. Začarovaný kruh práce a nákupu těch nejmodernějších hračiček je ale šťastnými neučinil.

Joshua Fields Milburn a Ryan Nicodemus

Rozhodli se to vzít od podlahy, ve firmě dali výpověď a jejich novým životním cílem se stal minimalismus a dráha úspěšných blogerů a spisovatelů. Stačil rok a z obou se stali úspěšní autoři, jejichž společná kniha mapující cestu k novému životnímu stylu se dostala na přední pozice v prodejnosti na serveru Amazon.

O své znalosti se snaží podělit také v sérii kurzů, které jsou zaměřené jak na osvojení si principů minimalismu, tak na tvůrčí psaní. Oba zapadají do škatulky úspěšných podnikatelů v kravatě, kteří se rozhodli jít poněkud jiným směrem.

Výčet úspěšných lidí propagujících minimalismus by mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Všichni ale mají jedno společné. Navzdory svému vysokému společenskému postavení se rozhodli pro radikální změnu životního stylu. Nehleděli na názor ostatních, věděli totiž, co je pro ně nejlepší. Zkuste nad tím zapřemýšlet, třeba se stanete úspěšnými minimalisty i vy.