Mužská obdoba menopauzy existuje, tvrdí studie. Setkala se však s námitkami.

Mužská obdoba menopauzy existuje, tvrdí studie. Setkala se však s námitkami. | foto: Profimedia.cz

Návaly, pocení, deprese. Mužská menopauza existuje, tvrdí studie

  • 15
Krize středního věku má víc společného s hormony než s vyčerpáním mužského ega, je spíše fyzického původu než psychického. Vědci z londýnského Centra pro mužské zdraví tvrdí, že stavu by se mělo přesněji říkat mužská menopauza a že za něj může nedostatek testosteronu.

Andropauza čili mužská obdoba menopauzy se podle autorů studie zveřejněné v magazínu Journal of Ageing projevuje depresí, únavou, návaly horka, nočním pocením, bolestmi kloubů, poklesem libida, depresemi a nabráním na váze. Může za ni nedostatek testosteronu, který se údajně týká dvaceti procent mužů nad padesát let. Příčinou je stres, věk, obezita či genetické dispozice.

Odborníci své závěry staví na experimentu s 2 693 muži, jimž podávali v rámci terapie testosteron po dobu více než šestadvaceti let. Průměrný věk dobrovolníků byl čtyřiapadesát let a všichni vykazovali symptomy spojované s mužskou menopauzou. Ačkoli většina z nich, plných třiaosmdesát procent, měla hladiny testosteronu odpovídající svému věku, testosteronové dávky dostávali všichni, a to po dobu od tří do dvanácti let. Všichni také uváděli, že díky terapii symptomy mizely, nejvýrazněji u těch, u nichž se předtím projevovaly nejsilněji.

Přehánění a hazard se zdravím, namítají kritici

Ihned poté, co studie vyšla na světlo, se stala terčem polemiky. Například britská zdravotní služba NHS, která sdružuje tři veřejně financované zdravotní systémy ve Velké Británii, připomíná, že jeden ze tří autorů pracuje pro kliniku Men´s Health, která léčí kromě erektilních dysfunkcí a problémů s prostatou také právě údajnou mužskou menopauzu. Vědecké potvrzení existence takového zdravotního stavu by tedy samozřejmě napomohlo jejímu byznysu. „Představuje to potenciální finanční konflikt zájmů,“ varuje před akceptací závěrů studie server zdravotní služby NHS.

Dodává poté, že celá skupina respondentů se rekrutovala právě z řad pacientů Men´s Health a že tedy experimentu chyběla kontrolní skupina. A rovněž že testosteronová terapie je spojována s riziky, k nimž patří například rakovina prostaty nebo krevní sraženiny. Ostatně sami autoři studie opravdu přiznávají, že blíže nespecifikovaná skupina účastníků pokusu vykázala zvýšený počet červených krvinek a pravidelně jim musela být krev odebírána.

O údajném světoborném významu studie pochybuje i Jonathan Seckl z edinburghské univerzity. „Nezdá se, že by tato práce dodala příliš mnoho nového ke komplexní problematice,“ uvedl.

Jedním u nejhlasitějších kritiků práce je Frederick Wu, profesor z manchesterské univerzity. Jeho nesouhlas jde ještě dál, závěry studie podle něj nejsou jen chabě doložené, ale rovnou hazardérské. „Celá studie je podle mého názoru nejen zavádějící, ale potenciálně nebezpečná, zejména když její autoři volají po tom, aby bylo více mužů nepřiměřeně léčeno testosteronem,“ zvedá výhružně prst.

Po třiačtyřicítce

Podle londýnského ústavu Crown Clinic začíná mužská menopauza typicky ve třiačtyřiceti letech a trvá až deset let. Klinika přitom velmi podrobně zkoumala její sociální projevy: zahrnují například porovnávání vzhledu se stejně starými muži, úvahy o transplantaci vlasů či plastické operaci, obnáší celkově negativní náhled na svět, starosti nad výši penze a jistotou pracovního místa.

Její oběti však vykazují i jiné příznaky: muži hledají na Facebooku přítelkyně z mládí, podstupují vitaminové kůry a bezskrupolózně flirtují se slečnami o dvacet let mladšími. Zařizují si účty na Twitteru, aby šéfům dokázali, že jdou s digitální dobou, vyrážejí na rockové festivaly, s nadměrným zápalem posilují. Finálním potvrzením mužské menopauzy je, když se přestanete dívat na Silvia Berlusconiho a Micka Jaggera jako na slizouny a začnete je vidět jako vzory, dodává server independent.ie.