Neplodných mužů přibývá, může za to i stres, kouření a obezita.

Neplodných mužů přibývá, může za to i stres, kouření a obezita. | foto: Profimedia.cz

Když máte líné spermie: co se děje při mužské neplodnosti

  • 48
Rozhodli jste se počít potomka, ale zdá se, že zplození dítěte bude nakonec jedním z nejtěžších úkolů, do jakých jste se kdy pustili. Zjišťovali jsme, co se děje s mužským tělem při neplodnosti.

Soukromě se považujete za postelového supermana. S výkonností v ložnici jste nikdy neměli nejmenší problém, žádná z vašich milenek si nikdy nestěžovala a vaše výbava vás nikdy nenechala na holičkách. Proto samozřejmě předpokládáte, že potíže nebudete mít ani se zplozením potomka. Pak potkáte konečně tu, kterou si dokážete představit v roli matky svých dětí, a dohodnete se, že se začnete snažit o početí.

Když se to nepodaří první dva tři měsíce, přecházíte to s humorem a nijak zvlášť to neřešíte. Jenže po půl roce není situace jiná a vy už jste poněkud nervóznější. Za rok se váš sexuální život řídí podle kalendáře a na téma těhotenství a potomci máte už vyloženě averzi.

Když už je zřejmé, že pravděpodobně není něco v pořádku, necháte se přemluvit k návštěvě odborníka a dokonce odevzdáte i vzorek spermatu. Samozřejmě předpokládáte, že jde o pouhou formalitu, protože s vámi je přece všechno v pořádku a problém bude nejspíše na straně vaší partnerky. O to větší je potom vaše překvapení, když se ukáže, že tím slabým článkem jste právě vy, respektive vaše spermie.

Rok marné snahy

I když je neplodnost především velkým náporem na psychiku a sebevědomí, rozhodně v tom nejste sami. O neplodnosti mluvíme tehdy, pokud se páru nedaří počít dítě víc než rok a podle statistik vyhledá lékaře kvůli neplodnosti přibližně patnáct procent párů. V celé třetině případů jsou potom "na vině" muži. Ve více než devadesáti procentech případů neplodných mužů za to může nízký počet spermií, jejich nevyhovující kvalita (nízká pohyblivost, abnormální tvar) nebo obojí. Ve zbytku případů jsou příčinou anatomické problémy, hormonální nerovnováha nebo genetické defekty.

Proč se vám nedaří

Následující věci mohou být příčinou vašich problémů s plodností:

varikokéla neboli rozšíření žil v oblasti šourku: vyskytuje se u čtyřiceti procent neplodných mužů

věk: s postupujícím věkem se snižuje počet spermií i jejich pohyblivost

pohlavně přenosné choroby: zejména chlamydie mají na mužskou plodnost negativní vliv

přehřívání varlat: horečnaté onemocnění, saunování nebo horké koupele mohou dočasně snížit počet spermií

anabolika: způsobují dramatické snížení produkce spermií

kouření: snižuje kvalitu spermií

obezita: v obézním těle dochází ke změně hormonální produkce a ta potom opět negativně ovlivňuje plodnost

stres: intenzivní stres ovlivňuje produkci hormonů a negativně se podepisuje na produkci spermií

okolní vlivy: vystavení chemikáliím a toxickým látkám, jako jsou herbicidy, pesticidy, ftaláty, těžké kovy atd.

užívané léky: plodnost ovlivňují například některé léky na diabetes, poruchy štítné žlázy, onemocnění jater a ledvin, chronickou anémii a řada dalších

nádorová onemocnění a jejich léčba

Příčin tohoto neradostného stavu může být celá řada. Od přirozeného snižování počtu spermií a snižování jejich genetické kvality v důsledku stárnutí přes pohlavně přenosné choroby a dlouhodobé vystavení určitým chemikáliím, toxickým látkám a užívání léků až po nevyhovující životní styl, jehož součástí je třeba kouření.

Úspěšných patnáct procent

Spermie se tvoří ve varlatech a hlavička každé z nich obsahuje DNA, které v kombinaci s DNA ženského vajíčka dává vzniknout novému životu. Vrchol hlavičky spermie obsahuje také látku zvanou akrozom, která rozpouští membránu kolem ženina vajíčka a umožňuje průnik spermie. V její střední části jsou potom obsaženy mitochondrie, které dodávají spermii energii k pohybu bičíku.

K tomu, abyste mohli být označení za plodného muže, je potřeba, aby všechny "složky" spermie fungovaly a spolupracovaly. Kromě toho je potřeba složitého procesu, který spouští produkci patřičných hormonů, které zase řídí tvorbu spermií, mimochodem, věděli jste, že životní cyklus spermií trvá v průměru 74 dnů?

Když potom při sexu dosáhnete vyvrcholení, spermie jsou při ejakulaci vypuzovány s tekutinou, která tvoří nejen jakýsi "dopravní prostředek", ale poskytuje jim i několikahodinovou zásaditou ochranu, aby mohly přežít v kyselém prostředí ženské vaginy. Kromě toho obsahuje určitou formu fruktózy, která spermie vyživuje. S každou ejakulací je vypuzeno mezi stem až třemi sty miliony spermií. I v případě, že nemáte s plodností žádné problémy, je vajíčko schopno oplodnit pouze patnáct procent z nich.

Ubývající spermie

Problém je však v tom, že se čím dál tím víc mužů potýká s nedostatkem spermií. Podle provedených výzkumů za posledních sedmnáct let poklesl počet spermií ze 73,6 milionu na mililitr na 49,9 milionu na mililitr. Každý rok klesá koncentrace spermií o 1,9 procenta, přičemž se koncentrace spermií méně než 20 milionů na mililitr považuje za neplodnost.

Vyhráno však nemáte ani v případě, že máte spermií dostatečný počet. Sebevíc spermií je vám totiž k ničemu, když nemají dostatečnou energii na to, aby se propracovaly k vajíčku, dokázaly rozrušit jeho membránu a proniknout do něj. Za normální se považuje stav, kdy je schopno vyvinout dostatečnou rychlost a intenzitu, aby dokázaly proniknout do vajíčka, minimálně šedesát procent vašich spermií. S problematickou plodností bojujete v případě, že je dostatečně pohyblivých méně než čtyřicet procent vašich spermií.