Za absenci empatie může vysoká hladina testosteronu, tvrdí vědci

Za absenci empatie může vysoká hladina testosteronu, tvrdí vědci | foto: Profimedia.cz

Mužský pohlavní hormon je zabiják empatie

  • 23
Čím větší chlapák, tím méně citů. Naznačuje to průzkum švýcarských vědců, podle něhož testosteron snižuje schopnost číst emoce v tvářích ostatních. Jejich zjištění může vysvětlovat, proč je u mužů častější autismus než u žen.

Vědci z univerzit v Utrechtu a Cambridgi podali šestnácti dobrovolnicím testosteron a ženy poté měly na základě fotografií různých výrazů obličejů odhadnout, jaké emoce snímky vyjadřují. Ačkoli mívají v tomto testu ženy lepší výsledky než muži a vykazují větší empatii, s podaným mužským sexuálním hormonem se jejich schopnost číst pocity značně snížila.

Neschopnost empatie, sociální interakce a komunikace je přitom jedním z hlavních faktorů autismu. Závěry studie by tak mohly vysvětlovat, proč je tato choroba častější u mužů než u žen. Simon Baron-Cohen z cambridgské univerzity, který se na výzkumu podílel, dokonce tvrdí, že autismus je poruchou "extrémně mužského mozku".

Ženy prozradily prsty

"Pokus nám hodně napověděl o tom, jak dalekosáhlé dopady mohou mít na mysl i nepatrné hormonální rozdíly," uvedl Baron-Cohen, který ovšem ve vědeckých kruzích požívá kontroverzní pověsti, protože podle mnohých příliš zdůrazňuje význam biologického nastavení nad společenskými faktory.

Jeho utrechtský kolega Jack van Honk dodává, že záleží na citlivosti mozku na hladinu testosteronu, která je určována množstvím testosteronu, jemuž je vystaven v prenatálním období lidský plod.

Aby vědci zjistili, jaké úrovni mužského pohlavního hormonu byly v prenatálním období dobrovolnice vystaveny, měřili jim délku ukazováčku a prsteníku.

Poměr délky obou prstů je totiž uznávaným indikátorem toho, jaké porci testosteronu byl plod vystaven. Zatímco muži mají delší ukazováček, u žen to bývá obráceně.

Studie skutečně zjistila, že ženy, které reagovaly citlivěji na testosteronovou dávku a jejichž schopnost vcítění utrpěla nejvíc, měly oproti prsteníku mnohem delší ukazováček než jejich kolegyně.

Autoři studie mají za to, že jejich zjištění by mohla pomoci při vývoji nových léků.

,