Máte-li bezvousou tvář i po dvacítce, zarputilé holení vám na ní vousy

Máte-li bezvousou tvář i po dvacítce, zarputilé holení vám na ní vousy nevykouzlí. | foto: Profimedia.cz

Mýty o holení: podporuje růst, šedivých vousů se můžete zbavit

  • 120
Čím častěji se budete holit, tím rychleji vám porostou vousy a navíc budou hustší a silnější. Na místě jednoho oholeného šedivého vousu vyrostou dva jiné a holení vždy způsobuje podráždění pokožky. Představujeme vám největší mýty o holení a přidáme tipy na dokonalé oholení.

Holení podporuje růst vousů

Oblíbený a nevymýtitelný mýtus říká, že čím častěji se budete holit, tím rychleji vám vousy porostou a navíc budou hustší a silnější. Tahle pověra však odporuje anatomii těla. Vousy a chlupy jsou tvořeny proteiny a keratinem a nemají žádné krevní zásobení ani kontakt s nervovým systémem. Vaše tělo proto vůbec netuší, že jste si zkrátili bradku nebo jste se hladce oholili.

Vousy v číslech

Vaše vousy poporostou o 0,35 milimetru za den a o jeden centimetr za měsíc, přičemž průměrný muž má na obličeji 5 až 25 tisíc vousů. Podle statistik se devadesát procent dospělých mužů holí jednou denně (sedm procent mužů se neholí kvůli náboženskému přesvědčení). Za život se oholíte nejméně dvacettisíckrát a ročně strávíte holením kolem šedesáti hodin.

Za přesvědčením, že vousy po oholení rostou rychleji a jsou silnější, stojí optický klam. Dorůstající vousy jsou na hladce oholené tváři nápadnější a působí "mohutnějším" dojmem.

Nesmyslné je též tvrzení, že díky holení vaše vousy zhoustnou. Počet vlasových cibulek, z nichž vousy vyrůstají, je neměnný a frekvence holení na něj nemá žádný vliv.

Na místě jednoho šedivého vousu vyrostou dva jiné

Barva vousů a ochlupení vůbec je způsobena buňkami ve vlasových folikulech, které se nazývají melanocyty a produkují pigment. Jakmile ho melanocyty přestanou dodávat, vousy začnou ztrácet svou barvu. Skutečnost, že si oholíte jeden šedivý vous nebo vytrhnete šedivý vlas, nemá na melanocyty absolutně žádný vliv.

Pokud se děsíte prošedivělé brady, měli byste spíš než holení omezit kouření. Výzkum z roku 2008, jehož výsledky zveřejnil magazín British Medical Journal, totiž ukázal, že u kuřáků se vyskytuje šedivění čtyřikrát častěji než u mužů, kteří nekouří. Kromě předčasného zešedivění trpí kuřáci mnohem víc také předčasnou ztrátou vlasů. Jestliže chcete předčasnému zešedivění předejít, přestaňte s kouřením co nejdříve. Vědci upozorňují, že jakmile vlasy jednou zešediví, už se ke své původní barvě nikdy nevrátí.

Holte se, i když nemáte vousy, a začnou vám růst

Jak na holení

  • Lépe se vám budou vousy holit po koupeli nebo poté, co je budete několik minut vlhčit teplou vodou. Budou tak měkčí a poddajnější.

Nezanedbejte ani přípravu pokožky, měla by být hydratovaná a dostatečně změkčená.

Pokud chcete minimalizovat následné podráždění pokožky na minimum, přiložte si na obličej několik minut před holením nahřátý ručník.

Holte se po směru růstu vousů. Holení proti směru způsobuje zarůstání vousů.

Máte-li citlivou pokožku, která má tendence k podráždění, používejte strojek pouze s jedním břitem.

Po holení omyjte obličej studenou vodou a ošetřete balzámem po holení. Ten by však neměl obsahovat alkohol.

Pubertální mládež, u níž se tahle pověra těší speciální oblibě, musíme zklamat. Vousy skutečně nezačnou růst jen kvůli tomu, že si začnete drhnout hladké tváře. Jejich růst je spojen s produkcí hormonů, k níž dochází v období puberty, je však podmíněn i geneticky (tudíž není od věci zeptat se svého otce, kdy začaly vousy růst jemu).

Podle statistik se naprostá většina mužů začíná holit mezi čtrnácti a šestnácti lety, nicméně vousy mohou začít růst i kolem dvacátého roku. Pokud na vousy marně čekáte i po dvacátém roce, měli byste podstoupit hormonální vyšetření, při němž lékař zjistí, zda za to může dědičnost, nebo hormonální problém.

Holení s sebou nese podráždění pokožky

Možná si ještě pamatujete na doby, kdy se váš otec holil socialistickými žiletkami, a máte holení vousů spojené se zarudlou a podrážděnou pokožkou. Podle výsledků průzkumu, který na začátku letošního roku zveřejnila společnost Mintel, trpí podrážděnou pokožkou padesát procent mužů. Většina z nich je však staršího věku od pětapadesáti do čtyřiašedesáti let. Mladí muži většinou podrážděnou pokožkou po holení netrpí. Prevencí je pravidelný peeling (odstraňování odumřelých kožních buněk) a hydratace pokožky obličeje.