Opilcova rána nebývají radostná. Káva vás vzpruží, ale hladinu alkoholu v krvi

Opilcova rána nebývají radostná. Káva vás vzpruží, ale hladinu alkoholu v krvi vám nesníží. | foto: Profimedia.cz

Káva vám pomůže vystřízlivět aneb největší opilecké mýty

  • 25
Pokud si dáte před mejdanem lžíci sádla, neopijete se. K vystřízlivění vám pomůže káva nebo studená sprcha a naopak vaše opití urychlí mixování různých druhů alkoholu. Seznamte se s největšími opileckými mýty.

1. mýtus Káva vám pomůže vystřízlivět

Na světě snad neexistuje člověk, který by neslyšel rady o tom, jak si stačí dát kávu, studenou sprchu nebo vyjít na čerstvý vzduch a člověk mnohem rychleji vystřízliví. Je to naprostý nesmysl. Speciálně na tento mýtus upozorňuje National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholismus. Upozorňuje na to, že káva, respektive kofein, sníží vaši únavu a dodá vám pocit větší bdělosti, ale na hladinu alkoholu a typické průvodní jevy pití alkoholu, jako je snížená schopnost a rychlost rozhodování, snížená koordinace atd. nemá vůbec žádný vliv.

Jedinou zaručenou metodou snížení hladiny alkoholu ve vaší krvi je čas, váš metabolismus potřebuje několik hodin (v závislosti na tom, kolik alkoholu jste zkonzumovali) na to, aby alkohol odboural. Pokud se tedy potřebujete po několika panácích alespoň částečně probrat, studená sprcha nebo káva dočasně utlumí vaši únavu. To však v žádném případě neznamená, že budete reagovat stejně jako střízlivý člověk a že tedy například můžete usednout za volant.

2. mýtus Pokud si před mejdanem dáte lžíci sádla, neopijete se

Je až s podivem, s jakou urputností tento alkoholový mýtus přežívá. Vznikl pravděpodobně na základě překroucení skutečnosti, že z plného žaludku se alkohol dostává pomaleji do krevního oběhu. Podle článku z roku 2005, který otiskl list New York Times a který shrnuje doposud provedené výzkumy na toto téma, se skutečně považuje za prokázané, že lidé, kteří pijí alkohol s prázdným žaludkem, se opijí rychleji.

To však samozřejmě neznamená, že vás lžíce sádla nebo žaludek naplněný jakýmikoli potravinami uchrání od opilosti. Tuky a proteiny podle vědců sice zpomalí proces absorpce alkoholu do vašeho krevního oběhu, ale nezabrání mu. Opijete se tedy sice pomaleji, ale opijete se.

3. mýtus Pokud zůstanete u jednoho druhu alkoholu, budete méně opilí

Podle jedné z variant této alkoholové pověry byste měli pít nejprve nápoje s menším obsahem alkoholu, jako je pivo a víno, a teprve potom se "propracovat" k tvrdému alkoholu. Je pravda, že druh konzumovaného alkoholu bude mít na výslednou podobu vaší kocoviny vliv a neuváženým mícháním si můžete značně podráždit žaludek, ale pro rychlost nebo stupeň vaší opilosti to nebude mít žádný význam. Vaše tělo si bude muset poradit se stejným množstvím alkoholu, ať už si dáte pivo před rumem, nebo zvolíte opačné pořadí.

4. mýtus Alkohol zlepší vaše sexuální výkony

Pokud odcházíte na mejdan s přesvědčením, že několik skleniček z vás udělá sexuálního supermana, vraťte se raději zase zpátky domů. Ano, alkohol odbourává vaše zábrany, takže je větší pravděpodobnost, že seberete odvahu oslovit ženu, která se vám líbí. Nicméně pokud spolu skončíte v posteli, velmi pravděpodobně na to nebude rád vzpomínat ani jeden z vás. Pod vlivem alkoholu totiž stoupá pravděpodobnost, že se oddáte nechráněnému sexu. Podle výzkumu, jehož výsledky citoval v roce 2011 deník USA Today, totiž dochází právě pod vlivem alkoholu k největšímu počtu případů přenosu pohlavních nemocí. Čím vyšší je hladina alkoholu ve vaší krvi, tím větší je pravděpodobnost, že se s neznámou partnerkou vyspíte bez ochrany.

Výkon, který v posteli předvedete, vás navíc do hitparády sexuálních mašin rozhodně nezařadí. Četné výzkumy prokázaly spojitost mezi konzumací alkoholu a zvýšeným výskytem sexuálních dysfunkcí. Například podle výzkumu provedeného v roce 2007, jehož výsledky citoval Indian Journal of Psychiatry, se s nějakým typem sexuální dysfunkce potýká sedmdesát dva procent konzumentů alkoholu. Mezi nejčastější přitom patří předčasná ejakulace, snížené libido a erektivní dysfunkce.