Na Antarktidě jsem se potápěl do šedesátimetrové hloubky, říká kytarista Lubomír Brabec

Hudební kritici ho řadí k nejbrilantnějším kytaristům světa. Ale kromě klasické kytary má Lubomír Brabec i další lásky. Tou největší je Antarktida. Za polárním kruhem hrál na prvním arktickém kytarovém koncertu v historii, potápěl se tam v ledovém moři, jezdil na kajaku mezi pukajícími ledovci a na plachetnici přeplul Drakeův průliv.
Lubomír Brabec

Lubomír Brabec | foto: archiv Lubomíra Brabce

V roce 1997 jste odehrál kytarový koncert na Antarktidě. Jak k tomu došlo?
Nápad vznikl v hlavě polárního výzkumníka Jaroslava Pavlíčka. Když jsem tam letěl, říkal jsem si, že koncert za Polárním kruhem je pořádný nesmysl. Hrát v příšerné zimě v rukavicích někde na pláži tučňákům…? Ale bylo to zcela neuvěřitelné. V sále, vlastně v jídelně na lodi, seděli vědečtí pracovníci, kteří žili v těch nejtvrdších životních podmínkách. Denně se potýkali s rozmary přírody, mrazem, vlhkem. Jakmile jsem začal hrát, změnili se. Na konci se jim všem kutálely po tvářích slzy.

Proto jste se na Antarktidu vracel? Celkem jste tam byl třikrát.
Ti lidé tam trpí nedostatkem jakékoliv kultury. Bylo úžasné, jak v tomhle odlehlém koutu světa hudba působí. Na Antarktidě neexistuje rozhlasové spojení, není tam televizní signál. Mají jen vysílačku. Když máte špatnou náladu, nedokáže vám ji vlastně žádný vnější podnět změnit. Okolo stanice leží sníh a led a jediným podnětem je, že týden je hezky, pak zase týden ošklivo, pak uvidíte tučňáka. A to je vše. Mnoho lidí tam upadá do depresí, ze kterých se těžko dostává. Zvlášť když dostanou špatnou zprávu z kontinentu. A než přijde zase nějaká dobrá, dlouho to trvá… Ten koncert je pro ně takovou dobrou zprávou.

Na Antarktidě jste se i potápěl. Jaké to bylo?
Skutečnost překonala všechna naše očekávání. Když jsme dorazili do Antarktidy, přijali nás na své základně ukrajinští vědci. Nedali jinak, než že jim "světově známý kytarista" musí zahrát. Odměnou byl souhlas s potápěním s ukrajinským průvodcem. Byl to neskutečný hromotluk, který se potápěl s výstrojí, co vypadala, jako by si ji snad dělal sám.

Jak hluboko jste se potápěli?
Říkal, že do třiceti metrů to vůbec nemá cenu. Tam prý je ještě dno vybagrované ledovci. A že on sám se potápí minimálně do šedesáti metrů, protože teprve tam už je dno nedotčené. Docela nás vyděsil. Nepočítali jsme, že bychom se potápěli tak hluboko, ale nakonec jsme souhlasili.

Lubomír Brabec

Co vás překvapilo pod vodou?
Nízká viditelnost. Všichni říkali, že v Antarktidě je voda průzračná a čistá, ale my jsme viděli sotva na pár metrů. Průzračná voda je totiž pouze v zimě. Jakmile se "oteplí", probudí se život a voda se zakalí. Ale i tak to bylo skvělé. Mohli jsme pozorovat nejrůznější houby a řasy neuvěřitelných tvarů, kraby a jiné pišišvory, kteří si v klidu žijí v drsných podmínkách ledového moře.

Jaká jsou specifika potápění v takové zimě?
V antarktických podmínkách čelí potápěči spoustě rizik. Snad největším je zamrznutí přístrojů, což se mi hned při prvním ponoru stalo. Vyplaval jsem proto i se svým parťákem nad hladinu a chtěl ukončit ponor. Ukrajinský potápěč-průvodce však můj problém s úsměvem vyřešil. Vzal kýbl s horkou vodou, přístroj i mě polil, ukázal palcem dolů a prohlásil: "Vsjo gatóvo! Daváj v niz!"

Dá se na Antarktidě také lyžovat?
To jsem musel vyzkoušet, protože jsem fanatik do lyžování. Vleky tam nejsou, ale na lodi jsem našel lyže, vylezl si na kopeček a sjel ho nedotčeným prašanem dolů. Díky tomu jsem se stal členem antarktického lyžařského svazu.

Na svět se díváte rád i z vodní hladiny. Měl jste s sebou kajak?
Ne, ale ale v jednom malém kotvišti jsme potkali holandskou plachetnici, která měla kajak na palubě. Půjčil jsem si ho a vyjel na moře. Ticho, led a voda nejrůznějších odstínů modré a bílé. Člověk zapomene na vše, nechá se unášet proudem.

Idylka…
Ano, jenže ukolébán krásou přírody a pozorováním tučňáků jsem si nevšiml zesilujícího se praskání. Najednou se do moře zřítil obrovský kus ledovce. Podívaná to byla úžasná, ale masa ledu zdvihla dopadem do vody vysoké vlny, takže málem došlo na eskymování. Až tady, v nekonečné vodní pustině, kde mezi životem a utonutím stojí jen jedno špatné rozhodnutí, si člověk uvědomí, jak jsme proti přírodě malí a bezmocní.

Jak jste na Antarktidu cestoval?
Dvakrát jsme přiletěli letadlem. Vojenským speciálem, kde sedíte přivázáni na lavicích bokem ke směru letu a na záchod se chodí do kýblu. Potřetí jsme se plavili plachetnicí z Jižní Ameriky přes Drakeův průliv. Šlo o první českou jachtařskou a potápěčskou expedici na Antarktidu, která navíc pronikla nejhlouběji, nejjižněji do Antarktidy. Připluli jsme v době naší zimy, kdy tam je léto. Jinak je moře zamrzlé. Pevnina je celá pokrytá ledem až na oázy u pobřeží, kde led krátkodobě sleze.

Lubomír Brabec

Jak taková "polární" plachetnice vypadá?
Po jižních mořích nemohou jezdit plachetnice, jako je vidět na Jadranu. Jsou to oceánské železné lodě, které musejí vydržet setkání s ledem, což je jedno z největších hrozících nebezpečí. Na palubě se pořád drží služby a někdo musí kontrolovat, co se děje. Plachetnice má sice radar, ale menší ledy na něm nezachytíte. Drakeův průliv je navíc oblast, která má pověst nejbouřlivějších vod světa. A protože jsme nechtěli být jako zhýčkaní turisté na ledoborcích, museli jsme se podílet s našimi profesionálními průvodci na zajištění plavby.

Drhli jste palubu?
Obsluhovali jsme plachtoví, drhli palubu, vařili, myli nádobí, ve dne v noci drželi hlídky na palubě, abychom se včas vyhnuli ledovcům nebo abychom stačili při změně počasí včas přestavět plachty. Každý drží stráž čtyři hodiny. Pak se osm hodin spí. Tři skupiny se pořád točí. Delší služby by vydržet nešlo. Vítr, ledová vodní tříšť, občas zalití vlnou a zima… Několikrát jsme vjeli i do bouře.

Hrozilo vám bezprostřední nebezpečí?
Mám kapitánské zkoušky, a tak jsem se hrnul ke kormidlu. Foukal silný vítr, zvedaly se několikametrové vlny a naše bezmála šestnáctimetrová ocelová loď mi připadala jako sirka. Přes palubu i lidi se přelévaly vlny ledového moře. Občas jsme stáli po kolena ve vodě. Měl jsem na sobě nepromokavý oblek, lyžařské brýle, ale ledová tříšť nepříjemně bodala do nechráněných míst obličeje. Připadal jsem si jako pravý námořník. Tento pocit mi ale trochu zkazili naši profesionální průvodci. Jejich konstatování, že tohle na Antarktidu ještě žádná bouře není, mě poněkud vyvedlo z rovnováhy.

Ale stejně, proplul jste Drakeovým průlivem, nejnebezpečnějším kouskem moře, jaký se dá na planetě Zemi najít.
Ano, od té doby mohu hrdě podle starého námořnického zvyku nosit v levém uchu náušnici a jako pravý mořský vlk pít v hospodě s nohama na stole a plivat po větru.

Zažil jste někdy někde ještě něco podobného?
Tak si tak, paní redaktorko, představuji, že jsme spolu v posteli. Já vám říkám, jak jste úžasná a vy se mě zeptáte: "Zažil jsi už něco podobného?" Co vám mám na to odpovědět.

Když už jsme narazili na tohle téma. Jste v lásce spíš lovec, nebo romantický snílek?
Já už jsem teď starý muž, milostivá… Už jsem v životě leccos zažil. Udělal jsem různé chyby a přehmaty, kterých by člověk mohl litovat, ale i nemusel. V každém případě myslím, že už jsem vybouřený. Ačkoliv jak o tom tak filozofujeme, člověk asi není poučený nikdy. Je pravda, že se mi ženy pořád hodně líbí.

Jaké ženy se vám líbí?
Myslíte, za blondýny, nebo tmavovlasé? To je jedno. Žena vás dokáže zaujmout svým zevnějškem, ale daleko víc okouzlí svou duší. Když objevím, že to není jen napomádovaná manekýna, která nedokáže nic jiného, než přejít po pódiu. Mně imponuje, když je žena vzdělaná a můžete si s ní o něčem povídat.

lubomír brabec

Narodil se 21. května 1953 v Plzni. Vystudoval na konzervatoři v Plzni a v Praze u Milana Zelenky. V roce 1980 pokračoval v mistrovském studiu v Británii na Royal Academy of Music a v Early Music Centre.
Za svou kariéru natočil více než 30 CD (m.j. autorská alba F. Sor, J. S. Bach, F. Tárrega, N. Paganini, A. Vivaldi, H. Villa-Lobos, V. Trojan, E. Granados). Upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů, takže Brabcova mistrovská aranžmá rozšířila možnosti kytary jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje.

Spolupracuje s řadou pěvců (Gabriela Beňačková, Elizabeth Vidal, Peter Dvorský, Štefan Margita, Daniel Hůlka) a hudebníků (Kateřina Englichová, Pavel Šporcl, Jiří Bárta, Lubomír Malý, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Aleš Bárta a další). Nevyhýbá se ani spolupráci s interprety populární hudby (např. Karel Vágner, Lucie Bílá, Kateřina Brožová, Luboš Andršt, Petr Janda). V roce 1997 uskutečnil na lodi Greenpeace Arctic Sunrise u ostrova Nelson na šestém zemském světadílu nejjižnější koncert klasické hudby v historii, který do celého světa přenášela z Antarktidy japonská televize.

Odborné kritiky řadí Lubomíra Brabce k nejbrilantnějším kytaristům světa. Má dvě dcery.


Autoři:
  • Nejčtenější

S vyléčeným sadistou chodil na ryby. Markovič nebyl jen postrachem vrahů

26. března 2024

Chytil spartakiádního vraha Jiřího Straku, díky minisérii Metoda Markovič: Hojer se nám do povědomí...

Uzlování je sice stará škola, objasňuje ale současné krimi případy

23. března 2024

Zločinci zastírají svou totožnost, pracují v kuklách a s rukavicemi. Dopadeni však bývají kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Říkali, že je to stydlivý kluk. Dívkám přitom ubližoval chladně a bez lítosti

23. března 2024

Premium Půlnoc už odbila. S posledním úderem zvonu přikryl měsíc, který ještě před chvílí ozařoval pustou...

Přesvědčí vaše svaly, že cvičí. Pilulka má simulovat účinky tělesné aktivity

22. března 2024

Má umět namluvit vašim svalům, že cvičíte. I když přitom budete sedět v křesle, ležet na gauči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Umělá inteligence ladila piva. Podle degustátorů úspěšně

29. března 2024

Premium Vyškolili ji v ingrediencích, nechali ji studovat posudky z pivních testování profesionálů i...

Návykový obal. Dějiny bublinkové fólie začaly nepovedeným vynálezem

28. března 2024

Premium Její praskání nabízí neodolatelně svůdné uspokojení, především však způsobila obalovou revoluci....

Policie dopadla zloděje kočárku. Byl jsem opilý a nic si nepamatuji, tvrdí muž

18. března 2024  12:56,  aktualizováno  27.3 13:51

Pražští policisté ve středu 27. března zadrželi cizince, který v polovině ledna ukradl z chodby...

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...