Jsou k nepřehlédnutí, ale přátelství jim nevydrží, říká o narcistech studie.

Jsou k nepřehlédnutí, ale přátelství jim nevydrží, říká o narcistech studie. | foto: Profimedia.cz

Narcisté jsou zprvu oblíbení, končí však opuštění, tvrdí vědci

  • 14
Bývají okouzlující, charismatičtí, sebevědomí. Snadno se stávají středem pozornosti a snadno si dělají přátele. Čas však hraje proti nim, jejich společenské vazby totiž nevydrží dlouho. Tvrdí to polská studie, která zkoumala souvislost mezi narcismem a přátelstvím.

Pionýrská práce zkoumala dopady narcismu na společenské sítě. Téma si zvolila záměrně, narcisté mají totiž, jak připomíná server Vice.com, reputaci sebevědomých a charismatických lidí, kteří se pyšní skvostnými výsledky v seznámeních „naslepo“ a sklízejí ovoce na sociálních sítích, jako je Twitter.

Jakou výdrž však mají jejich společenské vazby? Právě na tuto otázku se vědci z Jagellonské univerzity pokusili odpovědět skrze experiment se 170 studenty prvních ročníků vysokých škol.

Galerie českých narcisů

Miluji sám sebe k zbláznění aneb lesk a bída narcistů

Ladislav Verecký při focení pro Magazín MF DNES. (2009)

Jednoznačně zjistili, že schopnost narcistů zaujmout a oslovit je reálná. Výsledky pokusu však také přesvědčivě doložily, že má velmi krátký dech. Zatímco experiment potvrdil, že narcisté v nové sociální skupině skutečně patří zprvu k nejoblíbenějším a nejžádanějším členům kolektivu, a ukázal, že onen status jim nevydrží dlouho. Po třech měsících totiž z piedestalu spadli, aby je vystřídali emočně inteligentnější jedinci. Ti si neudělali tolik přátel najednou hned na začátku jako narcisté a budovali si přátelské vztahy postupně, ale jejich kvalitou byla pevnost, výdrž a stabilita.

„Podle prvního dojmu jsou narcisté v hledání přátel úspěšní,“ komentuje výsledky spoluautor studie Philip Leinfeld z univerzity v Glasgow, „jenže poté se model obrátí. Čím méně narcistický jste, tím snáze si najdete přátele.“ Studie však prozrazuje, že jedna skupina lidí je na tom ještě hůře než narcisté. Patří do ní jedinci, kteří mají sice malou míru narcismu, ale rovněž malou míru emocionální inteligence. „Být v posledních deseti procentech zároveň v obou hlediscích, jak narcismu, tak duševní inteligence, z vás dělá relativně nepopulárního člověka,“ konstatoval Leinfeld.

Server Bustle poté dodává, že narcismus se projevuje bezohledností k citům druhých, neschopností snést kritiku, nemístným nárokováním si a neustálou touhou po ocenění a uznání. A připomíná, že podle některých studií to kulhá jen ve vztahu mezi narcisty a lidmi, kteří do této kategorie nepatří, protože mezi sebou si narcisté výtečně rozumí.