Dnes si můžete vybírat hned z několika antikoncepčních metod. V historii to páry neměly tak jednoduché

Dnes si můžete vybírat hned z několika antikoncepčních metod. V historii to páry neměly tak jednoduché | foto: Profimedia.cz

Nejbizarnější „antikoncepce“ v historii

  • 35
Kondom, prášky, nitroděložní tělísko nebo náplast. Antikoncepce ale nebyla vždy tak jednoduchá a elegantní jako dnes. Metody, jimiž se lidé nechtěnému početí bránili, byly často velmi kuriózní. Fungovaly prý i dětské zuby či žebro černé kočky.

Plivněte žábě do tlamy

Pravděpodobně nejstarším a nejrozšířenějším způsobem antikoncepce byla přerušovaná soulož, s níž podle pověsti začal Onan. Užíval si s vdovou po svém bratrovi a své semeno vypouštěl na zem, aby předešel nechtěnému otěhotnění.

Období starověku a středověku však měla k dispozici i mnohem podivuhodnější antikoncepční metody než přerušovanou soulož. Například už staří Řekové tvrdili, že žena předejde nechtěnému otěhotnění, pokud během menstruace třikrát plivne žábě do tlamy. Chytit žábu a podrobit ji tomuto úkonu se rozhodně vyplatilo, protože účinnost této metody měla trvat celý rok.

Staří Egypťané zase nedali dopustit na pastu z krokodýlího trusu a medu. Tuto vysoce vábnou hmotu si žena nanesla do vagíny a pohlavnímu styku nestálo nic v cestě. Obdobou této metody byla i pasta z medu a sloního trusu.

Současní odborníci se nemohou shodnout, zda tato metoda proti početí mohla fungovat. Zatímco jeden tábor tvrdí, že pasta vytvoří ve vagíně tak nehostinné prostředí, že v něm spermie nemohou přežít, druzí jsou přesvědčeni, že kyselejší prostředí v důsledku aplikace trusu spermiím naopak velmi prospívá a že tato metoda tak početí naopak napomáhala.

Dětské zuby a žebro černé kočky

Středověk rozhodně světlo do oblasti antikoncepce nevnesl. Hitem byl smotek ovčí vlny namočený ve víně, který si žena zavedla do pochvy. Smotek sloužil jako bariéra nechtěného početí, ale o tom, jaký požitek měli z takové soulože oba partneři, se už historické prameny nezmiňují. Další variantou vaginální ucpávky, ještě o něco nechutnější, byla kulička z ušního mazu zvířat.

Dnes vaše partnerka skončí s těhotenským testem, který nepřináší potěšující zprávu, s trochou opatrnosti jen výjimečně. Dřív bylo nechtěné těhotenství častější realitou a nepomáhaly ani "zaručené antikoncepční" metody

Středověcí lékaři rovněž doporučovali párům, aby před souloží klín partnerky vykouřili. Pro zvýšení efektu měla žena po ejakulaci ještě vyskočit, několikrát kýchnout a hlasitě při tom křičet, aby ze sebe semeno vypudila.

Od otěhotnění mělo také pomoci, pokud žena během styku svírala v pěsti oblázek. Pokud při sobě nosila žebro z černé kočky nebo několik dětských zubů, nechtěné těhotenství mělo být zažehnáno stoprocentně.

Ve 14. století zase pro změnu frčela metoda, která spočívala ve vypití džbánku vody, v němž si kovář chladil své kleště. Dnešní odborníci se přitom kupodivu shodují, že tato metoda mohla mít reálný základ, protože do vody se tak uvolňovalo malé množství olova, které organismus přiotrávilo a k početí tudíž nedošlo.

Antikoncepční snažení však mohli podpořit i muži. Pokud vykoupali před souloží svůj penis v octě nebo solném roztoku, nemuseli se podle středověkých lékařů nechtěného početí obávat.

Další kuriozity

V Číně se pro změnu na prevenci otěhotnění nebo na vyvolání potratu doporučovalo popíjet horkou rtuť. Vzhledem k tomu, že rtuť způsobuje paralýzu, křeče, duševní poruchy, celkovou otravu organismu a posléze smrt, není pochyb o tom, že tím posledním, na co měl organismus náladu, byl vývoj plodu.

Ještě ve 20. letech minulého století se používaly jakési dřevěné pesary, které představovaly fyzickou překážku zabraňující, aby se sperma dostalo k čípku.

A pro kuriózní "antikoncepční" metody se nemusíme vracet do historie zcela dávné. Ještě v 50. letech oběhla svět zaručená zpráva o tom, že skvělé antikoncepční účinky má výplach vagíny coca-colou.

V rámci humorné vložky svých hrátek k němu můžete zkusit partnerku přesvědčit. Nicméně neočekávejte, že tím početí zabráníte. Spíše jí sladkou limonádou přivodíte kvasinkový zánět.