Pravda, nebo lež? Podle výzkumů lžou muži častěji než ženy.

Pravda, nebo lež? Podle výzkumů lžou muži častěji než ženy. | foto: Profimedia.cz

Nejčastější ženská lež: Nic mi není

  • 56
"Ne, vůbec to nebylo drahé." "Sex s tebou je nejlepší." Zjišťovali jsme, kdy, proč a jak často vám ženy lžou. Lži, jimiž se muži a ženy častují, nemají podle odborníků co do činění s kvalitou či funkčností vztahu. Jsou klasickými "hrami", kvůli nimž se není potřeba nijak zvlášť vzrušovat.

Až příště přistihnete svou partnerku při lži a váš adrenalin bude stoupat do závratných výšek, uvědomte si, že vy jí velmi pravděpodobně lžete mnohem častěji než ona vám. Podle britského výzkumu z roku 2010 pronesou ženy v průměru dvě lži denně, zatímco muži lžou denně třikrát. Autoři výzkumu zjistili, že nejčastěji lžou muži svým matkám a pouze deset procent žen lže svým partnerům. Autoři výzkumu zdůrazňují, že lhaní je nejen nedílnou součástí lidské povahy, ale také důležitou součástí sociální interakce, která slouží k předcházení zbytečným konfliktům.

O rok dříve dospěli vědci dokonce ještě k tristnějším závěrům. Studie, které se zúčastnily dva tisíce respondentů, zjistila, že muži lžou v průměru šestkrát denně, což je dvakrát častěji než ženy. Třiaosmdesát procent dospělých však tvrdí, že dokážou poznat, kdy jim jejich partner či partnerka lže. Polovina z nich byla dokonce při lži přistižena a přímo konfrontována.

Muži kvůli alkoholu, ženy kvůli pocitům

Podle již citovaného britského výzkumu lžou muži svým partnerkám nejčastěji o své konzumaci alkoholu, zatímco ženy nejčastěji lží zastírají své skutečné pocity. Ženy také cítí kvůli svému lhaní častější a větší výčitky svědomí, ale pětasedmdesát procent lidí je ochotno respektovat lež, která je vyřčena proto, aby nebyly zraněny city někoho jiného.

Výzkum citovaný serverem MNS tvrdí, že nejčastěji vám žena zalže v tom, že jí určité věci nevadí. Jde o okřídlenou a muži srdečně nenáviděnou větu: "Nic mi není." Hned jako druhé se v pořadí ženských lží umístilo tvrzení o tom, kolik stála věc, kterou si dotyčná zakoupila. Předpokládejte, že částka, kterou vám vaše drahá polovička uvede, se od skutečného účtu bude značně lišit. Třetí místo v lživé hitparádě obsadila věta: "Jsem na cestě." Pokud nepatříte v partnerských vztazích mezi naprosté zelenáče, musí vám být jasné, že jakmile uslyšíte toto prohlášení, máte ještě minimálně několik desítek minut k dobru, protože právě teď si vymyslela, co si na sebe oblékne. Časté jsou mezi ženami lži o kvalitě sexu (vzhledem k tomu, že většinou nadsazují, jim je nejspíš nebudete chtít vyvracet), o nepřijatých e-mailech, záhadných výpadcích mobilního signálu a samozřejmě obligátní bolesti hlavy.

A pozor. Své partnerce příliš nevěřte ani v případě, když se vám bude svěřovat se svou sexuální minulostí. Výzkum z loňského roku ukázal, že ohledně množství svých sexuálních partnerů lže každá desátá žena. Nejčastěji tato lež logicky zazní na počátku vašeho vztahu, kdy žena počet svých sexuálních zkušeností výrazně sníží, abyste si ji nezařadili do kategorie "snadno dostupného zboží".

Nechcete být klamáni (nebo o tom chcete alespoň vědět)? Odhalení lhářů není až tak složité, jak by se vám mohlo zdát. Deník Daily Mail ve spolupráci s odborníky z University of Hertfordshire sestavil přehled signálů, které by vás měly upozornit na to, že vám druhá strana neříká pravdu. V první řadě byste se měli údajně zaměřit na množství zmínek o vlastní osobě. Protože lháři konstruují historky, které se nikdy nestaly, omezují odkazy na svou vlastní osobu na minimum a spíše se do nich snaží zakomponovat anonymní lidi, které neznáte, a tudíž si pravdu nemůžete ověřit.

Člověk, který vám lže, bude odpovídat vyhýbavě na vaše otázky a kroužit kolem tématu místo toho, aby odpovídal jasně a soustředil se na konkrétní věci. Mnohem častěji se také v jeho projevu budou objevovat výplňková slova ("prostě, zkrátka, tedy...") i citoslovce ("hmmm, eee..."). Nezapomeňte na to, že jeho mozek je plně zaměstnán konstruováním příběhu, který se nikdy nestal, takže na kulturu projevu už mu nezbývá kapacita. Varovat by vás také měly velké pauzy v řeči: lháři je potřebují k tomu, aby si vzpomněli, co říkali předtím. A konečně mnoho lidí při lhaní zradí jejich vlastní gesta: pokud se někdo při řeči dotýká svých úst, dává si ruce před obličej nebo si nervózně upravuje vlasy, jeho vyjádření zřejmě nebude mít s pravdou příliš společného.

,