Nechte se inspirovat koktejly, za které můžete v pohodě utratit prakticky libovolnou částku (ilustrační foto).

Nechte se inspirovat koktejly, za které můžete v pohodě utratit prakticky libovolnou částku (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Luxus ve skleničce: nejdražší koktejly světa

  • 15
Koňaky a whisky, které přežily války, stříbrné kalíšky, diamanty a alkohol, jehož už je na světě jen několik lahví. Tyto koktejly vám udělají pořádnou díru do rozpočtu.

Vzpomeňte si na svá pubertální léta, kdy jste do sebe klopili koktejly s příznačnými jmény, jako byl mozek, houba, bavorák, nafta a podobné "lahůdky". Sice jste na ně z kapesného dosáhli, ale lidová cena byla vykoupena kostilámající kocovinou. Pokud se od té doby vaše finanční situace i alkoholové nároky změnily, nechte se inspirovat koktejly, za které můžete v pohodě utratit prakticky libovolnou částku. Vítejte ve VIP společnosti:

Mint Julep: 1 000 dolarů

Mint Julep

Pokud čistě náhodou nejezdíte každý rok na Kentucky Derby, zřejmě jen velmi těžko pochopíte, jak může být někdo ochotný zaplatit tisíc dolarů za koktejl servírovaný v kalíšcích s dostihovými motivy. Limitované množství mátového nápoje (je jich vyrobeno každý rok méně než sto) Mint Julep je ale každý rok při této příležitosti beznadějně vyprodáno. V jeho nejluxusnější verzi se jedná o kombinaci Woodford Reserve bourbonu, třtinového cukru, máty a ledu přivezeného z ledovce na Aljašce. Každý rok jsou suroviny pro jeho přípravu vybírány v jiných zemí světa. Servírován je ve stříbrných kalíšcích pokrytými plátky čtyřiadvaceti karátového zlata se stříbrným brčkem. Právě tyto kalíšky, na nichž jsou vytlačeny každý rok jiné motivy z prostředí dostihů, jsou velmi ceněným sběratelským kouskem. Za starší exponáty jsou dostihoví nadšenci ochotni vyplatit horentní částky.

Mai Tai: 1 400 dolarů

Mai Tai

Pokud nehodláte v koktejlu Mai Tai utopit svou měsíční výplatu, můžete jej bez problémů dostat i v mnohem levnější verzi. Nicméně skutečně originální Mai Tai vás vyjde na 1 200 až 1 400 dolarů. K výrobě tohoto nápoje, který byl poprvé namixován ve čtyřicátých letech, je totiž  potřeba speciální  J. Wray & Nephew rum, kterého na světě existuje už jen šest lahví. Luxusní jamajský rum se vyvažuje zlatem a v případě, že si chcete Mai Tai vychutnat v opravdu originální verzi, vypravte se například do Merchant Hotelu v irském Belfastu, kde jej svým hostům nabízejí.

Manhattan Exclusive: 19 990 korun

Manhattan Exclusive

Za extra drahými koktejly nemusíte nutně jezdit tisíce kilometrů, jeden z nejdražších koktejlů světa se v roce 2008 prodával i v pražském Bugsy baru. Téměř dvacet tisíc korun jste mohli zaplatit za koktejl, který obsahoval Angustory z roku 1937, kanadskou whisky z roku 1899, Martini Rosso Art Gallery Special Collection a led z ledovcové vody. Mimořádný drink, který byl svého času nejdražším koktejlem světa, se podával v luxusní sklence značky Moser v hodnotě tři tisíce korun. Koktejlové třešně se servírovaly extra a nikoli v nápoji. Manhattan Exclusive si našel hned několik konzumentů. Problém je v tom, že otevřením byly lahve znehodnoceny, tudíž byla jeho nabídka pouze časově omezená.

Sidecar: 1670 dolarů

Sidecar

Pokud toužíte po oficiálně nejdražším koktejlu světa, vydejte se za ním do pařížského hotelu Ritz. V baru Hemingway se už od dvacátých let servíruje mimořádně elegantní drink s poetickým názvem Sidecar. Klíčovou ingrediencí je tu koňak z let 1830 (na světě ho zbývá už jen několik lahví), dále pak pomerančový likér Cointreau a čerstvě vylisovaná citronová šťáva. Třicet tisíc korun za sklenku koktejlu se vám může jevit jako přehnaná cena, ale devadesát let se jeho složení nezměnilo a stále má své početné fandy. Za rok se těchto koktejlů prodá přibližně dvacet.

Diamonds - Are - Forever: 22 600 dolarů

Diamonds - Are - Forever

Co se týká ceny, nemá tento koktejl konkurenci, ale pokud si poručíte v baru japonského hotelu Ritz koktejl s názvem Diamonds - Are - Forever, neplatíte ani tak za alkohol jako spíše za to, co je v něm ponořeno. V drinku z Grey Goose Vodka a čerstvě vymačkané citronové šťávy totiž objevíte jednokarátový diamant od Bulgari. Alkohol mu tak dotváří v podstatě jen důstojné pozadí.

Martini on the Rock: od 10 000 dolarů

Martini on the Rock

Velmi podobný princip nabízí i v hotelu Algonquin v New Yorku, kde si pro změnu můžete za minimálně deset tisíc dolarů dát koktejl Martini on the Rock. Pokud na něj dostanete chuť, musíte si jej objednat minimálně dvaasedmdesát hodin předem. Předchází mu návštěva místního klenotnictví, kde si vyberete diamant, který spočine ve vašem Martini místo ledu. Od ceny diamantu se také odvíjí cena, kterou za koktejl zaplatíte. Nedá se však říci, že by hotelový bar nestíhal pokrývat poptávku po diamantovém koktejlu, v průměru se prodá jeden za dva roky. Naprostá většina z těchto objednávek je údajně u příležitosti nabídky sňatku.