Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného...

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného výběru: kuriózní úmrtí způsobuje hloupost, která tak svého nositele vyřazuje z lidského genofondu. | foto: darwinawards.com

Nejhloupější úmrtí: kandidáti na letošní Darwinovu cenu

  • 87
Nepodařené zmrtvýchvstání, mumifikovaná mrtvola zloděje, sázka na vlakovém nádraží, nebo selfie se slonem. Seznamte se s horkými kandidáty na Darwinovu cenu pro letošní rok.

Její tradice se začala psát v roce 1985 a od té doby její organizátoři shromáždili neuvěřitelnou kolekci případů úmrtí, k nimž došlo bizarním či hloupým způsobem dostatečně zajímavým na to, aby je zaznamenala média. Na cenu však mají nárok i ti, kteří si způsobí takové zranění, které jim do budoucna znemožní další rozmnožování. U kandidátů na toto ocenění musí být zkrátka naprosto jisté, že obohatili lidský genofond tím, že se z něj sami odstranili.

Nepodařené zmrtvýchvstání

Hodně velkým osobním kouzlem očividně disponoval duchovní vůdce a léčitel v jedné osobě z jedné pákistánské vesnice, dokázal totiž přemluvit čtyřicetiletého Muhammada Niaze, čtyřicetiletého dělníka a otce šesti dětí, aby se od něj nechal zabít s tím, že ho potom vzkřísí.

Muži jsou idioti

Letošní Darwinovy ceny se vysloužily vědeckou pozornost. Studie vydaná v British Medical Journal se na kandidáty podívala z genderové perspektivy. Ze všech 413 nominovaných kauz se podařilo 332 Výborem Darwinových cen nezávisle potvrdit. Čtrnáct úmrtí se týkalo párů, vědci se ale zaměřili na zbylých 318. Zajímalo je, jaký je u kandidátů poměr mezi muži a ženami. Pánové zvítězili na celé čáře – tvoří 88,7 procenta kandidátů, z 318 případů na ně připadá 282, žen je jen 36.

Zjištění je podle vědců ve shodě s „teorií o mužích – idiotech“. „Idiotské riskování definujeme jako nesmyslné podstupování rizika, které se nevyplatí, jehož údajný benefit je nicotný či neexistuje, zatímco výsledek je extrémně negativní a často konečný,“ sdělil listu The Telegraph spoluautor žertovné studie Dennis Lendrem z University of Newcastle. Genderový poměr jej zaskočil, vysvětlení ale má: muži jsou podle něj idioti a idioti dělají hloupé běci.

Scéna to byla vskutku velkolepá. Kolem stolu, na který se Muhammad ochotně položil, se shromáždil patřičný dav zvědavců, načež samozvaný mesiáš prořízl důvěřivci hrdlo. Jenže pak se něco porouchalo a slibovaný zázrak se nedostavil. A to i přesto, že nad ním mocný léčitel zuřivě mumlal kouzelné formule. Podtrženo, sečteno: léčitel je ve vězení a nominace pro jeho dobrovolnou oběť na Darwinovu cenu 2014 na světě.

Dvojitá sázka

V případě, že byste chtěli několika stovkám přihlížejících zprostředkovat nezapomenutelný zážitek a nevadilo by vám, že to bude váš poslední počin, můžete se inspirovat dvěma holandskými mladíky, kteří jsou dalšími horkými kandidáty na Darwinovu cenu pro letošní rok. Ti se společně opili a v rámci alkoholového chvástání se rozhodli dokázat, kdo z nich má víc odvahy. Na vlakovém nádraží v Rotterdamu si jeden z nich lehl na koleje a druhý si těsně u nich klekl. Cílem samozřejmě bylo vyměřit si svou polohu tak, aby se jim při přejezdu vlaku nic nestalo a ještě v důchodu se mohli chlubit svou odvahou. Bohužel se ukázalo, že odhad nebyl jejich silnou stránkou a za přihlížení tří stovek lidí je projíždějící vlak zabil.

Mumifikovaný zloděj

Mumifikovaného jednapadesátiletého muže nalezli v červnu v Arizoně. Pozůstatky lidského těla vězely v elektroinstalačním kanálu a k úmrtí pravděpodobně došlo před jedním až dvěma lety. Až doposud by šlo o ničím zajímavou zprávu z černé kroniky, kdyby se vedle těla nenašly nůžky na kov a kdyby pitva neukázala, že muž zemřel po zásahu elektrickým proudem. A pravděpodobně elektrický proud také může za to, že došlo k mumifikaci těla. Vytrestaný zloděj kovů tak sice za svůj počin zaplatil tou nejvyšší cenou, ale na druhou stranu byl posmrtně nominován na Darwinovu cenu.

Nebezpečný sex

Když je vám devatenáct, jste štíhlá blondýnka a pocházíte z rodiny, která si může dovolit úplně všechno, včetně luxusního londýnského apartmá, možná vám přijde, že váš život postrádá ty patřičné grády a vzrušení. Jak jinak si také vyložit pohnutky mladičké Rusky Anastasie Tutikové, která se rozhodla pomilovat se se svým mexickým přítelem na balkóně onoho luxusního apartmá. Zpočátku byla jejich balkónová soulož jen vděčným divadlem pro šmírující sousedy, ale pak mladému páru přišlo, že je potřeba se víc odvázat. Mladík vysadil svou exhibující přítelkyni na zábradlí a hbitě vyskočil za ní, aby svou vášeň okořenili patřičnou dávkou adrenalinu. Dramatické a vcelku předpokládatelné finále na sebe nenechalo dlouho čekat a přihlížející za záclonami okolních bytů spatřili soulož zakončenou pádem ze šestého patra.

Fatální selfie

Boom selfie je skutečně všudypřítomný a mezinárodní, ale ne každý svou posedlost vlastními fotkami dotáhne tak daleko jako dva muži v keňském parku Nakuru. Ti seznali, že selfie z pohodlí obýváku jsou naprosto nedostatečné a rozhodli se vyfotit s divokým slonem. A aby to skutečně stálo za to, nespokojili se s nějakou fotkou jen tak z dálky. Přišli ke slonovi co nejblíž a tasili telefony. Než si však stihli pořídit životní selfie, slon zaútočil a oba je udupal k smrti. Za svou nebetyčnou hloupost se i tito hazardéři dostali do letošních nominací na Darwinovu cenu.

Amputovaný penis

Poslední nominace na Darwinovu cenu je poněkud sporná. Jde o případ, který se údajně měl odehrát v Londýně. Na pohotovost zde přišel muž s titanovým kroužkem navlečeným kolem penisu, který už byl značně oteklý a začínal černat, protože muž se jej nejprve pokoušel bezúspěšně stáhnout sám a styděl se přijít pro pomoc, takže svou návštěvu lékaře odkládal několik dní.

Lékaři se měli snažit kroužek rozříznout, ale vzhledem k tomu, že titan odolával veškerým dostupným nástrojům, nezbylo nic jiného, než nešťastníkovi celý penis amputovat. Spornost nominace však tkví v tom, že se autentičnost příběhu nepodařilo ověřit. Na stránkách Darwinových cen na Facebooku vedou uživatelé zuřivou debatu o tom, zda je zpráva skutečná, nebo se jedná o podvrh. Její odpůrci argumentují tím, že titan by měl jít rozříznout diamantovým kotoučem a s odstraněním škrtícího kroužku by neměl být nijak výrazný problém.


Témata: Darwinova cena