Na světě se vyrábí tisíce různých značek piva a prakticky neexistuje země, kde...

Na světě se vyrábí tisíce různých značek piva a prakticky neexistuje země, kde by se pivo nedalo koupit. Některá piva jsou však zcela výjimečná, ať už svou silou, cenou, nebo stářím. | foto: commons.wikimedia.org

Nejzajímavější piva světa

  • 104
Nejdražší, nejstarší, nejsilnější či nejvíc hořké. Sestavili jsme pro vás přehled chmelových moků, které se z nějakého důvodu vymykají průměru.

Nejdražší pivo: Antarctic Nail Ale

Pokud budete chtít ochutnat nejdražší pivo na světě, přichystejte si přibližně patnáct tisíc korun a i kdybyste byli milionáři, nečekejte, že jím zásobíte bar na mejdanu. Piva Antartic Nail Ale bylo totiž vyrobeno pouhých třicet lahví, takže jde o skutečnou sběratelskou libůstku.

Pivo vařili na Edith Cowan University v australském Perthu z vody, respektive z ledu přivezeného z Antarktidy. Tvrdí, že je to nejčistší pivo na světě. Pivo bylo k mání pouze v aukci v roce 2010, její výtěžek putoval na podporu organizace bojující proti lovu velryb.

Nejulítlejší pivo: The End of History

Když skotský pivovar BrewDog vyrobil pivo s názvem The End of History, ochránci zvířat byli na mrtvici, ale milovníci chmelového moku se mohli zbláznit nadšením. Silné, pětapadesátiprocentní pivo totiž výrobce prodával v lahvích, jejichž "obal" tvořili mrtví hlodavci. Vypadalo to, jako kdyby veverky, lasičky a zajíci byli lahví s pivem vycpaní.

Některá zvířata měla na sobě dokonce i oblečky ušité na míru. V limitované edici bylo vyrobeno pouze dvanáct lahví tohoto neuvěřitelného moku, který je silnější než řada kořalek. Všechny se okamžitě prodaly i přesto, že se jejich cena pohybovala mezi 16 200 a 22 700 korunami. Na všechny připomínky ohledně etického aspektu pivního obalu výrobce odpovídal, že šlo o mrtvá zvířata, která se našla u silnice, takže není důvod se pohoršovat.

Údajně nejstarší pivovar na světě najdete ve Weltenburgu poblíž Lehleimu v Dolním Bavorsku.

Nejstarší pivo/pivovar: Weltenburg

Německý Weltenburg je pravděpodobně nejstarším pivovarem světa, jehož chmelový produkt můžete v současnosti ochutnat. Malebný klášter, k němuž pivovar přináleží, byl založen v roce 620 irskými a skotskými mnichy a pivo se zde vaří od roku 1050 dodnes. Zajímá-li vás, jak nejstarší pivo světa chutná, můžete ho okusit jak v prostorách bývalého kláštera, tak pod rozlehlými korunami kaštanů v obrovské zahradě.

Nejsilnější pivo: Schorschbock 57

Až se rozhodnete ochutnat nejsilnější pivo na světě, musíte se vypravit do bavorské obce Oberasbach, odkud tento čerstvý rekordman, který byl vyroben v letošním roce, pochází. Za třetinku piva zaplatíte 5 200 korun, ale na druhou stranu máte jistotu, že už těch lahví za večer o moc víc potřebovat nebudete. Schorschbock 57 totiž obsahuje 57,5 procenta alkoholu.

Je tedy silnější než například whisky a pije se nikoli ze sklenic, ale z panáků. Jeho výroba trvala víc než půl roku a i když se víc podobá tvrdému alkoholu, zachovává si typickou pivní chuť chmele a sladu. Jeho výrobce tvrdí, že silnější pivo už není možné bez umělého přidávání cukru nebo alkoholu vyrobit. Pro srovnání, klasické dvanáctistupňové pivo obsahuje přibližně pět procent alkoholu.

Nejvíc hořké pivo: The Hop

Za nejvíc hořké pivo světa se považuje pivo, které vytvořil provozovatel malého anglického rodinného Pitstop pivovaru v roce 2010. Nese název The Hop a honosí se hořkostí 323 mezinárodních jednotek hořkosti IBU. Bylo dokonce zaneseno do Guinnessovy knihy rekordů a jeho tvůrce se chlubí, že The Hop je hořčejší než cokoli jiného na světě. O tom, jak se na maximálně hořké pivo tváří sami konzumenti, však už reklamní materiály nehovoří.