Mononukleóza se ohlásí nejprve bolestí v krku.

Mononukleóza se ohlásí nejprve bolestí v krku. | foto: Profimedia.cz

Nemoc z líbání: co se děje s vaším tělem při mononukleóze

  • 19
Bolí vás v krku, máte oteklé uzliny, vysokou horečku a hlavně jste příšerně unavení. Váš organismus totiž právě bojuje se zákeřnými viry. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle při mononukleóze.

Chytili jste druhou mízu a nechali se zlákat na bouřlivou noc v klubu, ze které si popravdě řečeno kvůli alkoholu moc nepamatujete. Ani nejste schopni spočítat, s kým jste tančili, s kým se líbali a co jste komu řekli. Ráno se cítíte jako dvě sekundy před koncem světa a přísaháte, že už se do konce života budete chovat důstojně a navštěvovat pouze podniky odpovídající vašemu věku.

Žádné líbání, sport a alkohol

Jak se nemoc projevila? A jaké byly týdny bez alkoholu a smaženého? Zkušenosti těch, které postihla mononukleoza, najdete na Vitalion.cz

Za tři čtyři týdny vás začne bolet v krku, což přirozeně připisujete viróze a se svou společensky náročnou nocí si tento zdravotní detail vůbec nespojujete. Ostatně, bolest krku se začne zhruba po týdnu zlepšovat. Mnohem vytrvalejší je horečka, která se vás drží klidně i dva týdny. A potom je tady ta ochromující únava. Jste tak zničení, že se ráno půl hodiny přemlouváte, abyste dokázali vstát z postele, načež jste za deset minut ve stavu, kdy netoužíte po ničem jiném, než se do ní zase urychleně vrátit. Máte oteklé uzliny a celkově se cítíte značně zoufale. Když už vás to přestane bavit a zajdete si k doktorovi, udělá výtěr z krku, vezme vám krev a oznámí vám, že jste se nakazili mononukleózou.

Deformované krvinky

Všechno začíná virem Epstein-Barrové (EB virem), který má v sobě 90 procent lidí (respektive u takového množství lidí jsou přítomné protilátky) a v naprosté většině případů nezpůsobuje žádné větší komplikace. Většina lidí se totiž s jeho přítomností vyrovná bezpříznakově už v dětství. Krizová je však situace, kdy na vás někdo přenese virus v situaci, kdy je váš organismus oslabený a nemůže se adekvátně bránit.

EB virus je obsažen především ve slinách, a do organismu se tedy dostává ústy. Právě proto se mononukleóze přezdívá nemoc z líbání a často jí onemocní lidé, kteří se zúčastnili mejdanů, na kterých kolovala lahev s pitím a podobně.

Jakmile se EB virus dostane do úst, vniká do buněk sliznice nosohltanu, slinných žláz a lymfatické tkáně mandlí. Jeho jedinou snahou je co nejrychleji se rozmnožit a to mu jde nejlépe v B-lymfocytech, které začne napadat. Průnik virů do těchto bílých krvinek je zdeformuje a změní tvar jejich jádra. B-lymfocyty se začnou chovat jako cizorodý organismus a tělo se začne přirozeně bránit. Proti zdeformovaným B-lymfocytům vysílá do boje T-lymfocyty, které degenerované buňky ničí. Rovnováha mezi jednotlivými složkami imunitního systému je tak narušena.

Zvětšená játra a slezina

Kromě toho, že pociťujete zdravotní obtíže, se v důsledku zánětlivého procesu, který probíhá ve vašem těle, zvětší uzliny, játra a slezina. Zvětšená játra a slezina mohou působit nepříjemný, až bolestivý tlak na pravé straně žeber. Protože jsou zvětšená játra a slezina náchylnější na zranění a nejsou tolik chráněna žebry, je nutné vyhýbat se jakékoli aktivitě, která by na ně mohla vyvinout nadměrný tlak (například kontaktní sporty) a při které by hrozilo jejich protržení.

Léčba mononukleózy je značně svízelná. Protože je způsobena viry, antibiotika si s jejími původci neporadí a předepisují se "jen" jako léčba průvodních komplikací, jako je například zánět hrtanu. Nutný je klidový režim a především dieta, která uleví játrům a dovolí jim zotavit se. Léčba je dlouhodobá a je nutné počítat s tím, že bude trvat minimálně šest týdnů, než se váš zdravotní stav vrátí zpátky do normálu.

V čím starším věku mononukleózu dostanete, tím větší je pravděpodobnost, že se u vás objeví některá z jejích nebezpečných komplikací, jako je například žloutenka, zánět mozkových blan nebo plicní onemocnění.