Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechceme být siláky. Do posiloven nás žene pocit hanby, tvrdí vědci

Nijak zvlášť netoužíme po obřích bicepsech, nemáme potřebu být silní, netrápí nás ani kondice. Motivace průměrného návštěvníka posilovny není pozitivní. Chodí do ní ze strachu. Bojí se ostudy, že by jej okolí považovalo za tlustého. Zjistil to výzkum britských a australských vědců, první svého druhu.

V potu se v posilovnách mučíme kvůli tlaku okolí, ne z pozitivní motivace a vlastního zájmu, tvrdí vědci. | foto: Profimedia.cz

Na začátku, když vědci zkoumali vědomé motivace svého vzorku návštěvníků, přitom nenarazili na překvapení. Šedesát procent z mužů, kteří měli o trochu vyšší Body Mass Index a chodili do posilovny dvakrát až třikrát týdně, vedl podle jejich slov k posilovacím strojům a činkám motiv zdraví a kondice. Šestnáct procent posilovalo kvůli vzhledu. Tak alespoň vypovídali. Jenže výzkumníci se poté zaměřili, pomocí speciální metody automatických asociací, na jejich nevědomé motivace.

Ty jim experiment vykreslil více než zřetelně. Posilovny podle jejich zjištění neplní ani tak nadšení po svalech nebo touha po pevném zdraví, ale skryté úzkosti mužů ohledně toho, jak jejich těla vnímá okolí. Jinými slovy, ideál krásy nediktuje jenom ženám a tlak na splnění kulturní normy ohledně vzhledu nedrtí jen je, ale i pány.

Změnit negativní v pozitivní

V tom je přínos pionýrské studie, kterou zveřejnil časopis The Journal of Strength and Conditioning Research, podle jejích autorů zásadní. „I když je totiž u mužů menší pravděpodobnost, že to uznají, nespokojenost s vlastním tělem a muskulární dysmorfie může mít dopady, a také má, nejen na ženy, ale i na ně,“ uvedl za britsko-australský tým David Keatley. Svalová dysmorfie je duševní porucha, která vychází ze syndromu malosti a jejíž oběť trpí chorobnou závislostí na cvičení a zvětšování svalů.

„Obrazy, které člověk vidí na internetu, jejich společenskými podněty a populární koncepcí

́ideálního těla ́ může být ovlivněn každý,“ zdůrazňuje Ketley. A dodává, že současný růst obliby selfie fotek a návrat osvalených hollywoodských hrdinů typu Hugha Jackmana vytváří riziko, že budou muži stále silněji naháněni do posiloven.

Jenže – co by na tom mělo být vlastně špatného? Vědci však vědí, proč se mít na pozoru. Na motivaci, která nás do posilovny žene, totiž závisí, co a jak v ní budeme dělat, a jak to bude korespondovat s naším zdravím. Právě pánové, kteří chodí posilovat kvůli pocitu studu za své tělo, kvůli sebeobviňování a tlaku reakcí okolí, jsou totiž nárazovými návštěvníky posiloven. Chodí nepravidelně, cvičí bez plánu a nekompetentně. U cvičení nevydrží, ničeho nedosáhnou a mohou si ničit zdraví, jak dodává magazín Men ́s Fitness.

Podle Keatleyho by se proto mělo o motivacích i jejich dopadech na cvičební návyky vědět. O tom, že se činky nezvedají jen kvůli pozitivní touze po svalech, ale i kvůli negativním emocím z posměšků, by měli být zpraveni zejména trenéři, instruktoři, ale i klienti posiloven.

Odborníci z Men ́t Fitness souhlasí, trenérovým úkolem by mělo být dokázat změnit negativní motivaci založenou na vnímání těla na pozitivní, proaktivní. „Například je možné zaměřit se na získání nějakých dvou kil svalů navíc nebo vyrovnání dysbalancí, spíše než abyste se posedle zasekli na tuku na břichu, všechno úsilí věnovali jedné jediné specifické části těla,“ píše magazín a dodává: „Tím, že se dá cvičení pozitivnější rámec, se dají vytvořit zdravé návyky.“

Obětí diktátu ideálního těla jsou i muži

Ne všichni však nad studií kroutili zaskočeně hlavou. „Nepřekvapuje mě to ani trochu,“ uvedla serveru Yahoo psychoterapeutka Robi Ludwigová, „vizuálními obrazy, jimiž jsou vystaveni a které je obklopují, jsou ovlivněni i muži.“

Podle americké Národní asociace poruch přijímání potravy trpí alespoň jednou za život obdobnými problémy deset milionů amerických mužů. Třetina teenagerů – chlapců se uchyluje k zdraví škodlivým jednáním, která mají regulovat jejich hmotnost a mezi něž patří například hladovění, zvracení, kouření či konzumace projímadel.

Problém znají i ve Velké Británii, ke zkušenosti s poruchami přijímání potravy se doznala více než polovina hochů mezi osmi a osmnácti lety. Třiadvacet procent mladíků ve výzkumu, který letos v srpnu vydal magazín JAMA Pediatrics, prohlásilo, že podle nich existuje „perfektní mužské tělo“.

S problémy s akceptací toho vlastního se přitom chlapci a mladí muži nemají komu svěřit. Mají bariéry hovořit o problémy s rodiči i učiteli, vrstevníci jim přitom příliš nepomohou. Pro 68 procent účastníků britské studie totiž byli zdrojem tlaku právě oni.

„Máme tendenci myslet si, že muži jsou těmito problémy nepostihováni, jenže oni jsou. A čísla postižených mužů stále rostou,“ komentuje trend Ludwigová.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Hrál v pornu, utkal se s triádou. Jackie Chan slaví sedmdesát

13. dubna 2024

V dětství prodělal nejpřísnější výuku ve škole čínské opery, poté se objevil v pornu, nato měl...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

OBRAZEM: Bunkr pro celý Kongres. Obří skrýš utajila Amerika tři desetiletí

17. dubna 2024

Veřejné tajemství. Lepší ztělesnění ono úsloví nemůže mít. Bunkr z éry studené války, v němž měl...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...