Sex povzbuzuje aktivitu mozku, a to i ve zralém věku, tvrdí vědci.

Sex povzbuzuje aktivitu mozku, a to i ve zralém věku, tvrdí vědci. | foto: Profimedia.cz

Nezanedbávejte sex: ve zralém věku vám nakopne mozek

  • 21
Lidé, kteří jsou sexuálně aktivní a navíc považují intimní život za důležitý, se pyšní lepšími kognitivními funkcemi. Zjistili to nizozemští vědci, sex lidem podle jejich výzkumu dopřává lepší paměť, rychlejší přemýšlení i větší schopnost uvažovat abstraktně.

Studie zveřejněné v magazínu American Journal of Geriatric Psychiatry se účastnilo téměř dva tisíce lidí ve věku od osmapadesáti do osmadevadesáti let, průměr byl jednasedmdesát let. Pro dvaačtyřicet procent z nich přitom byl sex ve zralém věku důležitý, pro osmadvacet procent ne. Zhruba jedna třetina svůj intimní život označila za příjemný, osm procent s ním spokojeno nebylo.

Respondenti, pro něž byl sexuální život důležitý a kteří měli štěstí, že ten jejich se dařil, přitom vykazovali mnohem lepší výsledky při testech kognitivních schopností. Platilo to přitom více pro ženy než muže.

Nizozemská studie vlastně navazuje na dřívější výzkumy amerických a jihokorejských vědců na myších a krysách. Odborníci tehdy zjistili, že sexuální aktivita zvyšuje počet nově vytvořených neuronů v hipokampu, který je generátorem dlouhodobé paměti. Vědci testovali myši středního věku a odhalili, že sexuální aktivity jejich mozek nastartuje na úroveň mladých myší. A ukázalo se, že když sexuální hrátky skončily, vymizela i zlepšení kognitivních funkcí.

Podle autorů studie z jihokorejské Kontuk University může sex úspěšně čelit negativním dopadům stresu, který je jedním z největších nepřátel vzniku nových mozkových buněk.

Poprvé byl pozitivní vliv intimností, lásky a sexu na přírůst nových mozkových buněk popsán v knize amerického psychiatra Normana Doidgeho. Pokud se zamilujeme, náš mozek se podle něj začíná měnit, nejde však jen o milostné pocity, ale o vytváření a prokutávání nových mozkových spojení. Vztah, láska i jejich sexuální vyjádření dokáží náš mozek transformovat tak, že máme citlivější smysly a větší potěšení z jakýchkoli aktivit, jsme sebevědomí a dokážeme dosáhnout větších cílů.

A i když se dříve mělo za to, že podobné procesy zamilovanost a sexuální interakce vyvolává jen v mládí, ukázalo se, že mozek jim je otevřen po celý život člověka. Záleží jen na správných stimulech.

Doidge však nevysílá dobrou zprávu zastáncům monogamních vztahů, všechny pozitivní účinky na mozek jsou prý spojeny jen s novou láskou. Když se vztah stane stálý a prostoupí se tolerancí spíše než zamilovaností, dopady na mozek ustanou.