Nejvíc přátel prý míváme v pětadvaceti letech.

Nejvíc přátel prý míváme v pětadvaceti letech. | foto: Profimedia.cz

Važme si přátel. Od 25 let jich máme méně a méně, tvrdí věda

  • 15
Jak stárneme, okruh našich přátel se zužuje. Nyní už vědci dokonce znají přesný vrchol, kdy člověk dosahuje nejvyššího počtu přátel a po němž už jejich počet pouze klesá. Na přátele bývají muži i ženy nejbohatší v pětadvaceti letech.

Muži přitom mají více přátel než ženy, poté se, při poklesu přátel, však role obrátí. Od devětatřiceti let mají rozsáhlejší přátelskou síť ženy a prvenství si udrží do konce života. Mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti lety se přitom počet přátel jak v případě mužů, tak žen stabilizuje.

Autoři studie z univerzity ve finském Aalto a britském Oxfordu mají za to, že našli vysvětlení genderového rozdílu. Ve věku, kdy počet přátel dosahuje nejvyšších čísel, se totiž ženy soustředí především na své partnery, s nimiž chodí. Muži naproti tomu udržují mnohem víc kontaktů se svými mužskými přáteli, ale leckdy též příležitostné románky. Když poté oba uzavřou vztah, jejich síť přátel se zmenší, jsou to však opět ženy, u nichž je proces opouštění přátel rychlejší.

Po čtyřicátém roce života se poté situace obrací, do hry totiž vstupují nové přátelské vztahy s tím, jak se rozšiřuje, s odrůstajícími dětmi, rodina. Děti začínají mít vlastní vztahy, které přivádějí do hry příbuzné svých protějšků, a v těchto nových vazbách hrají hlavní roli ženy, vysvětluje vedoucí studie Kunal Bhattacharya.

Zjištění jeho týmu vycházejí z anonymizovaných dat o telefonních hovorech 3, 2 milionu Evropanů a Evropanek, u nichž se věděl jak věk, tak pohlaví. Na šíři jejich přátelských kontaktů tak výzkumníci usuzovali právě z jejich telefonních hovorů. Na námitku, že komunikace s přáteli se odehrává i jinak než voláním, vědci odpovídají, že jejich data pocházejí z roku 2007, kdy teprve přišel na trh první iPhone, takže mobilní korespondence skrze sociální sítě nehrála velkou roli.

Finsko-britský tým dokázal vyčíslit i počet přátel, jimiž muži a ženy v různých částech svého života disponovali. V pětadvaceti letech obsáhli mladí muži pravidelné telefonní kontakty v průměru s devatenácti lidmi za měsíc, ženy s 17,5. O čtrnáct let později, když se karty obrátily, ženy pravidelně volaly patnácti lidem, muži dosáhli na dvanáct.


Témata: vědec, Oxford, rodina, věda