Didier Tubiana ctí tradici, kožená zástěra je tatáž, kterou nosil v...

Didier Tubiana ctí tradici, kožená zástěra je tatáž, kterou nosil v devatenáctém století zakladatel obchodu. | foto: Tomáš Syrovátka, MF DNES

Pařížský obchod Au Caïd je evropskou Mekkou dýmek

  • 3
Už od 19. století je to centrum pařížských gentlemanů. Obchod rodiny Schmittů s původně ručně vyřezávanými, dnes i sériově vyráběnými dýmkami patří k historii Paříže posledních 130 let. Stojí naproti univerzitě Sorboně, historického centra francouzské inteligence.

Obchod Au Caïd si zachoval svou původní tvář z roku 1878. Ve 30. letech 20. století sem při návštěvách Paříže chodil Eduard VIII., vévoda z Windsoru. Zákazníkem dýmkařského obchodu byl i známý francouzský písničkář Georges Brassens, dramatik Jean-Richard Bloch, geniální režisér Jacques Tati, romanopisec Louise Lévêque de Vilmorin či světoznámý filozof a spisovatel Jean-Paul Sartre.

Není divu, Francie bývala před a po první světové válce dýmkařskou velmocí. Na počátku století místní dýmky kouřilo i mnoho Angličanů. Prodával je i slavný Alfréd Dunhill, než začal vyrábět své vlastní.

„U nás si můžete vybrat z 1 500 dýmek a fajfek těch nejznámějších značek: Chacom, Dunhill, Peterson, Hilson…,“ vyjmenovává Didier Tubiana, který vede obchod po rodině Schmittů, která ho vlastnila po čtyři generace.  Zákazníky obsluhuje v hnědé kožené zástěře, stejné, v jaké tu pracoval už první majitel v 19 století.

Didier Tubiana prodává i dýmky ze slavného francouzského města Saint-Claude, kde bývala největší koncentrace výrobců dýmek na světě. Ještě před šedesáti lety tu příchozí našli na 30 dílen a malých továren, které ročně vyráběly 40 milionů dýmek. Už tu zůstaly jen tři podniky, z nichž nejslavnější je Butz Choquin.

Ctitel dýmek najde v obchodě pana Tubiany na co si jen vzpomene.

Obchod je legendou nejen francouzského, ale i evropského formátu.

Nejen o této značce, ale i o dýmkách obecně dokáže Tubiana mluvit hodiny. Poví vám o odlišnostech jednotlivých druhů, použitých materiálů i velikostí. Dýmky nejen prodává, ale dokáže je i opravit. Některé obnoví sám, jiné posílá svému spolupracovníkovi Pierru Morelovi, který byl vyhlášen nejlepším řemeslníkem v celé Francii. Morel vyrábí dýmky tradičním postupem od A do Z. A dokáže dát volný průchod své kreativitě a fantazii.

Tubiana spolupracuje i s populárním pařížským Musée du Fumeur, což je soukromé muzeum kuřáctví v 11. obvodu v ulici Rue Pache. Ve sbírce nechybí nejrůznější tabákové a opiové dýmky, bongy, vodní dýmky, indiánské kalumety, doutníky, tabatěrky, vzorky tabáků, ale také rytiny či fotografie.

Didier Tubiana neprodává jen dýmky. V jeho historickém obchodě lze nalézt i příslušenství: čističe dýmek, filtry nebo originální zapalovače na dýmky. Část výlohy tvoří i stylové kožené kapsy na dýmky či originální boxy.

,