Upovídaného, rozjíveného parťáka ženy ocení na party, v partnerském životě však

Upovídaného, rozjíveného parťáka ženy ocení na party, v partnerském životě však dají obvykle přednost "klidné síle". Tím samozřejmě není myšlen "drsňák", jehož partnerčiny názory, zážitky a emoce nezajímají. | foto: Profimedia.cz

Šetřit slovy, nebo vsadit na upovídanost? Víme, čím ji dostanete

  • 62
Je výhodnější zvolit pózu mlčenlivého, drsného muže, nebo raději ukecaného pohodáře? Zjišťovali jsme, jaký typ ženy oslovuje víc.

Široce rozšířený předsudek tvrdí, že ženy mluví mnohem víc než muži. Když se však odborníci rozhodli toto tvrzení podrobit serióznímu zkoumání, ukázalo se, že to s poměrem komunikace mezi muži a ženami zdaleka není tak jednoznačné.

Tak například výzkum z roku 2006, který citoval list Daily Mail, tvrdí, že ženy mluví třikrát víc než muži. Zatímco průměrný muž vysloví za den sedm tisíc slov, bilance průměrné ženy činí dvacet tisíc. Navíc prý ženy mluví rychleji a mají raději svůj vlastní hlas než muži.

Jenže o rok později zkoumal jiný vědecký tým stejné téma a kupodivu dospěl k tomu, že muži mluví stejně často jako ženy. Výzkumu se zúčastnily čtyři stovky vysokoškolských studentů a ukázalo se, že muži i ženy vyřknou za den přibližně šestnáct tisíc slov. Rozdíl mezi komunikací muže a ženy je jen minimální. Kromě toho tři nejaktivnější řečníci ze všech respondentů byli muži.

Autoři výzkumu však tvrdí, že častý problém je v tom, že muži mluví víc v zaměstnání, kdežto ženy preferují soukromou konverzaci. Laicky řečeno, zatímco vy se vypovídáte v práci a večer už nemáte náladu konverzovat, vaše partnerka je právě na večerní rozhovory natěšená a rázem se objevují třecí plochy. Ženy se také liší v oblíbených tématech komunikace. Konverzují totiž víc o mezilidských vztazích a používají víc podstatných jmen. Nejoblíbenějším mužským tématem je údajně sport a v mužském projevu se vyskytuje víc číslovek.

A aby to nebylo tak jednoduché, v roce 2007 byly v magazínu Science Daily zveřejněny závěry dalšího výzkumu – a ten zase pro změnu tvrdil, že muži jsou v některých situacích komunikativnější než ženy. Údajně víc mluví se svými partnerkami a cizími lidmi, ženy jsou zase aktivnější v komunikaci se svými dětmi a kolegy ze zaměstnání. V konečném součtu se však údajně muži jeví jako užvaněnější než ženy.

Stereotypně tradovaný obrázek, v němž stojí vedle užvaněné ženy mlčenlivý muž, tak z pohledu odborných studií rozhodně není jednoznačný.

Mlčenliví a tajemní

Který typ mužů ale ženy vyhledávají? Třiatřicetiletý Martin má zcela jasno: "Já jsem vždycky balil holky na to, že jsem je ukecal. Ještě se mi nestalo, že bych narazil na některou, která by byla imunní vůči komplimentům a řečem o tom, že jsem ještě nepotkal žádnou, která by se jí mohla rovnat. Tomu prostě neodolá žádná."

Zeptali jsme se na toto téma dvanácti žen ve věku od třiadvaceti do třiatřiceti let a většina z nich s Martinovým tvrzením zásadně nesouhlasí. "Jasně, baviči jsou fajn, ale jen jako kamarádi nebo parťáci do hospody. Mít někoho takového doma a poslouchat neustálé vtípky, to bych asi nemohla," tvrdí Lada.

Mlčenliví muži jsou přitažlivější i pro dvaatřicetiletou Markétu. "Opravdový chlap by neměl žvanit a snažit se někoho ukecávat. Buď to v něm prostě je, nebo není. Jsem si jistá, že kdyby mě neoslovil jako osobnost, nějakými planými komplimenty a řečmi by mě nezlomil."

"Ano, holky rády komunikují, ale pokud můžu usuzovat podle sebe a svých kamarádek, žádná z nás by se nerozešla s mužem jenom proto, že málo mluví," souhlasí též Romana. "K popovídání mi stačí moje kamarádky a netrvám nutně na tom, aby se mnou můj přítel probíral úplně všechno. Naopak mi přijde, že mlčenliví muži působí mužněji," píše v diskusním fóru uživatelka Stefanie.

Opačný názor má Linda. "Nedokážu si představit, že bych si večer s manželem nepokecala a neprobrala všechno, co se za ten den stalo. Chlapa, který jen mlčí a kouká do zdi, bych doma nesnesla ani na dvě hodiny."

Celkové skóre však naznačuje, upovídaní muži mají spíše méně šancí. Podle devíti z dvanácti oslovených žen by muž neměl mluvit příliš. Varianta, kdy muž nevyjadřuje své pocity, je pro většinu dotázaných žen přijatelnější než přemíra informací, banální vtipkování a vůbec "ukecanost".

S tím v podstatě souhlasí i psycholožka Zdeňka Dušková. "Rozhodně si netroufnu tvrdit, že lze obecně říci, že by byli mlčenliví muži přitažlivější než ti komunikativní. Pro mnoho žen však může kouzlo mlčenlivých mužů spočívat v jisté tajemnosti a autoritě, kterou vyzařují. Jde vlastně o stereotyp dobrodruha a osamělého hrdiny, který sice příliš nemluví, ale o to statečnější jsou jeho činy." Jedním z možných vysvětlení je i to, že se mlčenliví muži jeví jako lepší posluchači.