Když se vztah přehoupne do stadia společného bydlení a sdílení nákladů, je pro

Když se vztah přehoupne do stadia společného bydlení a sdílení nákladů, je pro něj finanční otázka velkou výzvou. | foto: Profimedia.cz

Peníze a vztah: oddělené účty jsou férovější, společný je pohodlnější

  • 442
Peníze a hospodaření s nimi představují jedno z nejvýbušnějších témat vztahu. Dát finance na jednu hromádku je pohodlnější a přehlednější řešení, leckomu však může vadit ztráta soukromí. Oddělené účty vám dopřejí víc svobody, jsou ale nákladnější a mohou vést k chaosu.

Než se začnete rozhodovat, jak budete se svými financemi v rámci vztahu zacházet, uvědomte si, že můžete být sebevíc zamilovaní, ale přesto se vaše priority i hranice při utrácení a spoření budou velmi pravděpodobně značně lišit.

Muži víc spoří, ženy rozhodují o výdajích

Muži a ženy totiž zaujímají k penězům jiný postoj. Například výzkum z roku 2009, který provedla společnost Financial Finesse a zúčastnilo se ho víc než tři tisíce respondentů, ukázal, že jen jednapadesát procent žen (oproti jednasedmdesáti procentům mužů) má pod kontrolou své výdaje a může říci, že každý měsíc vydělá víc, než utratí.

Muži jsou překvapivě zodpovědnější i v pravidelném placení účtů. Každý měsíc je poctivě platí devadesát procent mužů a pouze čtyřiasedmdesát procent žen. Muži si také, podle výsledků výzkumu, vytvářejí finanční rezervu, mají větší povědomí o svých finančních záležitostech i finančních produktech vůbec a kromě toho jsou úspěšnější v investicích.

Přitom jsou to však právě ženy, které údajně nejčastěji rozhodují o výdajích v rámci společné domácnosti. Například čtyřiadevadesát procent žen rozhoduje o tom, kdy, kde a jaký nábytek se koupí, dvaadevadesát procent žen rozhoduje o dovolené. A stejně drtivá většina jich rozhoduje i o otevření nového bankovního účtu, koupi nové nemovitosti a dokonce i o koupi auta.

Hospodaření s penězi není v rámci vztahu rozhodně žádná idylka. Podle výzkumu z roku 2010, který citoval magazín Psychology Today, se kvůli penězům alespoň občas hádá sedm z deseti partnerských párů. Může za to prý především nedostatečná a nevhodná komunikace na toto téma, které považuje řada párů stále za velké tabu.

Mladší páry preferují oddělené účty

"Měli jsme s manželkou společný účet, ale nedělalo to dobrotu. Jsem vášnivý lyžař a nemám problém vrazit do vybavení velké částky. Manželka mého koníčka nesdílí a navíc byla vychovávána spíš k šetrnosti a neumí se moc odvázat. Takže když potom na výpisu z účtu viděla výši mých útrat, pokoušela se o ni mrtvice. Hádali jsme se o moje vydání tak dlouho, až jsme si pořídili samostatné účty. A od té doby je klid," píše v diskusi Tomáš.

"Pokud máte vztah založený na důvěře, určitě doporučuji společný účet. Mrzelo by mě, kdyby si jeden z nás něco uléval pro sebe a odbýval toho druhého s tím, že mu do toho nic není," oponuje Ina.

Podle výzkumu, který provedla letos společnosti Ipsos Tambor pro ING Bank ČR, má více než polovina Čechů společný účet, z něhož čerpají oba manželé. Toto řešení suverénně vede u starších párů, zatímco mladší partneři se naopak stále častěji přiklánějí k odděleným účtům. V případě sezdaných párů vlastní účet častěji muži. Sedmnáct procent párů má společný účet, ale současně vlastní také každý z partnerů i svoje vlastní konto.

Společný účet je pohodlnější, ale zbavuje soukromí

Společný účet zní rozhodně velmi romanticky a ve vzduchu se budou vznášet taková slova jako důvěra, společná budoucnost, sdílení a podobně, ale má i svá značná omezení. Lidé, kteří jej volí, argumentují většinou úsporou bankovních poplatků a dokonalým přehledem o finanční situaci.

"Každý má své osobní hranice někde jinde, a zatímco někomu nevadí, když mu partner či partnerka čte zprávy v e-mailu, bere za něj telefony a má detailní přehled o jeho výdajích, pro jiného už je to naprosto neakceptovatelný zásah do soukromí," říká psycholožka Zdeňka Dušková. "Předtím, než partneři převedou své finance na jeden společný účet, bych doporučovala zamyslet se nad tím, zda jim nebude vadit, že ten druhý bude mít detailní přehled o všech výdajích, a tedy i o jeho soukromém životě." Problémem mohou být odlišné priority partnerů při utrácení i pocit, že ten z vás, který vydělává víc, dotuje soukromé potřeby toho druhého.

Na druhou stranu to je zcela jistě velmi pohodlné řešení. "Oddělené účty mi připadají hrozně komplikovaná věc," píše Mirek v internetové diskusi. "Nebavilo by mě dohadovat se, z kterého účtu se budou posílat společné položky nebo na který naopak budou přicházet společné příjmy jako jsou třeba přídavky na děti. Společný účet je pohodlnější i levnější."

Lepší kontrola nad hospodařením a výdaji domácnosti jsou hlavním argumentem párů pro společný účet.

Oddělené účty: nákladnější a spravedlivější

"Společný účet jsem si vyzkoušel se svou předchozí ženou a nikdy více," tvrdí uživatel pod přezdívkou Nikkos. "Já jsem vydělával a ona se vezla. Nestíhal jsem se divit, kam všechny ty peníze mizí, a nedalo se s tím prakticky nic dělat. Co jsem byl s ní, neušetřil jsem ani korunu."

"Pokud mají partneři výrazně rozdílné příjmy a navíc ještě jiné osobní hranice v rámci utrácení, skutečně se může dostavit pocit jednoho z partnerů, že tomu druhému v podstatě vydělává na nákupy a kratochvíle. Pocit rozmrzelosti ze stavu 'já vydělávám a ty utrácíš' se může samozřejmě stát zdrojem četných konfliktů," říká psycholožka.

Pokud zvolíte oddělené účty, budete se svými penězi disponovat svobodně a zároveň zůstane každému z vás soukromá sféra, kterou bude ten druhý respektovat. Na druhou stranu jsou oddělené účty spojené s poněkud vyššími náklady za bankovní poplatky a podobně.

Budete se také muset dohodnout, jak se budou platit společné výdaje jako je nájem a složenky. Právě proto také poměrně značná část párů volí řešení s oddělenými účty a jedním společným, který slouží právě k pokrývání rodinných výdajů.

Při rozhodování se, jaký model hospodaření se svou partnerkou zvolíte, nezapomeňte zohlednit i situaci, kdy je žena na mateřské nebo rodičovské dovolené a je tak v podstatě závislá na vašem příjmu. Právě tehdy totiž mnoho párů přechází, alespoň dočasně, na jeden společný účet.

Jak jste ve svém vztahu vyřešili finanční otázku?

celkem hlasů: 3380

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 25. května 2012. Anketa je uzavřena.

Oddělenými účty
Oddělenými účty 1647
Společným účtem
Společným účtem 1154
Oddělenými osobními účty a jedním společným
Oddělenými osobními účty a jedním společným 579